X:WP Season 6

Xena: Warrior Princess, Sezóna 06 - Subtexts
Takže... ako začať. Celý seriál Xena mnoho divákov nechápe a odsudzuje hneď len čo pozrú jediný diel. Hlavne asi kvôli Xeninmu "jačaniu" pri boji - to je taká len komixová vsuvka. Je to veľká škoda, pretože obsahuje obrovské množstvo subtextu (čo je subtext? niečo nevyslovené, v tomto prípade je subtextom lesbický vzťah Xeny a Gabrielly). Hlavne si ho treba pozrieť v ENG! Český preklad často skryl správne výrazy subtextov za nesprávne preložené slová (aby sa herci čo dabovali "trafili" do úst predstaviteľom). V ďalšom rade tu treba povedať, že každý diel je s malým "ponaučením" väčšinou na konci.

Podotýkam - v 6. sérii sa už hovorí priamo o láske medzi Xenou a Gabriellou, nie len o priateľstve, čiže subtext sa stáva maintextom a väčšinu "podtextových" záberov/pohľadov/situácii sa nesnažili autori zakryť. Žiadny z nápadníkov/nápadníčiek nemôže lásku ich dvoch žiadnym spôsobom ohroziť (+ sa tu nachádzajú flashbackové subtexty smerom k Callisto/Lao Ma/Alti/Thalassa atď.). Bohužiaľ túto "maintextovú" sériu zaplatí Xena draho svojim životom (demencia proste). Týmto je 6. séria výnimočná od 1-5, ale aj tak ju rozvediem. Osobne si myslím, že postavy Xena a Gabriella mali na to mať aj 10. sérií, stačí sa pozrieť na internet koľko rôznych poviedok o nich je (ak by náhodou scenáristi stratili nápady, a podotýkam sú to veľmi kvalitné poviedky, bez hlúpostí akými bola 5 séria). Neviem, či tam bol strach/obava z toho, že by v ďalších sériach už museli vážne ukázať skutočnú lásku medzi nimi dvoma bez subtextov a narážok. Je to škoda :((( .

Hodnotím podľa svojho srdca/ako sa mi to páčilo/či môžem túto epizódu vidieť znovu.

Upozornenie: Text obsahuje spojlery!!!


Poznámky k 6 epizóde:  zatiaľ žiadne.

_________________________________________________________________________________

01. Coming Home (Príchod domov)

Hodnotenie: 80%

Subtext/maintext:
A. Xena posiela Gabriellu aby zistila niečo od Amazoniek. Jej pohľad za odchádzajúcou Gabriellou je jasný - obavy, strach, neistota.
B. "Xena" navštevuje Aresa, než ho však stihne pobozkať prichádza "Gabriella", ktorá jej chovanie ostro preruší (neskôr prichádza "Eva", ale tá scéna už zaváňa takmer incestom).
C. Evu spozná jedna z Amazoniek ako Líviu a Eva je zatknutá. Gabriella vyzýva kráľovnú Amazoniek na súboj aby Evu ochránila (veľmi materské gesto). Xena s Gabriellou za ňou prichádzajú do stanu, kde je zavretá (stoja pri sebe fakt veľmi blízko - prakticky sa o seba opierajú, ako by chceli vyjadriť svoju spolunáležitosť v obrane Evy) a Eva vysvetľuje prečo im nepovedala o tom čo urobila Amazonkám.
 X: "Eva, miláčik, prečo si nám to nepovedala?"
 E: "Nemohla som. Viem čo Amazonky pre vás dve znamenajú." 
 X: "Myslela si si, že by sme ťa o to menej milovali?"
 E: "Čo som urobila je neodpustiteľné. Sama si to povedala. Keby len vedeli ako veľmi ma to mrzí."
 X: "Viem, aké ťažké je povedať, že niečoho ľutuješ... obzvlášť niekomu koho miluješ." pozrie na Gabriellu s veľmi dojatým pohľadom a obráti sa k nej. "Gabriella, keď som ťa zasiahla chakramom..."
 G: "Xena, to nebola tvoja vina. Boli to fúrie. Ovládli ma a pokúsili sa zabiť tvoju dcéru. Ja som ti odpustila. Mala by si si tiež odpustiť."
 X: "Takmer som ťa stratila." nežne hladí Gabriellinu tvár, ktorá berie jej dlaň do svojej.
 G: "Ale nestratila..." 
D. Xena sa nechá prenasledovať Aresom, zatiaľ Gabriella oslobodzuje Evu. Ares hádže Xenu pri boji do vody, kde sa utopí. Síce ju vytiahne z vody, ale neurobí nič aby "ženu, ktorú miluje" oživil. Pribieha Gabriella, na ktorej tvári je vidno obavy/strach/netrpezlivosť. Hneď priskakuje k Xene a začne ju oživovať dýchaním z úst do úst. Keď sa jej to podarí, s nežnosťou ju berie do náručia.

Poznámky:
Veľmi sľubný začiatok sezóny. Na konci síce Xena krátko pobozká Area (dlhuje mu svoj/Gabriellin/Evin život), ale úprimne... medzi týmito dvoma človek už dávno nič necíti - aj keď ich zachránil, tak koľko krát sa ju predtým pokúsil zabiť - a to mu napriek všetkému nezabudne. Ešte mi subtextovo trochu vyznieva to čo mu povie po bozku:
 A: "Už sa ti konečne začínam páčiť."
 X: "Vždy si sa mi páčil... ale nikdy si pre mňa nebol dobrý. A stále nie si." hmm, pretože je muž/pretože miluje Gabriellu?

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Xenina a Gabriellina psychika bola počas natáčania narušená.

_________________________________________________________________________________

02. The Haunting Of Amphipolis (Prekliatie Amphipolisu)

Hodnotenie: 70%

Subtext/maintext:
A. Xena zachraňuje Gabriellu (zase) z vodnej pasti. Keďže je to nejaká kyselina zavedie ju do sprchy, kde ju nahú s Evou vydrhnú od tekutiny (Xena očami často zbieha do spodných partií Gabriellinho tela).
B. Gabriella prepadá pod Mephistophelesovu vládu. Úplne nahá skáče na Xenu, ktorá ju vo veľmi tesnom objatí (prakticky celý čas má jej nohy medzi svojimi) oblečie do kusu plátna. Gabriella jej neskôr oblíže ruku a Xena má dlaň druhej ruky vysoko na Gabriellinom stehne a ešte z vnútornej strany. Keď sa podarí Eve vyhnať Mephistophelesa.
 X: "Som rada, že si späť." Xena objíma Gabriellu.
 X: "Gabriella, Mephistopheles má moju matku. Musím nájsť spôsob, ako uvoľniť jej dušu... ale ty, či si už očistená, alebo nie, chcem aby si odtiaľto odišla preč."
 G: "Kam chceš aby som išla?"
 X: "Mephistopheles ťa zneužíva."
 G: "Neodídem."
C. Xena chce zase poslať Gabriellu preč, vo chvíli keď jej to chce zdôrazniť položením ruky na rameno zrastie s Gabriellou v jedno telo.
D. Xena chce skúsiť bojovať s Mephistophelesom iným spôsobom.
 G: "Xena, nemôžeš ho prepustiť."
 X: "Nie, budem bojovať u neho."
 G: "Ale to je v duchovnej sfére."
 X: "Použijem na seba pinch (hmat)."
 G: "Nie."
 X: "Áno."
 G: "Nie!" reaguje veľmi silne negatívne, a vystrašene.
Xena jej ukazuje ako má uvoľniť pinch.
 G: "Xena, pokiaľ to nedokážem znamenalo by to, že tam dole zostaneš navždy."
 X: "Ty to dokážeš. Verím v teba. Priveď ma späť, Gabriella."
 G: "Dobre."
Xena s dôverou nechá Gabriellu aby ju "zabila". Gabriella ju berie do náručia, keď jej telo padá k zemi a nežne jej hladí líce a ruky. Keď sa príde opýtať Eva, či môže pre ňu niečo urobiť, tak jej Gabriella pohladí tvár (v materskom geste). Gabriella sa márne snaží niekoľko krát Xenu oživiť. Napokon keď sa jej to nedarí, si pobozká prsty a Xenu konečne oživuje (interpretácia - pobozkanie spiacej krásky/šípkovej ruženky svojim hrdinským "princom" aj keď v tomto prípade je to kráľovná Amazoniek, ktorá "dá bozk" Princeznej Bojovníčke - aka Nórska trilógia).
E. Xena bitku prehrala, chce priviesť Mephitophelesa na zem, aby ho mohla zabiť tam.
 G: "Xena nemôžeš zabiť každého démona z pekla!"
 X: "Potrebujem zabiť iba jediného. Nemôže očakávať, že budem..."
 G: "Čo? ČO?!"
 X: "...na jeho mieste. Mephistopheles povedal, že ktokoľvek zabije Kráľa pekiel... tak musí zdediť jeho trón."
 G: "Xena..."
 X: "Tento most prejdem až keď sa k nemu dostanem. Ale ja nenechám Mephistophelesa aby dlhšie trápil moju rodinu."
Okrem toho je tam veľa dotykov/pohľadov medzi Xenou a Gabriellou, ale nebudem všetky vypisovať.

Poznámky:
Hmm... nie že by to bola úplne zlá časť, ale strašne mi vadilo čo urobili s postavou Evy, prakticky celú dobu tam omieľa len jednu repliku "V mene Eliho... bla bla". Zároveň - bohača, kde sa zase vzal ten Mephistopheles? Koľko je na svete pekiel/Tartarusov?? To je ako s tými prehnane sa vyskytujúcimi jaskyňami a tunelmi :D. Trochu subtextovo vyznieva aj neustále mučenie Gabrielly - "pán pekiel" vie, že Xene na nej veľmi záleží.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne červy neboli počas natáčania zranené, hoci pár ich bolo nájdených medzi zubami Gabrielly.

_________________________________________________________________________________

03. Heart Of Darkness (Srdce temnoty)

Hodnotenie: 75%

Subtext/maintext:
A. Keď archanjel Lucifer zrazí Xenu k zemi, Gabriella sa vydáva jej na pomoc (wow, jeden z mála momentov keď potrebuje Xena jej pomoc).
B. Xena chce zviesť Lucifera na stranu zla, aby zastal jej miesto "kráľa pekiel".
 L: "Ty si smrteľníčka... s lživým jazykom, krutými úmyslami a blonďatou priateľkou." použité slovo girlfriend a nie friend/best friend.
C. Scéna, v ktorej tancuje Xena s Gabriellou snáď ani nepotrebuje komentovať. Veľmi zvodné a sexy, láskanie a maznanie.
D. Xena a Lucifer sa po útoku archanjelov pobozkajú, hneď však na Xeninu hlavu prilieta jej vlastný plášť od Gabrielly aby to prerušila. Na Gabrielle je jasne vidieť, že sa jej to nepáči/žiarli. Vymení si s Luciferom pohľad, na nej vidno že je na neho rozčúlená. Celý ďalší rozhovor, ktorý nasleduje má Gabriella naštvaný výraz, až kým:
 G: "Xena, nikto nie je pripravený ísť do pekla. V tom to je."
 X: "Skutočne? No, ty a Virgil ste len pred chvíľou vyzerali, že vzplaniete/že ste na polceste do pekla)."
 G: "Áno?" zatvári sa strašne vyzývavo, ako by čakala, že Xena bude žiarliť, resp. v štýle "Hej? A páčilo sa ti to? Nechceš si to so mnou tiež skúsiť?"
Ďalej v rozhovore:
 X: "Lucifer a ja potrebujeme čas aby sme si vyjasnili podmienky nášho partnerstva."
 G: "Partnerstva?" zatvári sa podozrievavo/nešťastne.
E. Evu dolapia v chráme, archanjel Lucifer sa chystá ju zabiť, zdvihne svoj meč, keď ho zastaví Xena:
 X: "Počkať! Ak si niekto zaslúži túto historickú udalosť... tak je to Gabriella." 
 L: "Čože...? Gabriella?" Gabriella sa začne potešene usmievať.
 X: "Je mojou partnerkou po celé roky. Ona zdieľa so mnou veci, ktoré ty nikdy nemôžeš pochopiť."
Eva zachránená a Lucifer v pekle (lol), čiernota z srdcí mizne, Gabriella hneď ustupuje od Virgila, tvári sa previnilo a potom s úsmevom pohliadne na Xenu. Tá hovorí smerom k Eve a pozerá pri tom na Gabriellu.
 X: "Dúfam, že raz, tak ako ja, uveríš v silu lásky zachraňujúcu životy." jej pohľad je veľmi žiarlivý smerom k Virgiliovi, veľmi podobný aký mala keď žiarlila na Najaru.
 V: "Xena, urobila si viac než len zachránila naše životy. Ty si nás zachránila pred tým aby sme urobili životné omyly." 
 X: "Správne." na konci sa už spokojnejšie usmeje. Virgil s Evou odchádzajú a Gabriella hneď Xenu pohladí po ruke.
 G: "Na minútu som si myslela, že ťa strácam."
 X: "Áno? A ktorá to bola minúta?"
 G: "Keď ty a Lucifer ste vyzerali... tak trochu..." urobí významný pohyb rukou.
 X: "Gabriella, pokaždý krát, keď som mala pocit, že strácam kontrolu sama nad sebou... pomyslela som si na teba, a to ma priviedlo späť domov."
 G: "Naozaj?"
 X: "Iste." 
 G: "Nesnaž sa mi hrať na city, Xena."

Poznámky:
No... úprimne... mal som veľmi stiesnený pocit, keď som videl ako sa Xena "má" k Luciferovi. IMHO jedna veľká blbosť, ktorú som vôbec nepochopil - keď chcela Xena zabiť Evu, ako posla. Prečo by ju zabíjala?Veď jej smrťou by prišla o schopnosť zabíjať bohov - a tým pádom by bola ohrozená aj zo strany anjelov. Záverečná scéna, kde Lucifer "lieta" po chráme vyvolala u mňa záchvat smiechu, pretože v tých okamihoch vyzerá ako "lietadielko" zavesené na lustri. :D

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
All Hell broke loose during the filming of this motion picture.

_________________________________________________________________________________

04. Who's Gurkhan? (Kto je Gurkhan?)

Hodnotenie: 100%

Subtext/maintext:
A. Xena posiela Gabriellu do jej rodného domu. Na jej tvári vidno silné obavy čo tam Gabriella nájde. Dobre vie ako dopadla za tých 25 rokov jej matka a má strach o svoju partnerku a jej/svoju rodinu. Má odôvodnené obavy. Gabriella zisťuje, že jej neter Sarah bola unesená do háremu a otec, matka aj manžel sestry Lily boli popravený Gurkhanom, pretože sa snažili Sarah vykúpiť, či inak zachrániť. Gabriella nazlostená vybehne von z domu, Xena za ňou - totálne vidno aký má o ňu strach.
 X: "Gabriela! Gabriella, počkaj! Je mi to ľúto, Gabriella."
 G: "Xena, moja neter môže byť ešte stále v tom haréme."
 X: "Hneď ráno za ňou pôjdeme. Ak tam ešte je, tak ju dostaneme von." 
 G: "Xena, toto nie je len záchranná misia."
 X: "Čo tým myslíš?" Xenine obavy a strach v tvári rastie a rastie.
 G: "Chcem pomstu!" Vykríkne a Xena pri tých slovách sebou tak silne trhne, že sa to nedá prehliadnuť - a nie je to kvôli hromu búrky, ktorá o pár okamihov nastane. Ona sebou trhne vo chvíli keď Gabriella povie "pomstu", zvuk hromu príde až o niečo neskôr. Je jasné, že Xena sa bojí nielen o Gabrielline bezpečie, ale o "jej cestu", resp. čistotu jej duše.
B. Xena uspí Gabriellu odvarom, aby jej zabránila ísť za Gurkhanom a vydáva sa za ním osobne. Virgil ju "predá" Gurkhanovi a vracia sa na loď. Naštvaná Gabriella konfrontuje Evu a Virgilia.
 G: "Predali ste Xenu Gurkhanovi, že?" pri tých slovách sa nazlostene pozerá na Virgilia, zatiaľ čo Eva stojaca za ňou urobí komický ksicht v zmysle "no keď to takto hovoríš, asi to bola riadna blbosť čo sme urobili" a potom sa tvári ako dieťa, ktoré je hrešené rodičom.
 E: "Urobili sme to pretože ťa milujeme." snaží sa ospravedlniť svoje rozhodnutie, a chová sa pri tom ku Gabrielle ako k skutočnej matke.
C. Virgil na Gabrielline naliehanie sa aj s ňou napokon vracia do paláca a "dáva" ju Gurkhanovi zadarmo, a aby mu zatancovala. Xena na začiatku tanca má prilepený zrak k zemi, ako by sa bála na ňu pozrieť. Potom však celý jej tanec pozoruje s tak intenzívnym pohľadom, pri ktorom ani nemrkne, že niet pochýb na čo myslí. Virgil tancuje s Gabriellou a Xena hodí na neho look-of-death a Virgilovi okamžite povädne úsmev a dotancuje. Vo chvíli, keď uvidí, že Gabriella má na chrbte nôž, sa jej intenzívny pohľad vytráca a mení sa na strach/obavy. Bleskovo zasahuje. Skočí na Gabriellu, omráči ju a predstiera, že ten nôž je jej. Tým sa obetuje pre Gabriellu, aj keď vie, že bude tvrdo potrestaná.
D. Gabriella netrpezlivo čaká kedy sa Xena objaví. Tá má pri mučení predstavy o Gabrielle, ako sa dotýka jej tváre a tancuje pre ňu. V dverách harému sa objaví domlátená Xena, Gabriella na ňu pozrie veľmi hlbokým a súcitným pohľadom, ktorý hovorí "chvalabohu, si nažive". Keď Xena padá, rýchlo k nej priskakuje a berie ju do náručia. Jedna s žien sa pýta ako jej je. Xena odpovie, hľadiac Gabrielle do očí "Peachy." (čo sa dá preložiť ako VEĽMI dobre), ale je jasné, že má na mysli to, že je konečne v Gabriellinom náručí.
E. V kúpeľoch, kde jedna zo slúžok ošetruje Xenu, jej Gabriella prejde veľmi nežným a intímnym spôsobom po ruke a napokon jej niekoľko krát palcom pohladí dlaň.
F. Xena je vybraná aby tancovala pre Gurkhana, keď jej Gabriella maľuje tvár, je na konci záberu pri fade-oute vidieť, že sa na Gabriellu usmeje úsmevom, ktorý hovorí "my to spolu zvládneme".

Poznámky:
Výborná epizóda. Prakticky som tam nenašiel nejakú vážnu chybu, či hlúposť/nelogiku. Niekde som čítal, že zmenu Gabriellinho charakteru (to že chce zabiť Gurkhana) považuje za zradu. Ale rád by som toho človeka videl keby jemu vyvraždili najbližšiu rodinu. Každý máme svoje hranice - pre Gabriellu je hranicami bezpečie Xeny (The Ides of March), a blízkej rodiny.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Xenina neskutočná schopnosť zotaviť sa z ničivých rán nebola pri natáčaní poškodená.

_________________________________________________________________________________

05. Legacy (Dedičstvo)

Hodnotenie: 90%

Subtext/maintext:
A. Xena s Gabriellou sa stratia v piesočnej búrke. Následne nájdu malú oázu, kde si dopriavajú nahé (no jasne, kto by sa kúpal oblečený, ale musel som to vypichnúť :D) spoločnú kúpeľ. Spôsob ako sa k sebe správajú je veľmi nežný a hravý.
B. Hrdinky sa dostávajú do Kahininho tábora. Sú privítané viac než priateľsky (Kahinin kmeň ich uctieva až zbožne).
 G: "Tak toto je to púštne pohostinstvo, o ktorom som toľko počula."
 X: "To je pravda."
 G: "Aj keď fakt, že nás uctievajú, by mohol to uvítanie asi trochu ovplyvniť."
 X: "Nič neodmietaj. Mohla by si ich uraziť." 
Počas rozhovoru, kde sa rozhoduje či pomôžu Kahine s Rimanmi je vidno ako obe po sebe pozerajú s značnými obavami - aby nedopadli v tomto boji s Rimanmi tak ako naposledy (boli ukrižované).
 K: "Samozrejme, jednou z tradícií je naša pohostinnosť. Moji bratranci budú poctení vziať vás obe do postele."  
Gabriella sa vtedy nakloní ku Xene, ktorá sa tvári totálne znechutene.
 G: "Hovorila si niečo o tom, že nemáme nič odmietať?" 
Xena s Gabriellou sa vracajú po rozhovore do svojho stanu.
 G: "Myslíš si, že tí chlapi zožrali to o "amazonskej cudnosti", čo som si vymyslela?"
 X: "Oh, myslím, že viseli na každom slove Gabrielly, bojovej bardky."
FAJN! Tí chlapíci boli fakt odporní, ale musel som to spomenúť. Celý ďalší rozhovor je veľmi intímny a plný vzájomnej dôvery, keď sa Gabriella zveruje Xene so svojimi pochybnosťami v boji.
C. Xena s Gabriellou prichádzajú do Tazereho tábora. Tam jeho syn, Korah, v rámci pohostinnosti umýva Gabrielle nohy (ktorá sa netvári príliš nadšene/veľmi rozpačito). Napokon sa Xena pozrie jej smerom. V jej tvári je vidno žiarlivosť, zdvihne sa a berúc svoje zbrane pozrie na Koraha totálne výhražne. Ten rýchlo chápe a necháva Gabriellu odísť.
D. Gabriella s Xenou odchádzajú do Rímskeho tábora aby zistili situáciu. Po ceste Xena prehodí smerom k Gabrielle so značne žiarlivým tónom hlasu:
 X: "Čo je to s tebou a tým púštnym chlapcom?"
 G: "Chce, aby som ho naučila používať sai."
 X: "Vybral si skvelého učiteľa." vtedy Xena zdvihne bradu, ako by bola na ňu pyšná.
Prichádzajú do Rímskeho tábora a Gabriella hovorí Xene:
 G: "Aspoň raz by som bola rada rímskou šľachtičnou a ty budeš otrokyňou."
E. Hrdinky znovu zasahuje púštna búrka. Keď vidí Gabriella, že Xena je v ohrození bez váhania zaútočí na nepriateľa. Je vidno ako sa za každú cenu snaží chrániť Xenu. Ukazuje sa, že útočník je Korah a nemal zbraň ale zvitok, ktorý im niesol. Xena jej v oáze nežne otiera z rúk krv.
 G: "Nikdy som si nepomyslela, že toto uvidím."
 X: "Ako čo?"
 G: "Ako zmývaš krv z mojich rúk."
F. Xena žiada Gabriellu aby nič nehovorila Tezeremu/Kahine, pretože vie, že trestom za Korahovu smrť (aj keď to bola hlúpa náhoda) bude smrť Gabrielly. Spôsob/výraz tváre akým to robí je veľmi naliehavý, nikdy predtým takto Gabriellu o niečo nežiadala, priam žobre. Rovnako za všetko hovorí Xenin výraz a pohľad, keď Gabriella priznáva, že to bola ona kto zabil Koraha - "nie, prosím, nerob to".
G. Gabriella je spútaná pri Korahovom tele (ako znak aby si uvedomovala čo spôsobila). Je odhodlaná nechať sa zabiť, aby bola jej vina potrestaná. Spomína na dôležité chvíle v jej živote a posledné slová patria samozrejme Xene.
 G: "Xena, raz si sa modlila aby si nikdy neuvidela ako moje svetlo vyhasína. Ja si jednoducho myslím, že ho už vo mne moc neostalo. Takto to bude najlepšie pre všetkých." záber sa presúva na Xenu, ktorá ležiac na lôžku, má v tvári obavy a strach.
H. Xena je odhodlaná zachrániť Gabriellu za každú cenu. Prezrádza (a tým zradzuje Kahinu/Tezereho) Rimanom polohu ich tábora aby prerušila Gabriellinu popravu. Zachraňuje Gabriellu a spoločne pozerajú na útok Rimanov:
 G: "Xena?"
 X: "Potrebovala som odviesť ich pozornosť."
 G: "Minulú noc som si myslela, že nechať sa zabiť je tá najlepšia vec pre všetkých."
 X: "Gabriella, nikdy si neodpustíš čo sa stalo Korahovi, ale to z teba urobí silnejšieho človeka."
 G: "Neviem."
 X: "Ja som sa raz už tak cítila. Cítila som, že nezostalo nič pre čo žiť. Bola som unavená z ubližovania a chcela som aby to skončilo."
 G: "A čo to zmenilo?"
 X: "Ty si to zmenila."
 G: "Myslím, že sme obišli celý kruh, že?" (to čo urobila kedysi Gabriella pre Xenu, urobila teraz Xena pre ňu).
I. Na konci je Gabriella zachránená (aj vďaka tomu že zachránila pri boji Tezereho):
 G: "Dnes si ma zachránila, Xena, navzdory vyššiemu dobru. Prečo? Nie je to predsa to, za čo bojujeme?"
 X: "Gabriella, v živote každého z nás je niečo čo je nad rámec vyššieho dobra. A to je to čím si ty v mojom živote. Nemohla som ťa tam nechať umrieť, ak som s tým mohla niečo urobiť."
 G: "Aj keď to bola moja voľba?"
 X: "Obzvlášť, keď to bola tvoja voľba."

Poznámky:
WOW páni... autori sa vrátili späť k starému správaniu Xeny a Gabrielly, a konečne vykopali zo seba tú blbinu, ktorá bola v 5 sérii (kde sa Gabriella a Xena k sebe chovali skôr ako cudzinky) a vrátili sa späť k 1-4 sérii. Je tam síce zopár chybičiek, napr. v tábore Rimanov v jednom zábere stojí Gabriella za Xeniným kreslom a má ruku na jej ramene (záber zozadu). Hneď v následujúcom (zpredu) stojí asi meter ďaleko za ňou/jej kreslom, ale KONEČNE ďalší poriadny diel!!! Naj sa mi páčil výraz Rímskeho kapitána (alebo kto to bol), keď mu Xena hovorí, predtým než ho prebodne: "Odkáž Cézarovi, že ho pozdravuje Xena." MWUHAHAHAHA!!!

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Aj cez tažké vzdušné turbulencie, neboli počas natáčania zničené žiadne piesočné duny, aj keď niektorí účastníci trpeli pravidelnými záchvatmi nevoľnosti.

_________________________________________________________________________________

06. The Abyss (Priepasť)

Hodnotenie: 100%

Subtext/maintext:
A. Hrdinky nachádzajú zničený Virgiliov tábor a vydávajú sa po rieke. Gabriellu stále trápi zabitie Koraha:
 G: "Xena, myslíš, že keby som počúvla svoje srdce, tak by ten chlapec mohol ešte žiť?"
 X: "Ale ty si predsa počúvala svoje srdce. Myslela si si, že ma chce zabiť. Tvoje srdce ti povedalo aby si ma ochránila."
Niečo neskôr:
 X: "Hovorím, že som rada, že ti môžem zveriť svoj vlastný život."
B. Jeden z kanibalov hádže Gabriellu do rieky po tom, čo ona vytuhne (má pred očami Korahovu tvár). Xena sa bez váhania za ňou vrhá do prudkého víru rieky aby ju (zase) zachránila. Vťahuje ju do jaskyne, kde ju preberá a dáva jej niekoľko bozkov na čelo.
C. Zranená Gabriella v jaskyni blúzni o Hope, Xena ju objíma a vidno v jej tvári ako veľmi ľutuje čo všetko sa stalo.
D. Gabriella sa preberá z halucinácií a tuší, že ich situácia je značne beznádejná.
 G: "Xena, mám posledné prianie."
 X: "Nechcem to počuť."
 G: "Nie, myslím to vážne. Naozaj to nechceš vedieť?"
 X: "Čo je to teda?"
 G: "Nechcem byť pochovaná u Amazoniek."
 X: "Dobre. Na to príde čas tak za päťdesiat rokov."
 G: "Xena... chcem ležať vedľa teba, s tvojou rodinou... v Amphipolis."
 X: "A čo tvoja rodina?" nežne pohladí Gabriellinu tvár.
 G: "Milujem ich, ale ja som tvojou súčasťou. Chcem aby to tak bolo naždy. Milujem ťa." Gabriella jej pevne zviera dlane vo svojich a Xena sa rozplače. "Je to všetko moja vina."
 X: "To nie je tvoja vina. Nie je to tvoja vina. To ja som ťa priviedla na cestu, po ktorej si nikdy nemala kráčať."
 G: "Každá cesta je správna, Xena, pokiaľ budem s tebou."
Celá scéna vyzerá tak intímne, že sa to nedá ani popísať slovami. Proste WOW!!!
E. Xena "prenecháva" Gabriellu kanibalom, pretože vie, že bude u nich aspoň na nejaký čas v suchu a bezpečí - a ona medzitým môže rozvinúť svoj plán ako ich všetkých zachrániť. Gabriella prehovára k Virgiliovi v tábore kanibalov, ktorý jej sľúbil, že ju zachráni:
 G: "Buď pripravený, keď Xena príde." hovorí to s absolútnou dôverou a naráža na to, že jemu ako mužovi nedôveruje.

Poznámky:
WTF??? WHOAAA. Čo sa stalo s tými autormi v 5 sérii, že zrazu dokážu písať kvalitné epizódy? Upadli vtedy do kómy a písali len nejaké bláboly automaticky? Je tu tiež ale pár chybičiek, ako napr. vlčie zavíjanie v jaskyni, kam sa s Gabriellou dostali - huh? Dole v jaskyni, kde hučí vodopád?? Hmm... Plus dosť celkovo umelý pohľad na rieku. Ale inak 10* + skvelá hudba Josepha LoDuca. Niekde na nete som videl divné poznámky na to ako Xena "sťala" chakramom stromy - podotýkam, chakram je skutočná historická zbraň, aj keď IRL nebola tak veľká, ale bojovníci ju vtedy dokázali hodiť až na viac ako 400!!! metrov a sťať tak niekoľko protivníkov. Prečo by Xena s ním nedokázala zoťať pár stromov, stojacich opodiaľ?? No jasne IRL sa chakram bojovníkom nevracal.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Virgilova chuť k jedlu bol potlačená počas natáčania.

_________________________________________________________________________________


07. The Rheingold (Zlato Rýna)

Hodnotenie: 100%

Subtext/maintext:
A. Z Xeninej minulosti sa vynárajú ďalšie tiene. V taverne, kde práve jedia sa objavuje Beowulf a dáva jej pečať s dvoma havranmi. Vie čo to znamená, prestáva sa usmievať a hneď s obavami pozerá na Gabriellu.
B. Večer, keď sa chystajú k spánku, nemôže Gabriella uveriť, že po tých rokoch má ešte pred ňou nejaké tajomstvá. Xena, ktorá je evidentne rozhodená, jej odpovedá, že sa to stalo dávno predtým než stretla ju.
 X: "Ja sa proste necítim na to teraz o tom hovoriť."
 G: "Dobre."
 X: "Nesnažím sa ťa umlčať. Vieš, že naše priateľstvo je tou najdôležitejšou vecou v mojom živote, ale v tomto prípade..."
 G: "Xena... nemusíš mi to hovoriť. Súčasťou priateľstva je, že si ľudia uchovávajú svoje tajomstvá. Ja to rešpektujem." (tu by ma zaujímalo - aké má asi tajomstvá Gabriella?)
C. Ráno sa Gabriella prebúdza, osamelá v chatrči a nachádza Xenin odkaz, ktorý je podpísaný jej bozkom.
 X: "Gabriella, odchádzam preč, aby som sa postarala o nedokončené záležitosti. Táto výprava je tak nebezpečná, že sa obávam, že ju neprežijem. A nemôžem ťa žiadať aby si so mnou znovu zomrela.  Nech sa stane čokoľvek... viem, že moja láska k tebe je nekonečná. Xena."
Rozhodne sa prianie Xeny ignorovať, s myšlienkou: "Jej cesta je aj mojou cestou."
D. Gabriella na ceste stretáva Brunnhildu, ktorá jej rozpráva príbeh o valkýre menom Xena. Gabriella po rozprávaní hovorí:
 G: "Chudák Xena."
 B: "Chudák Xena? Ty si ma moc dobre nepočúvala, že?"
 G: "Xena si myslela, že môže žiť bez lásky. Ja viem, že nemôže. Pretože ona je moja priateľka."
E. Xenina minulosť - podarí sa jej z Odina vymámiť tajomstvo o Zlate Rýna a odchádza za Rýnnskymi pannami. Mraky subtextu medzi Rýnnskymi pannami a Xenou, každá jej vyznáva lásku a hádajú sa ktorá bude jej priateľka. Xena zneužíva situácie a zvádza jednu z pannien, aby dosiahla svojho cieľa:
 P: "Ty sa chceš stať Rýnskou pannou?"
 X: "Iste. Potom sa s tebou budem hrať po celý deň."
F. Prítomnosť, Gabriella s Brunnhildou sa rozprávajú o Xene.
 B: "Prsteň, ktorý Xena ukovala zo Zlata Rýna, jej dal nesmiernu moc. A keď si ho nasadila, stala sa neporaziteľnou."
 G: "Xena prsteň nepotrebovala. Je veľká bojovníčka. Pravdepodobne tá najlepšia." 
 B: "Veľmi ju miluješ, že?"
 G: "Je to moja najlepšia priateľka. Poznám ju tak, ako poznám svoje vlastné srdce." 
 B: "Takéto priateľstvo, je niečo, čo možno len závidieť."
 G: "Má svoju cenu, tak ako všetko."
 B: "Cenu, ktorú rada platíš."
 G: "Áno."
 B: "Ona cíti to isté?"
 G: "Dúfam, že áno."
 B: "To ona musí. Musí byť na veľmi nebezpečnej výprave, inak by ťa neopustila."
 G: "To bolo v jej odkaze."
G. Neskôr sa rozpráva Beowulf s Xenou:
 B: "Chýba ti tvoja priateľka, že?"
 X: "Samozrejme."
 B: "Ona je veľmi krásna."
 X: "Áno, to ona je."
H. Beowulf a Xena prichádzajú na miesto poslednej bitky, Xena sa otočí a pohliadnuc do neznáma povie:
 X: "Zostaň silná, Gabriella."
I. Gabriella s Brunnhildou prichádzajú na miesto bitky na druhý deň ráno.
 B: "Uvedomuješ si, že to môže znamenať tvoju smrť?"
 G: "Xenina cesta je moja cesta."
 B: "Priala by som si priateľku, ako si ty."
 G: "To máš." položí Brunnhilde ruku na rameno (jej výraz hovorí za všetko - práve sa do Gabrielly zamilovala). Zhrozený Gabriellin výraz, keď nájde Xenine brnenie zašpinené od krvi, netreba komentovať.

Poznámky:
Neuveriteľné, autori sa fakt prebrali. Výborná časť, na to že tam prakticky Xena s Gabriellou nie sú pokope je veľké množstvo subtextu/maintextu a je milé vidieť ako Xena a Gabriella navzájom o sebe hovoria/myslia na seba. No jasne je tam pár blbostí - ako blbá grafika tých letiacich koní, ale čo by človek chcel od tv seriálu? A pád Grinhildy a Xeny... padnúť z takej výšky a prežiť? Bolo tam predsa spomenuté, že valkýry sú smrteľné. No dobre... hmm.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania neboli zranené žiadne lietajúce kone, aj keď niekoľko dedinčanov bolo zbombardovaných letiacim hnojom. (best Disclaimer zo všetkých :D)

_________________________________________________________________________________

08. The Ring (Prsteň)

Hodnotenie: 100%

Subtext/maintext:
A. Gabriella, Beowulf a Brunnhilda hľadajú Xenu. Gabriella zanovito odmieta, že by mohla byť mŕtva. Rozdeľujú sa aby pokryli väčšiu časť lesa. Gabriella konečne nachádza Xenu (alebo skôr Xena Gabriellu), v ochrannom geste ju strhne nabok aby ju nevidela príšera Grindl. Po jeho odchode Gabriella objíme Xenu:
 G: "Už ma nikdy znovu neopusti."
B. Prichádzajú k nim Beowulf s Brunnhildou.
 B: "Xena, celý život som čakala na stretnutie s tebou."
 X: "Keby som vedela, že prichádza fanúšik, tak by som si učesala vlasy." vymenia si s Gabriellou pobavené úsmevy partnerov, ktorí sa poznajú dlhé roky.
 B: "Nemala som pochybovať, že budeš nažive. Iba legendárna Xena mohla prežiť zočivoči Gindlovi a sile prsteňa."
 X: "Ja som si myslela, že legendárna Xena tu nebude príliš vítaná."
 B: "To iba slabosi ťa nemajú radi. Ja nemám nič proti, ale práve najvyšší rešpekt pred tebou a tvojou filozófiou. Od prvého príbehu, ktorý som kedy počula, som vedela, že chcem byť bojovníčka ako ty. Žiť pre bitku... zomrieť s chrabrosťou."
 X: "No, od tej doby som dosť zmúdrela. Naučila som sa rešpektovať život, lásku a mier."
 B: "Prečo? Čo sa stalo?" Xena vtedy pozrie všehovoriacim pohľadom na Gabriellu a usmeje sa.
 X: "Veľa príčin." Gabriella jej úsmev aj pohľad opláca a Brunnhilda medzi nimi prebehne očami, na konci vyzerá byť smutná, ako keby práve zistila, že u Gabrielly nemá šancu. Xena je ošetrená a chce sa vydať späť za Grindlom.
 X: "Gabriella, dobre viem, že sa ťa nemám pokúšať prehovoriť k odchodu... ale vy dvaja by ste mali ísť. Žiť a bojovať aj ďalší deň. Toto je moja bitka."
 G: "Naša bitka." ohradí sa rýchlo a rázne.
 BR: "Neopustím Gabriellu." odsekne priam nasupene.
 BE: "Ani ja nie."
C. Skupina hrdinov sa dostáva do Grindlovej nory. Gabriella je napadnutá, Brunnhilda kvôli nej až sebevražedne bojuje. Naopak, keď je Xena v zovretí Grindla, Gabriella sa naň vrhá rovnako sebevražedne a snaží sa ho zadržať pomocou Xeninho chakramu.
D. Kráčajúc o niečo neskôr po lese, sa rozpráva Gabriella s Brunnhildou:
 B: "Naozaj sa vzdáva moci prsteňa. Ona nie je tá Xena z legiend."
 G: "Ona teraz bojuje za dobro."
 B: "No, neviem. Myslím, že v bitke je taká, akú som si ju predstavovala, to áno."
 G: "Byť bojovníkom znamená viac než len zručnosť. Bojuj za to v čo veríš, a za ľudí ktorých miluješ." Xena sa pozrie na Gabriellu.
 B: "Vieš, predtým než som ťa stretla, som si nikdy nemyslela, že bojovník by mohol chovať akúkoľvek lásku okrem lásky k bitke." Xena prevráti znechutene oči, zjavne žiarli. Hneď Brunnhildu posiela na prieskum aby ju dostala od Gabrielly.
E. Brunnhilda sa stretáva s Odinom, ktorý sa vypytuje prečo ešte nemá prsteň, odpovedá, že nastali komplikácie:
 O: "Tak komplikácie... Moje havrany mi povedali, že si sa zamilovala do jej partnerky. Myslíš si snáď, že zabitím Xeny by si zabila svoje šance u Gabrielly?"
 B: "Tie prašivé holuby." 
Niečo neskôr posiela Odin preč svoje valkýry so slovami:
 O: "Xena má silu zabíjať bohov. Tiež je schopná skoncovať s valkýrami. Ale ona má slabosť, svoju partnerku, Gabriellu. Chyťte ju a prsteň je náš."
 V: "A ak nepristúpi na výmenu?"
 O: "Oh, áno, pristúpi. Inak bude Gabriella zabitá."
F. Brunnhilda unáša na vlastnú päsť Gabriellu.
 G: "Čo to robíš?"
 B: "Odin a ostatní ťa chcú zabiť kvôli prsteňu."
 G: "Nechali sme tam Xenu samotnú bojovať proti všetkým."
 B: "Je Xena všetko na čo myslíš?"
 G: "Xena je moja rodina. Je to najdôležitejšia vec v mojom živote."
 B: "Dobre, Gabriella, počúvaj. Privádzam do Valhally najodvážnejších bojovníkov zabitých v bitkách. Hrdinov. Ale tvoje srdce... má v sebe viac pravdy a odvahy než všetky, ktoré som predtým videla. Krása v tebe horí ako hviezda, Gabriella. Mala som zradiť teba a Xenu... ale nemohla som. Už nie. Zmenila si ma. Otvorila si mi oči a zmenila si ma tak ako si zmenila Xenu."
 G: "Neviem čo povedať. Je mi ľúto." chce odísť.
 B: "Vzoprela som sa svojmu Bohu pre teba, Gabriella!" zadrží ju rukou na ramene.
O niečo neskôr:
 G: "Xena a ja máme puto. Je silnejšie než ktorákoľvek z nás. Sme spriaznené duše." 
 B: "Moja láska je silná. Cítim to!"
 G: "Snažím sa ti povedať, že Xene a mne je súdené byť spolu. My sme... nevybrali sme si túto cestu. Ale proste to tak je." v pozadí sa ozve Xena volajúca Gabriellu. "Xena!"
 B: "Vidím, že tvoje srdce patrí Xene, ale ja ti dokážem, ktorá z nás si zaslúži tvoju lásku." vyťahuje meč.
G. Xena si nasadzuje prsteň, pretože nemá inú možnosť ako bojovať proti presile. Gabriella s Brunnhildou sú napadnuté valkýrami, ktoré zneškodnia. Ozve sa revanie Grindla.
 G: "Xena..."
 B: "Zabijú ju skôr, než budem mať šancu dokázať ti svoju lásku." Gabriella ju nahnevane zdrapí za ramená.
 G: "Za čo chceš bojovať? Chceš získať moju lásku? Pre čo budeš prelievať krv? Pre mňa? Tomu hovoríš láska? Si chorá."
H. V boji Xena začuje Gabriellu a uteká z boja za ňou. Stretáva Brunnhildu, ktorá zhrozene vidí, že má nasadený prsteň. Donúti ju aby jej ho dala a vracia sa za Gabriellou, ktorá chce hladať Xenu.
 B: "Xena ťa nespozná."
 G: "Nespozná? Ako to nespozná? O čom to rozprávaš?"
 B: "Nasadila si prsteň."
 G: "Nie..."
 B: "Stratila to, čoho si najviac cenila. Teba. Aj spomienky na teba a na ženu, ktorou si jej pomohla sa stať."
 G: "Nie..."
 B: "Tu. Tento prsteň je príliš nebezpečný aby padol do nesprávnych rúk. A ty tiež nie. Ale nemôžem ťa ochrániť v tejto podobe, nie pred Odinom. On a Grinhilda sa nezastavia pred ničím. Zabijú všetko týkajúce sa Xeny."
 G: "V tejto podobe?"
 B: "Kvôli tebe sa premením na večný plameň. Iba tvoja spriaznená duša bude môcť prejsť ohňom. Budeš v bezpečí." Mení sa na večný oheň. "Vidíš, Gabriella? Zmenila si ma."

Poznámky:
Ďalšia skvelá časť. Neskutočné množstvo sub/maintextu - v prípade Brunnhildy vs Gabriella je to maintext ako hrom. Páči sa mi ako reaguje Gabriella (nie ako pri Najare), vehementne odmieta Brunnhildu, a ukazuje jej svoju lásku k Xene. Dokonalé!!! Pravda je asi aj to, že preto nemala Brunnhilda u Gabrielly toľko šancí, pretože ona je skôr čisto bojovníčka (svetlý opak Xeny), a nie ako Najara, ktorá mala stále kecy o hospicoch a konaní dobra. Ale rypol by som tu - ako vedel na začiatku Beowulf, že je to Xenina krv? To je snáď nejaký TX100 (či ako je to číslo terminátora)? Alebo nosí zo sebou prenosné laboratórium na zisťovanie krvi? :D

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania stúpla Gabriellina popularita.

_________________________________________________________________________________

09. Return Of The Valkyrie (Návrat valkýry)

Hodnotenie: 100%

Subtext/maintext:
O rok neskôr.
A. Xena stratila pamäť a Gabriella je uväznená vo večnom plameni. Valkýry pomáhajú padlým bojovníkom, ktorí sa pokúšali vyslobodiť Gabriellu, dostať sa do Valhally:
 V1: "Keby zomreli pri snahe získať prsteň, to by som pochopila. Ale oni krvácajú pre obyčajnú ženu, ktorá je s ním uväznená."
 V2: "Naša sestra Brunnhilda sa zmenila na oheň, len aby Gabriellu ochránila. Možno nie je až taká obyčajná. A Xena... Xene na nej tiež veľmi záleží."
B. Prebieha svadobná hostina Xeny ako Wealthea a kráľa Hrothgara. Xena aj keď stratila pamäť, sa netvári z toho všetkého príliš nadšene, odmieta jeho pokusy o sex s odkazom na možné prekliate.
- add 1 - pri robení titulkov som si všimol detail, že Xena po obrade viditeľne uhýba Hrothgarovmu svadobnému bozku a len ho objíma.
 X: "Náš zväzok mi dal nový zmysel. Vždy som vedela, že moje priority sú iné ako majú ostatné ženy."
C. Beowulf navštevuje Xenu a snaží sa ju presvedčiť o tom, kto skutočne je.
 B: "Xena, tvoj život je v nebezpečenstve. Keď Odin zistí, že si nažive, zabije ťa..." počas tých slov sa Xena/Wealthea neustále obzerá kam by ušla. "A Gabriella nebude nikdy zachránená."
 X: "Gabriella?" okamžite sa prestane obzerať a je zaujatá.
Xena a Beowulf majú byť uvrhnutý do väzenia, ale Beowulf sa rozhodne bojovať. Xena mu zachráni život. Keď k nej natiahne ruku aby jej pomohol vstať, má Xena víziu Gabrielly.
 G: "Ja som bez teba stratená, Xena." Xena sa vtedy rozhodne Beowulfovi pomôcť.
D. Xena s Beowulfom unikajú na lodi, aby našli Gabriellu. Beowulf Xenu konfrontuje, keď mu ona stále hovorí, že si nič nepamätá.
 B: "Si Xena."
 X: "Mohla som urobiť toľko dobrého pre Vikingských ľudí."
 B: "Xena, na ktorú si pamätám ja, by vykonala viac dobra s týmto mečom, než by kedy mohli urobiť stovky Vikingských kráľovien. A Xena, ktorú si pamätám, by nikdy nemohla zabudnúť čo sa stalo v tej bažine. Na tvár Gabrielly, najvernejšej priateľky na svete."
E. Xena si v stane sníma svoj svadobný prsteň a má víziu Gabrielly:
 X: "Si démon?... alebo ma moja vlastná myseľ robí šialenou?"
 G: "Ja som pravda o tom kto si. Naše duše sú spojené, Xena..." snaží sa dotknúť jej tváre. Prichádza Beowulf.
 X: "Tá Gabriella skutočne milovala Xenu, že?"
 B: "A bude až do konca vekov. Gabriella ťa zachránila od toho, čím si bola, a teraz ty musíš zachrániť ju."
F. Spoločne prichádzajú k večnému plameňu, kde je uväznená Gabriella. Xena pohliada na Gabriellinu tvár so zaujatím.
 X: "Beowulf, čo ak nie som tá pravá..."
 B: "Ale si. Brunnhildin plameň ťa spozná ako Gabriellinu spriaznenú dušu." 
Xena prikračuje k plameňom a tentokrát je jej tvár skutočne plná lásky/fascinácie. Na večnom plameni sa objavuje Brunnhildina tvár.
 B: "Láska v tvojom srdci horí silnejšie než akýkoľvek plameň. Patríte k sebe, Xena."
G. Spoločníci sú prepadnutý Valkýrami. Xena bojuje s jednou z Valkýr:
 X: "Nebudem sa s tebou hádať. Som tu len pre Gabriellu!"
 V: "Hovoríš ako jeden z tých patetických, roztúžených chlapcov, ktorý sa tu nechali spáliť na uhoľ."
H. Xena sa konečne dostáva k plameňom, preskakuje ich a objavujú sa jej prvé spomienky. Chakramom oslobodí Gabriellu z porastu ruží (čo je to písané v Disclaimeri? :D sú to ruže) a pobozká Gabriellu. Vtedy sa jej vybaví celý jej život, ktorý s ňou prežila aj minulosť. Gabriella sa vďaka bozku preberá a hneď vrhá Xene do náručia.
 G: "Snívalo sa mi, že sa pre mňa vrátiš." 
 X: "Tiež som si pripadala ako vo sne. Všetko som zabudla. Ale aj keď som si ťa nepamätala, cítila som tvoju prítomnosť... a vedela som, že nikdy nebudem kompletná, kým tieto tiene nebudú vložené na svetlo."
I. Xena vybojuje svoj boj s Grinhildou a podarí sa jej ju zachrániť.
 G: "Máš dobré srdce, Beowulf, keby nebolo teba, bola by som ešte stále v Brunnhildinom plameni."
 B: "Myslím, že obaja vieme, že Xena by si ťa napokon našla."
Gabriella vysadá za Xenu na lietajúceho koňa, kde sa k nej (samozrejme) hneď pritúli. Xena vracia Odinovi jeho Grinhildu a vracia sa k Gabrielle.
 X: "Je to 35 rokov, ale tú hanbu cítim ako by to bolo včera."
 G: "Spomienky sú silné, Xena. Som vďačná, že tie tvoje ťa priviedli naspäť ku mne."
Xena vracia Rýnnskym pannám ich zlato.
 X: "Prišla som sa ospravedlniť a vrátiť vám toto. Patrí to vám."
 P: "Čo za kúzlo urobilo z Xeny také vznešené stvorenie, že sa vzdáva sily Rýnnskeho zlata?"
 X: "Nebolo to kúzlo." odvetí Xena a otočiac sa si vymení s Gabriellou významný pohľad.

Poznámky:
Skvelé dokončenie trilógie. Niet čo dodať. Iba omieľať, že zase zmrvili tie kone, ale čo už.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Akákoľvek podobnosť medzi naším príbehom a rozprávkou z klasických detských rozprávok je čisto náhodná.

_________________________________________________________________________________


10. Old Ares Had A Farm (Starý Ares farmu mal...)

Hodnotenie: 65%

Subtext/maintext:
A. Xena privedie Gabriellu a Aresa na farmu svojich prarodičov. Vo chvíli, keď stoja na verande a Xena rozpráva o svojej babičke, jej Gabriella chlácholivo hladí chrbát.
B. Na farmu prichádza Greba, mladá suseda. Začne rozprávať o tom aký je Gasgar zviera a čo robí s nevinnými ženami. Ares sa zdá byť jej rozprávaním zaujatý, netuší čo sa deje za jeho chrbtom.
 Greba: "Som len mladá vdova, sama, bez muža, ktorý by sa staral o moje priania a potreby..." Xena s Gabriellou na seba vtedy významne pozrú v štýle "my vieme o uspokojovaní potrieb svoje". Keď sa Ares od nich otočí vidno ako sa Xena dotýka Gabrielly.
C. Trojica nachádza svoje veci zahrabané vďaka psovi. Ares nesúhlasí aby psa hladkali s tým, že sa už ho nezbavia. Hovorí ku Gabrielle:
 A: "Je tu vôbec niečo na čom sa zhodneme?" Gabriella pozrie na Xenu. "No hej, a ešte niečo?"
D. Neviem či je toto zrovna subtext, ale je to môj postreh. Keď Xena pošle Aresa zabiť kura, ostanú v dome samé. Xena chvíľu rozpráva o Aresovi, Gabriella je stále ticho, len sa usmieva. (Xenine oči zamieria na krátko niekam podozrivo nízko dole na zadnú partiu Gabrielly). Xena povie "Čo je?"
 G: "Xena, ja viem, že chceš pomôcť Aresovi, ale ty si tu pripomínaš aj spomienky z detstva."
 X: "To si myslíš?" hovorí to pomaly a tónom ako by hovorila o niečom inom, hľadí na Gabriellu veľmi intenzívne.
 G: "Áno." prikročí bližšie k Xene veľmi vyzývavým spôsobom. Xena jej udeľuje ďalší dlhý pohľad (fakt nelúštiteľný, možno "tak dobre ma poznáš, neuveriteľné")
 X: "Možno máš pravdu." končí intenzívny pohľad. "Bola som tu šťastná, bol tu kľud a ja som sa cítila v bezpečí. Od tej doby je môj život všetko možné, len nie to čo som teraz povedala."
 G: "Tak si to užime, kým môžeme."
Netuším čo si o tejto scéne, Xeniných prvých pohľadoch myslieť, pretože rozhodne nie sú "spomínam práve na rodinu" - tie pohľady prídu až neskôr.
E. Xena s Gabriellou predstierajú žiarlivostnú scénu v Gasgarovom stane:
 GAS: "Prečo sa snažíš skryť Aresa, Xena?"
 G: "Ja ti poviem prečo."
 X: "Gabriella, čo tu robíš?"
 G: "Som unavená z toho ako ma využívaš, Xena."
 X: "Gabriella, nie je čas na jednu z tvojich malých škriepok."
 G: "Chceš vedieť, kde je Ares?"
 GAS: "Áno."
 X: "Nepočúvaj ju. Ona je šialená."
 G: "Poviem ti, kto je tu šialený. Ty. Ak si myslíš, že ma môžeš len tak opustiť. Zamiluješ sa do Aresa a ja som odrazu nič."
Gasgar vydesený odchádza keď vytiahnu zbrane. Napokon si hravým spôsobom klepnú meč a sai v pochvale dobrej spolupráce.
Ares chce pobozkať Xenu, nakoniec ho Xena len pleskne po tvári a Gabriella sa tvári samoľúbo. Gabriella a Xena odchádzajú na koňoch:
 X: "Mala som vtedy šťastie, a teraz ho mám znovu." pohliadne na Gabriellu.
 G: "Ja tiež." opláca Xene široký úsmev.

Poznámky:
OMG... po takých výborných dieloch šľahnú takú kravinu. Žiadny dej, žiadny príbeh, plytký humor (aj keď v prípade poníženia Aresa to potešilo (ale česť pamiatke Kevina Smitha)).

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania bol Ares vyvenčiť psov.

_________________________________________________________________________________

11. Dangerous Prey (Nebezpečná korisť)

Hodnotenie: 45%

Subtext/maintext:
Varia a Xena pozorujú nepriateľských vojakov ako zachraňujú svojho druha.
 X: "Varia, teraz je čas, aby si urobila presne to čo poviem a kedy to poviem."
 V: "Proste mi daj len slovíčko."
 X: "Priprav sa vyzliecť."

Poznámky:
Scenár - Joel Metzger. Čo dodať? Spackal to teda riadne, na to, že pracoval aj na The Ring. Strašná zívačka, skoro som pri tom zaspal. Sklamalo ma to aj z dôvodu, že réžiu mala v rukách Reneé O'Connor, divím sa že do deja ako režisér (režisér je predsa na pľace Boh) nejak nezasiahla. Hlavný zloduch? Čím bol taký výnimočný? Rozhodne svojim výkonom (nehovorím bojovým), ale všeobecne, nesiahal napr. takej Callisto ani po nechty na nohách, to už hrozivejší boli kanibali z The Abyss. Výnimočným ho robil "trojuholníkový" chakram? Aj to tu už bolo. A Varia? Prečo je jedinou nádejou pre Amazonky? Veď je tu predsa ešte stále Gabriella, a po (síce nie príliš dobrom) Kindred Spirits je jasné, že ak bude treba tak by Xena s ňou zostala aj na jednom mieste. Okrem toho mi Varia pripomínala iba viacej vymakanú a možno ešte protivnejšiu Taru. No a na koniec - úplná absencia subtextov, aj keď je pravda, že zase Xena takmer s Gabriellou v celej časti nebola. Proste *facepalm*. Zabitých 45 minút, idem sa vyliečiť úplne prvou časťou, prvej série.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Raczar záhadne zmizol po ukončení natáčania. Povráva sa, že žije pod prezývkou "Prince Vladimar Barbeque Raczar".

_________________________________________________________________________________

12. The God You Know (Bože, ty vieš)

Hodnotenie: 40%

Subtext/maintext:
Panebože, toto je tak zlá epizóda, že sa mi ju ani nechce rozvádzať. Napíšem neskôr (možno).

Poznámky:
Keby som bol ako Callisto tak ich za toto postavím k múru a nechám zastreliť.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Gabriellin tajný oblek bol počas natáčania značne poškodený.

_________________________________________________________________________________

13. You Are There (Ste pri tom)

Hodnotenie: 65%

Subtext/maintext:
A. V štúdiu reality show pripevňuje jeden z pracovníkov zákulisia Gabrielle mikrofón na šnurovačku.
 G: "Hej! Dávaj pozor, kam dávaš ruky."
 X: "Áno! Dávaj bacha na to kam dávaš pracky, kamoško!" zvolá výhražne a pozrie Gabrielle na šnurovačku/do výstrihu/na mikrofón?
B. Reportér Nigel vyspovedáva cestujúcich do Tartarusu:
 Caligula: "Fajn, poviem vám to. Ona je had! Zradná podvodníčka, ako zvyšok jej pohlavia. Nikdy sa jej neotáčajte chrbtom. Ona a tá jej bardka... áno, ako by sme nevedeli čo sa tam deje." 
C. Reportér Nigel znovu povoláva do štúdia samotnú Gabriellu. Tá reaguje znechutene na predvedené ukážky Xeny a Aresa.
 G: "No, majú spoločnú minulosť. To ešte nič neznamená."
 N: "Gabriella, nie je možné, že ste zmätená kvôli svojim citom k Xene?"
 G: "Kvôli mojim citom k Xene?" 
 N: "No, Gabriella... viem, že Xena je pre vás viac než priateľka."
 G: "Ok, máte pravdu. Ona je... ona je moja najlepšia priateľka."
 N: "Čo by ste povedali na to, Gabriella, keď vám poviem, že som vašu... priateľku... Xenu... len prednedávnom našiel na okraji mesta v polozrútenom hniezdočku lásky v náručí Aresa?" Gabriella krúti odmietavo hlavou. "Aký máte z toho pocit, Gabriella?" 
 G: "Ja neviem čo cítim."
 N: "Povedzte nám celú pravdu. Vy a Xena ste milenky, že? Alebo by som mal povedať, že ste boli milenky, kým vás nenahradil Ares."
 G: "Ja..."
 N: "Gabriella, ste zamilovaná do Xeny?"
 G: "Ja Xenu nemilujem."
 N: "Moment. Chcete povedať, že nemilujete Xenu?"
Do štúdia sa vrúti naštvaná/nasraná Xena. Hneď hľadá Gabriellu a podáva jej ruku aby odišli.
 N: "Xena... milujete Gabriellu?"
Vytočená Xena mu napokon nasadzuje pinch/hmat, pri ktorom mu vyvetlí, že vďaka tomu, že Bohovia prišli o svoju moc, prišiel svet aj o lásku a nikto nedokáže nikoho milovať. Xena s Gabriellou odchádzajú zo štúdia a po ceste sa začnú hádať.
 G: "Tak bež napred, Xena. Pôjdem 10 krokov za tebou a za tvojím koňom."
 X: "Môžeš kráčať vedľa môjho koňa!"
 G: "To je od teba naozaj veľkorysé, Xena!"
 X: "Gabriella, stop. Čo sa to deje? Toto nie sme my."
 G: "Hovoríme si veci, ktoré by si ľudia, ktorý sa navzájom milujú, nikdy nepovedali." vyzerá zhrozene.
D. Reportér odchádza s Aphroditou za Gabriellou, ktorá čaká na výsledok súboja Xeny a Odina.
 A: "Gabriella, musím ti povedať ako rada vidím, že stále putuješ s Xenou. Obávala som sa, že vy dve si nebudete také blízke, keď som preč z Olympu."
 G: "Nie, my sme... sme partnerky." jej odpoveď vyznieva skôr "nemilujeme sa síce, ale sme manželky".
Xena dáva zlaté jablko Aphrodite a na svet sa vracia láska. Hneď s Gabriellou na seba hľadia zamilovane.
E. Na záver, Nigel prepadáva/zase otravuje Xenu a Gabriellu v hostinci:
 N: "Zostáva tu už len jediná otázka, ktorej sa Gabriella neustále vyhýba. Otázka, ktorá nebola ešte nikdy zodpovedaná. Ste vy dve milenky?"
 X: "Ty sa pýtaš..." 
 N: "Správne... Pýtam sa... Ste vy dve milenky?"
 X: "Tak do toho ťa je úplné prd, Nigel!" varovne sa zdvíha (nepovedala nie).
 G: "Dobre, Xena... vieš... riskovala si všetko len aby si vrátila svetu lásku."
 X: "No a?"
 G: "Myslím, že by si mala odpovedať na tú otázku."
 X: "Oh, mala?"
 G: "Áno."
 N: "Počkať, počkať. A teraz, dámy a páni, po prvý krát a exkluzívne pre celý svet, vám Xena a Gabriella odhalia skutočnú povahu ich vzťahu. Gabriella... Xena... Ste vy dve milenky?" počas jeho slov do seba Gabriella a Xena pošťuchujú a významne sa usmievajú.
 X: "Chceš pravdu?"
 N: "Správne, Xena. Chceme pravdu. Celý svet chce pravdu!"
 X: "No, je to takto... technicky..."
Obraz vyhasína vďaka vybitej batérií v kamere *Please Stand By*.

Poznámky:
U BOHOV!!! Čo sa to zase stalo s tými autormi? Urobia také výborné diely ako Nórsku trilógiu (a pomerne aj to predtým) a teraz sa zrazu boja točiť poriadne? A ešte to celé "mrdnúť" do prostredia reality show... (tu si doplňte miliardu veľmi škaredých nadávok). Nehovorím, že je to úplne najhošia časť - nájdu sa oveľa horšie, ale hlboké sklamanie. Hlavne kvôli tomu, že reportérom/režisérom bol Michael Hurst, ktorý urobil niekoľko výborných dielov (napr. Who is Gurkhan). Subtexty síce potešili (hlavným sub je asi to, že Xena s Gabriellou sa snažia vrátiť lásku - lásku medzi nimi dvoma + hádka, keď odchádzali z štúdia mi pripadala veľmi vtipná), ale...

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania bola príšerne poškodená linearita času.

_________________________________________________________________________________


14. Path Of Vengeance (Cesta pomsty)

Hodnotenie: 75%

Subtext/maintext:
A. Na začiatku, keď Xena s Gabriellou stretávajú Cyan, začne Cyan opevovať Gabriellu ako vehlasnú a známu Amazonskú kráľovnú, pri tom dlho so zaujatím na ňu pozerá. Xena sa zaksichtí v štýle "neflirtuj s mojou priateľkou/necháš ju".
B. Xena sa vracia na zasadanie rady, aby si vypočula rozsudok Evy. Pozrie na Gabriellu, mierne sa usmeje s nádejou v očiach. Gabriella vyhlási Evu za vinnú a vtedy sa Xenin výraz zmení na výraz pocitu totálnej zrady. Gabriella sa ju snaží zadržať slovne, potom počas celého rozhovoru sa ju snaží zadržať rukou.
C. Gabriella sa dobrovoľne podujme na súboj s Variou aby zachránila Evu (materské gesto). Xena sa ju snaží od toho odradiť a vidno na nej silný nesúhlas a strach. Pred súbojom sa Eva dotkne Gabrielly a vyzerá vydesene (pozerá na ňu ako na matku). Gabriella prehráva, Xena ju berie do náručia a snaží sa ju ošetriť.
D. Keď Evu vyhlásia za slobodnú, odchádza od Varie k Xene a Gabrielle. Xene podá len ruku, ale Gabriellu objíme. Eva odchádza na svoju cestu, šíriť Eliho vieru. Hovorí ku Gabrielle.
 E: "Ďakujem za záchranu mojej matky... a za to, že jej dávaš toľko šťastia. Navždy budem tvojim dlžníkom... Gabriella." objíme ju.
 G: "Vobec nič mi nedlžíš.
+ veľmi veľa dotykov medzi Xenou a Gabriellou.

Poznámky:
Mno... nie zlá časť, po dlhom čase taká "normálna" Xenovská časť. Hlavným subtextom je starostlivosť o Evu, ako o spoločnú dcéru. Len mi pripadá neuveriteľné, že Varia pomerne ľahko porazila Gabriellu, veď je Xeninou učedníčkou dlhé roky.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Disclaimer pre túto epizódu bol poškodený počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

15. To Helicon and Back (Do Heliconu a späť)

Hodnotenie: 80%

Subtext/maintext:
A. Xena s Gabriellou sú stále u Amazoniek.
 Varia: "Xena, dúfam, že ti nebude vadiť, keď by sme si ju na chvíľu požičiame (Gabriellu), ale obrad je..."
 X: "Iba pre Amazonky... tak ako tie ostatné. To je v poriadku, ja sa radšej vyspím vonku v lese. No, užívaj si dobrý čas na party."
 G: "Nerob nič, čo by mohla urobiť ja." hovorí varovným hlasom.
B. Xena uteká z pevnosti Bellerophona oknom. Keď sa preberá vo vode a vidí horiacu loď Amazoniek, prvá vec o ktorú sa stará je Gabriella, aj keď je sama zranená.
C. Amazonky potrebujú urobiť prieskum. Dobrovoľne sa prihlasuje Gabriella. Xena cíti, že niečo nie je v poriadku a zabraňuje Varii aby Gabriellu zabila. Tá sa rozzúrená vydáva k Varii.
 X: "Gabriella!"
 G: "Pokúsila si sa ma zabiť!" 
 X: "Nechaj to na mne." odtrháva Gabriellu od Varie. "Bellerophon sľúbil, že vás všetky ušetrí ak Varia zabije Gabriellu. No? Je to tak, že?! Tvoj kmeň za moje utrpenie."

Poznámky:
Taká normálna časť, aj keď som z nej bol trochu v rozpakoch, pretože mi to pripadalo, ako keby scenáristi chceli za každú cenu vyhubiť všetky Amazonky čo kedy chodili po svete (no hej, chcel to Bellerophon, ale aj tak). Samozrejme hlavným subtextom je starostlivosť Xeny o Gabriellu, a aj keď nechápe ako sa zmenila, tak ju vo všetkom podporuje a je ochotná za jej rozhodnutia aj zaplatiť svojim životom. Veľmi ma prekvapila postava Gabrielly, ktorá v tejto časti zase o niečo narástla, svoju zodpovednosť za Amazonky berie veľmi vážne. Ako by v tejto časti získala ďalší rozmer - preto som dal to vyššie hodnotenie. A znovu nechápem, prečo Xena zatajuje, že je Amazonka. Je tam ešte jeden moment, veľmi silného výrazu tváre Xeny - končí boj s Bellerophovými mužmi. Začínajú utekať, a Gabriella napriek tomu za jedným z nich uteká. Xenin výraz je zhrozený, nechápavý, priam až vydesený a výkrikom jej mena ju zastavuje aby muža nezabila.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadna žraločia návnada nebola počas natáčania zranená.

_________________________________________________________________________________

16. Send in the Clones (Vypustite klony)

Hodnotenie: 45% (90% za sub)

Subtext/maintext:
A. Doktorka, ktorá naklonovala Xenu a Gabriellu, dostáva od ich fanúšikov prvý disk na "naplnenie" klonov  spomienkami. (P - Polly, M - Mac, L - Lea).
 M: "Gabfaninka naládovala tento prvý disk ťažko Gabriellou."
 P: "Áno, až by si pomyslel, že všetko čo robili bolo len sedenie v kúpeľoch a ciťáky pri táboráku."
 L: "Zahŕňa to aj iné veci, ale veľmi silne cítim, že Gabriella bola najdôležitejším vzťahom v Xeninom živote."
 M: "Budem zvracať, ak začneš hovoriť o subtexte."
B. Klony na vložený disk nereagujú, fanúškovia pristupujú k nim.
 L: "Ona potrebuje dávku Gaby. To jej naštartuje srdce."
 M: "Srdcové umenie. Možno sme na to šli zle. Možno... potrebujeme viac zapojiť ruky. Čo trochu... srdcovej masáže?"
 L: "Mohol by si mať pravdu. Alebo... dýchanie z úst do úst." nakloní sa ku Gabrielle.
 P: "Možno to, čo vy dvaja potrebujete je kýbel studenej vody... alebo nakopať zadky."
 L: "Premýšľajte o tom... koľko zábavy si spolu užívali... zdieľali spoločné kúpele."
 M: "Ak hovoríš o ich zvláštnom vzťahu, som za. Nechaj ma pozerať."
O chvíľu neskôr:
 L: "Objednala som im kostýmy z katalógu. Zajtra ich prinesiem. Nemôžem sa dočkať až ich budem obliekať!"
C. Nasleduje dlhá sub scéna. Niekto vkladá Xene do mysle spomienky Zlej Xeny (Alti/Gabriella/Cyana atď). Keď ráno zisťujú, že niekto do Xeny vkladal zlé spomienky a snažia sa to zachrániť spomienkami na Gabriellu - ďalší zostrih so subtextovými flashbackmi a scéna z Ides of March, keď Gabriella zachraňuje Xenu. Klon Xeny sa preberie a nasadzuje Macovi pinch. Vtedy sa preberá Gabriella.
 G: "Xena?" Xenin pohľad sa nedá popísať, možno niečo ako "chvalabohu si pri mne/neskutočnú úľavu".
 X: "Gabriella..." hneď sa k nej otáča a zbytok fanúšikov/Alexis(Alti) majú na tvárach výrazy "my vieme".
Niečo neskôr v rozhovore:
 P: "Potrebujeme niekoho, kto by tam šiel a nakopal im zadok!"
 X: "Našli ste správne dievča na to."
 M (poznamená k ostatným): "Ona by mi mohla nakopávať zadok každý deň." Xena na neho hodí look-of-death.
D. Fanúšikovia a Alexis ukazujú Xene a Gabrielle seriál "Xena, princezná bojovníčka" s ďalšími subtextovými flashbackmi. Zatiaľ čo Xena s Gabriellou sledujú seriál, fanúšikovia premýšľajú:
 P: "Xena by mohla nakopať zadok Jackie Chanovi. Jet Lee? Žiadna výzva. A ak by sa Bruce Lee vrátil z hrobu, Xena by mu tiež nakopala zadok." hľadí na Xenu fascinovane/zamilovane a úplne nezmyselne jej pri tom upravuje chránič predľaktia.
 L: "Ostatní takmer všetko zničili s tými ich chlapskými diskmi. Už viem. Len čo sa tu zhasne, tak im prehrám celú sezónu starých epizód "Ellen"." (poznámka - v CZ dub je použité "epizód Doktorky Queenovej", subtext dáva správny zmysel pri Ellen - Ellen je komediálny seriál, ktorého hlavná predstaviteľka Ellen DeGeneres (aj jej postava Ellen), sa verejne priznáva k svojej orientácii/lesbismu).
E. Prichádzajú flashbackové scény bozkávania Xeny a Gabrielly. Gabriella vyzerá značne neisto, Xena zatiaľ veľmi potešene/spokojne a prenesie "Yeah." 
Xena poznamená, že Gabriellu zobudila bozkom skôr než šla do Valhally. Polly hovorí, že je neuveriteľné, že majú svoje skutočné a vlastné spomienky.
 L: "No to bolo predsa v pláne. Stimulovať ich..." na okamih zmĺkne. "latentné spomienky."
 M: "Tak, čo si dievčence myslíte o seriále?"
 X: "Páči sa mi tá čo hrá mňa. Je trochu sexy."
 G: "A čo tie texty, Xena? Myslím tým, že to zrovna nie je Euripides. Robili si s mojimi zvitkami čo len chceli."
 X: "Áno, a čo sa to vlastne snažia povedať o našom vzťahu?"
 G: "Kto vie..."
Alexis/Alti diskutuje s Gabriellou a pri tom jej pokladá ruku na rameno. Gabriella prudko reaguje, v prvej chvíli sa tvári neisto a neskôr veľmi podozrievavo v zmysle "čo sa to tu deje".
F. Alexis/Alti oznamuje Xene, že Gabriella bola zatknutá políciou. Neváha ani sekundu a vydáva sa na jej záchranu. V televízii zatiaľ prebiehajú správy:
 Reportérka: "Žena, oblečená ako hlavná postava televízneho seriálu Xena, princezná bojovníčka, sa vlámala do mestského väzenia a oslobodila inú ženu, oblečenú ako Gabriellu, verného poskoka princeznej bojovníčky."
 Lea: "Ale ona je oveľa viac než len poskok!"
G. Xena s Gabriellou sú na mestskom vrakovisku, kde si Xena pripravuje svoje nové zbrane. Prichádza Alti.
 A: "Chýbal mi tvoj oheň... tvoja zúrivosť."
 G: "Nepočúvaj ju." hovorí k Xene.
 A: "Spomínaš si na to čo sme kedysi mali, Xena?"
Flashback na spomienky Zlej Xeny.
 A: "Spomeň si na to spoločné vzrušenie z víťazstva. Než prišla ona do tvojho života."
 G: "Nepočúvaj ju."
 A: "Nepripomína ti tej jej hlások zradu?" Flashback na Debt a Gabriellinu zradu Xeny v Chin.
 A: "Alebo čo tie jej lži urobili s tvojim synom?" 
 X: "Môj syn..." flashback na úmrtie Solana.
 A: "A ako veľmi sa ti páčilo sa jej za to pomstiť." flashback na začiatok Bitter Suite.
 X: "Prečo si ju vrátila späť?"
 A: "No, považuj ju ako môj darček, Xena." hodí Gabriellu do Xeninho náručia.
 G: "Xena, takáto si na konci nebola. Premýšľaj o tom čo sme spolu dosiahli. Mysli na to dobré, čo sme urobili pre svet." flashback, kde Xena zachraňuje dieťa/deti/ľudí.
Gabriella chytí Xenu za ramená.
 G: "Xena, to dobro, ktoré sme pre seba urobili!" Xenina myseľ mieri na ďalšie flashback subtextové scény.
Xena odhadzuje spred seba Gabriellu a zaútočí na Alti, vracia sa na stranu dobra.
Alti umiera, Xena s Gabriellou zachraňujú svojich fanúšikov. Xena objíma Gabriellu tesne pred detonáciou.
V zábere na taxík vidno, ako tam sedia Xena s Gabriellou. Xena má ruku na Gabrielliných ramenách. Spoločne si cinknú pohármi šampusu o seba.

Poznámky:
Úprimne povedané, som z tejto časti strašne v rozpakoch. Xeniovské sci-fi? WTF, strašná kravina. V podstate jediné kvôli čomu sa to oplatí pozerať je šialená hromada subtextu (teda pre tých čo majú subtexty radi), kto má rád fantasy/klasickú Xenu, tak ruky preč!!!! Ani neverím, že som túto blbosť bol schopný popísať, ale stáli mi za to subtexty. Jediný okamih, kedy som sa fakt rozosmial bol ten, keď si Xena brúsi novú zbraň a odhadzuje pištoľ - vystrelí jej v ruke a ozve sa zúfalé mniauknutie mačky.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania neboli zranení žiadny Xeniny fanúšikovia. (skutočne nebola zranená ich inteligencia a hrdosť? Rozhodne nie).

_________________________________________________________________________________

17. The Last of the Centaures (Posledný z kentaurov)

Hodnotenie: 50%

Subtext/maintext:
Duch Ephiny prehovára k Gabrielle:
 E: "Krásna ako vždy."

Poznámky:
Scenár - Joel Metzger - čomu sa vlasne divím? Totálna blbina. Nestojí ani za reč. Prázdne, plytké. Strašne slabá epizóda. Nie som nasraný na túto epizódu kvôli absencii subtextu, ale ako zaobchádzajú s Xenanom a hlavnými postavami. Jedna z mála častí, pri ktorej, keď na ňu príde čas na prehrávači, stlačím NEXT.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Populácia Kentaurov bola ťažko poškodená počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

18. When Fates Collide (Keď do seba osudy narazia)

Hodnotenie: 100%

Subtext/maintext:
A. Cézar uniká z pekla/Tartarusu k sudičkám a ich stavu aby zmenil svoj osud.
 C: "Je to irónia, že? Ako jediný krôčik môže zmeniť niekomu jeho celú cestu osudu. Keby som nezdradil Xenu, vládol by som dnes Rímu. Namiesto toho som dostal bodnutie do chrbta od môjho dobrého priateľa Brurusa... zatiaľ čo Xena si odcválala do západu slnka so svojou priateľkou." (girlfriend).
B. Po premiešaní osudov je Cézar cisár, Xena jeho cisárovná. Ako pozornosť jej necháva v divadle zahrať Grécku hru (Padlý anjel - pre blbých subtext na 5 sezónu), ktorú napísala Gabriella. Keď hra skončí, Xena hodí na javisko ružu pre Gabriellu,  ich pohľady sa spoja, obe sú jedna druhou zaujaté. Cézarovi a Alti začína byť jasné, že sa tam niečo deje (evidentne žiarlia). Xena vyhľadá mladú spisovateľku Gabriellu.
 X: "Čo vás inšpiruje?"
 G: "Je to... ako keby slová odniekiaľ prichádzali, a ja ich len zapisujem. Ale vy, cisárovná, hovorí o vás celý Rím. Krajina prekvitá. Ľudia vás milujú. Hovoria o tom, že armáda by vás následovala aj cez brány Hadesa." Xena sa tvári ako by na tom nezáležalo/radšej by robila iné veci/nehovor o mne.
 X: "No, všetko má svoju cenu, Gabriella." pohliada na Cézara s nie príliš nadšeným výrazom.
O niečo neskôr Xena ďalej pokračuje v rozhovore s Gabriellou o jej hre.
 X: "V treťom akte ste nechali svojho hrdinu vrhnúť sa dole z útesu bez strachu zo smrti. To všetko len pre ňu. Skutočne si myslíte, že takýto druh lásky existuje?"
 G: "Nie je to predsa to o čom všetcia snívame? O niekom, kto nahliadne hlboko do našej duše a nájde tam niečo pre čo sa oplatí zomrieť." celý čas si jedna druhej pozerajú do očí. Cézar prerušuje ich rozhovor, a keď Xena s ním odchádza v spomalenom zábere, Gabriella sa tvári ako by práve niečo stratila.
C. Cézar v cisárskej spáľni nalieha na to aby mu Xena povedala o čom s Gabriellou hovorili. Xena napokon odmieta s ním spať. Cézar odchádza a Xena vyjde von na balkón. Krížom cez ulicu robí to isté aj Gabriella. Xena sa v prvých momentoch zahanbene schováva do tieňa. Potom však z neho vyjde a pohliadne Gabrielle do tváre s veľmi túžobným pohľadom. Prerušuje ich Alti.
 A: "Videla som, ako si sa dnes počas hry na ňu pozerala. Cézar by dal čokoľvek za to aby si sa takto pozerala na neho."
Alti napadne Xenu, Cézar ju necháva zatknúť. Objíme Xenu, keď sa na druhej strane objaví znovu Gabriella. Než sa otočí, venuje Cézarovi veľmi smutný a znepokojený/žiarlivý pohľad.
D. Cézar "premyslene" označuje Gabriellu za Altinu spoločníčku a necháva ju tiež zatknúť. Xene sa to okamžite nepáči. Ide Gabriellu navštíviť do väzenia. Keď jej vojak hovorí, že nemôže opustiť väzenkyňu, tak mu len práskne dverami pred nosom.
 X: "Cézar mi povedal, že ste vrah. Je to pravda?"
 G: "Vrah? Nikdy som nikomu v svojom živote neublížila." zatvári sa bezradne. "Ale prečo by ste mali veriť mne namiesto svojho manžela?"
 X: "Ja vám verím."
 G: "Prečo?"
 X: "Pretože si myslíte, že pre lásku stojí za to zomrieť."
E. Xena navštevuje Alti aby zistila, prečo je Gabriella pre Cézara takou hrozbou. Alti jej ukazuje ich spoločný život, ktorý mal byť. Xena sľubuje Cézarovi vernosť, ak prepustí Gabriellu, napriek tomu, že vie čo s osudom urobil a už pozná pravdu. So slovami: "Vypadni mi z cesty! Daj preč z nej tie špinavé pracky!" Gabriellu sníma z kríža.
 X: "Gabriella, môžeš sa postaviť? Si v poriadku?"
 G: "Ďakujem vám za záchranu môjho života, cisárovná. Som vašim dlžníkom."
 X: "Ja nie som tvoja cisárovná. Ja som tvoja priateľka." pohladí Gabriellu po tvári a zahaľuje ju svojim purpurovým (purpur bol vtedy znakom veľkej moci/bohatstva) plášťom. "Priveďte jej koňa! Gabriella, vráť sa do svojej vinice pri mori. Buď šťastná." objíme Gabriellu. "Napíš všetky tie úžasné hry, ktoré v sebe nosíš." odchádza k Cézarovi.
 G: "Xena... Xena!" tá sa zastavuje vo veľmi emotívnom postoji. "Keď som si myslela, že zomriem, tak všetko sa zrazu stalo tak jasné. Môj život je prázdny, napriek môjmu úspechu. Píšem o láske, ale nikdy predtým som ju necítila." Xena jej nežne zotrie slzy z tváre.
 X: "Rím nie je pre teba bezpečný. Odíď."
 G: "Nikdy na teba nezabudnem."
F. Cézar posiela Alti aby Gabriellu zabila. Tá ukazuje Gabrielle jej život, ktorý mal byť. Xena zachraňuje Gabriellu (zase). Sú napadnuté Rímskymi vojakmi, Xena je zranená, Gabriella sa ju snaží zachrániť. Cézar podlieha Altinmu vplyvu a necháva Xenu zatknúť aby ju mohol neskôr ukrižovať.
G. Gabriella prichádza za Xenou do cely.
 G: "Xena... keď som s tebou, tak tá prázdnota, ktorú som cítila celý svoj život, je preč. Musíš mi povedať čo sa deje."
 X: "Cézar zmenil náš osud, a prenechal nás tomuto Bohmi opustenému svetu."
 G: "Musí byť niečo čo môžem urobiť."
 X: "Nie, čo môžeš urobiť je dostať sa odtiaľto živá. Týmto musím prejsť sama."
 G: "Nemôžem ťa nechať zomrieť."
 X: "Pre niektoré veci stojí za to zomrieť." pozerá na Gabriellu. "Nie je to to, o čom bola tvoja hra? Byť pripravený obetovať všetko pre lásku? 
 G: "Pre lásku."
Xena tvrdohlavo posiela Gabriellu preč, tá však stále odmieta. Prichádzajú Rímsky vojaci aby Xenu odviedli na kríž.
 X: "Navždy ťa budem milovať." na okamih sa zastaví pri jednom z vojakov (Joxer). "Dostaň ju odtiaľto živú."
H. Gabriella odchádza, ale aj tak je rozhodnutá niečo urobiť. Navštevuje sudičky a vidí, že nite osudu sú na stave úplne popletené.
 G: "Uviazli sme v tomto svete kvôli vám?" berie fakľu.
 Sudička: "Nie! Podpálením tkáčskeho stavu všetko zničíš!"
 G: "Tak nech. Váš tkáčsky stav zničil to, čo malo byť." hádže fakľu na stav, Xena je medzitým ukrižovaná a jej posledné slová sú:
 X: "Milujem ťa, Gabriella."
Cézarova realita je zničená a všetko je tak ako malo byť. Gabriella sa stretáva s Xenou v lese.
 X: "Vrátila si nám náš svet."
 G: "Som rada. Tento sa mi páči viac."
 X: "Aj keď nie si slávna dramatička?"
 G: "Sláva... kto ju potrebuje?" vysadá za Xenu na Argo a odchádzajú spolu v diaľ.

Poznámky:
EXCELENTNÉ!!!
DOKONALÉ!!!
Veľmi silné. A všetko je to maintext - tak ako aj názov - osudy Xeny a Gabrielly, ktoré sú na seba tak previazané, že ich ani Cézar nedokáže oddeliť. Scenár - Katherine Fugate, réžia - John Fawcett - pri tejto kombinácii sa ani nedal čakať iný výsledok. Všetky postoje/pohľady/výrazy zahrali herečky úplne dokonale. Najlepšie zakončenie epizódy aké som kedy v Xene videl. Ak chceli nejak ukončiť seriál tak ho mali ukončiť týmto spôsobom a nie FIN. Myslím, že by veľa fanúšikov bolo oveľa spokojnejších.

BTW:
Katherine Fugate napísala scenár aj na "The Play", hru, ktorú predviedli Lucy a Reneé na XenaCon 2012 - kde Gabriella požiadala Xenu o ruku. Xena samozrejme povedala áno :) .
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Cézar bol počas natáčania zranený, tak ako si to prial osud.

_________________________________________________________________________________

19. Many Happy Returns (Mnoho šťastných návratov)

Hodnotenie: 85%

Subtext/maintext:
A. Hneď na začiatku sa snaží Gabriella vymámiť z Xeny čo dostane na narodeniny.
 X: "Nie, pretože by to potom nebolo prekvapenie na tvoje narodeniny, že? Dozvieš sa to zajtra."
 G: "Áno, o ďalší rok staršia, ale múdrejšia? Nie."
 X: "No, každopádne prídeš na to čo to je až po "ty-vieš-čom"." naráža síce na každoročné žartíky, ktoré si robí z Gabrielly pri narodeninách, ale spôsob akým povie "ty-vieš-čom" znie skôr ako "až-po-milovaní" + sa pri tých slovách významne usmeje. Gabriella naliehavo prosí Xenu aby si z nej neuťahovala a ešte jej aj poklepe po prsiach. Prosí veľmi naliehavým/túžobným spôsobom.
B. Xena zachraňuje Geniah pred popravou.
 X: "Si v poriadku?"
 G: "Oh, božská prítomnosti, keď si sa mi už ukázala, vezmi pokornú služobníčku, Geniah, na svoje prsia." objíme Xenu, ktorá sa od nej odlepí.
 X: "Whoa! Tie si o to hovoria." ukáže na svoje prsia.
Prichádza Gabriella, ktorá neveriacky sleduje ako Geniah zbožnuje Xenu. Zisťuje, že už Xena na nej vykonala prvý žartík v podobe monokla.
 GE: "Si si istá, že nie si Boh?"
 GA: "Ha, ha. Na Xene nie je nič božského. Keby bola Boh, potom by som nemohla urobiť toto!" štipne Xenu do nosa. "Alebo toto..." poštípe Xenu na zadku. "Alebo toto..." chce dať Xene ranu, ale tá ju zastaví.
C. Xena, Gabriella a Geniah sa zastavujú pri jazere aby sa utáborili. Xena s Gabriellou sú bleskom vyzlečené a končia v jazere, kde zahajujú vodnú bitku. Geniah sa na to pozerá pomedzi prsty a keď ju volajú do jazera odpovie:
 GE: "Ja radšej zostanem tu a budem sa pozerať na..." významne zmĺkne. "...kríky." (bushes :))
V noci sa Gabriella chichoce a hovorí Xene aby prestala, v domnení, že je to Xena kto je pod jej prikrývkou - je to však "darček" od Xeny v podobe úhora.
D. Odchádzajú do chrámu Aphrodity aby Geniah ukázali skutočného Boha.
 A: "No, či to nie je moja obľúbená dievčenská skupina." povie hľadiac na Xenu a Gabriellu. Neskôr sa Aphrodita pýta čo to tam tak strašne smrdí (ryby) - čo je zase subtext a poukázanie na A Day in the Life atď. Aphrodita nechcene vykecá, že v Thébách je teraz Saphó. Gabriella si myslí, že to bude jej darček, a je  veľmi nadšená ("Milujem jej básne.")
E. Gabriella je však stále podozrievavá, že sa ju Xena pokúša pri každom úkone nachytať. Ponúkne jej vak s vodou, ale Gabriella odmieta, keď pozoruje Xenu ako pije z vaku oblizne si pery a vyzerá byť Xenou zaujatá. Xena ponúka Gabrielle na tržisku ovocie z vlastných prstov.
F. Skupina žien prichádza za Geniah do Ferragusovej pevnosti, aby ju zachránili.
 X: "Geniah, to si nikdy nemala pocit šťastia, keď si bola len sama sebou?"
 GE: "Áno, v posledných niekoľkých dňoch s tebou a Gabriellou."
G. Geniah je zachránená, Hermova helma tiež, prichádza čas na darček pre Gabriellu. Posledný krát si z nej ešte vystrelí, pomocou kvapkajúceho pohára.
 X: "Tu, podaj mi to." berie od Gabrielly pohár. "Chcem aby si zatvorila oči."
 G: "Nie."
 X: "Ver mi, prosím." 
 G: "Nie."
 X: "Zavri oči." pozrie na Gabriellu dlhým intenzívnym pohľadom. Tá napokon oči zatvára, Xena na ňu ešte chvíľu pozerá a potom jej na kolená položí zvitok.
 G: "Čo je to?" Xena sa usmieva, hrdá na seba, že jej môže dať taký darček.
 X: "Otvor ho. Saphó mi pre teba niečo malého napísala."
 G: "Báseň? Saphó napísala báseň pre mňa... Ja tomu neverím. Xena..." pozrie na Xenu dlhým pohľadom s výrazom, ktorý hovorí, že jej tie žartíky odpúšťa. "Ty si to takto plánovala celú dobu, že?" skloní sa k zvitku a začne čítať:


Sú tu chvíle, kedy sa na teba pozriem...
a nie som schopná jediného slova,
môj jazyk sa láme,
potom mi pod pokožkou prebehne oheň,
a ja sa rozochvejem,
a zblednem, 
pretože toľkou láskou umieram,
alebo mi to tak pripadá.

Na konci recitátu nemá Xena ďaleko k slzám.
 G: "Je to krásne! To je ten najlepší narodeninový darček čo som kedy dostala." dlho sa objímu.
 X: "Samozrejme, že to ešte nie je u konca." nasadzuje si Hermovu helmu a spoločne odlietajú, s Xeniným výkrikom. "Všetko najlepšie k narodeninám, Gabriella!"

Poznámky:
Nevypísal som tu všetko, pretože celkovo epizóda vyznieva subtextovo (ako napr. A Day in the Life/In Sickness and In Hell) + samozrejme správanie sa Aphrodity k Geniah. Podarená epizódka. Asi jediná epizóda (čo si pamätám), kde Xena hodí na Gabriellu look-of-death, po tom čo si z nej vystrelí :D.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania neboli poškodené žiadne rybie vnútornosti.

_________________________________________________________________________________

20. Soul Possession (Duševná posadnutosť/Držba duše)

Hodnotenie: 65% (100% za koniec)

Subtext/maintext:
A. Na konferenciu inštitúcie C.h.a.k.r.a.m. prichádzajú faninky seriálu Xena, a prisadajú si k Annie (Joxerovi):
 F1: "Hej, keď už hovoríme o Princeznej Bojovníčke a bardke, čo sa stalo, keď váš priateľ Harry zistil, že bol Xenou vo svojom minulom živote?"
 F2: "A že vaša bývalá poradkyňa cez minulé životy nebola nikto iný ako jej milovaná side-kick Gabriella?" 
 A/J: "Zobrali sa."
 F2: "Skvelé! Xena a Gabriella konečne pár!"
 F1: "Počkaj, až to povieme zbytku fanúšikov."
 B. Minulosť. Xena a Joxer kráčajú po lese a Joxer jej číta svoj zvitok. Xena reaguje značne podráždene a stále mu tvrdohlavo vysvetľuje, že Gabriella žije.
 X: "Gabriella, kde teraz si?" povzdychne si ťažko, keď Joxer číta svoje "hlúposti" zo zvitku.
Nakoniec od neho úplne rozhodená na chvíľu odíde aby si uľavila od svojej duševnej bolesti (vyzerá totálne osamelo).
 X: "Gabriella, bez teba sa mi tak dobre nedarí. Ale budem ťa ďalej hľadať, kým ťa nenájdem, prisahám." prerušuje ju Ares, ktorý ju požiada o ruku, s tým, že jej ako svadobný dar vráti Gabriellu.
O niečo neskôr s Joxerom v lese.
 X: "Vieš, Ares je aspoň pripravený priznať, že je Gabriella nažive... to je viac ako môžem povedať o tebe."
 J: "Ty vážne uvažuješ, že si vezmeš Aresa?"
 X: "Urobím čokoľvek čo bude treba aby sa Gabriella vrátila. Áno."
C. Súčastnosť. Harry/Xena a Mattie/Gabriella sa vracajú z dovolenky. Chovajú sa k sebe veľmi dôverne.
 M/G: "To bola tá najskvelejšia dovolenka od našich medových týždňov. A to som si myslela, že ich nič neprekoná. Nebolo to fascinujúce, ako sme si v Grécku pripomenuli naše životy, keď sme boli ešte Xena a Gabriella?"
 H/X: "Okrem toho, že som si nemal dávať tie dva mliečne koktaily z kozieho syra."
 M/G: "Stále moju malú Princeznú Bojovníčku trápi jej bruško?"
D. Minulosť. Xena privolá Aresa aby mu dala svoju odpoveď.
 X: "Ares, ja urobím čokoľvek aby som získala svoju priateľku späť. Takže... áno... vezmem si ťa." 
Neskôr uvedie Aresovi svoje podmienky k svadobnému obradu.
 X: "Chcem aby sa obrad konal pri lávovej jame."
 A: "Kde zomrela Gabriella? Trochu morbídne, nemyslíš?"
 X: "Nie, myslím, že to dokonale sedí. Chcela by som byť čo najbližšie, ako je len možné, k jedinej osobe na celom svete, s ktorou som chcela stráviť zbytok svojho života, keď sa budem oddávať jedinej osobe, ktorú by som si nikdy na celom svete nevybrala."
E. Súčastnosť. Pokračuje konferencia c.h.a.k.r.a.m. Prichádza Harry/Xena a Mattie/Gabriella. Usadajú neďaleko Annie/Joxera. Znovu sa chovajú k sebe veľmi dôverne, Harry/Xena pohladí Mattie/Gabrielle stehno.
F. Na konferenciu prichádza Ares, ktorý premiestňuje správne duše do správnych tiel. Annie/Xene sa vďaka ľsti podarí zničiť zmluvu na jej dušu. Mattie/Gabriella prikračuje k Annie/Xene, pohliada na ňu fascinovane (ako keby bola konečne vďačná, že ju vidí v správnom tele).
 M/G: "Xena? Bez ohľadu na to, ako tvrdo to Ares skúšal, nikdy nebol schopný nás zlomiť." okamžite sa chytajú intímne za ruky a odchádzajú preč od zachráneného (bohviekoľkýkrát) Joxera/Harryho.
 A/X: "A nikdy ani schopný nebude, to prisahám. Ako by si nazvala tento deň?"
 M/G: "Dobrým."
 H/J: "To znie fajn. 
 A/X: "Vieš, viac si sa mi páčila ako blondínka, ale s tým sa vysporiadam." hovorí smerom k Gabrielle a položí jej ruku okolo ramien.
 M/G: "Vďaka."

Poznámky:
Nebol som si istý ako preložiť názov, pretože má v podstate dva významy - Ares má právo na vlastníctvo Xeninej duše a zároveň je ňou aj posadnutý, takže preto som dal obe možnosti. Aj keď si priznajme, že ju riadne podviedol (ako vždy). Z tejto časti som bol tiež značne v rozpakoch. Xena si berie Aresa? WTF... Ale potom ma napadlo - čokoľvek aby sa vrátila. Táto epizóda mi pripadala značne stupídna, než som si uvedomil, že hlavný maintext (a to maintext ako HROM) je v podstate na konci. Pretože Annie/Xena odchádza preč spolu s Mattie/Gabriellou - a to v správnych telách (a chvalabohu Harry/Joxer pre túto chvíľu končí niekde sediaci na haj... ehm, wc). :)))

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Joxerov eliminačný proces bol zneškodený počas natáčania.

_________________________________________________________________________________


Týmto pre mňa osobne končí seriál Xena. Síce dve posledné epizódy subtextovo/maintextovo rozoberiem, ale pre mňa Xena neumrela (aj keď som v tomto duchu scenáristov/fanúšikov napísal Xena, zvitky hrdinov). Prečo pre mňa neumrela? Bola to totiž hlúpa smrť. Nehovorím o prepustení/vypustení duší z Yodoshiho držania, ale o tom, že tak dobrá bojovníčka by sa vzdala tak ľahko (podotýkam - nechala sa zavraždiť), a ešte k tomu by nechala svoju životnú lásku osamelo (áno, osamelo) kráčať svojim životom. Možno ju Gabriella má v srdci, ale nie je to to isté ako je to byť jej po boku (nech už sa poukazuje na spriaznenosť duší akokoľvek). 


_________________________________________________________________________________7 komentárov:

 1. Vďaka DR OKOSUNovi za obnovenie môjho manželstva. Boli sme oddelení za posledné 3 roky. Začal som hľadať na sieti ľudí, ktorých Boh obnovil ich manželstvá, a zistil som, že DR OKOSUN, ten veľký kúzelník, ako pomáha toľko vzťahov pri jeho odovzdávaní kúzla so svojím kontaktom, kontaktujem ho o pomoc zrazu po tom, späť domov len 2 dni po odovzdaní kúzla a požiadať o odpustenie a teraz žijeme spolu šťastne, ďakujeme vám DR OKOSUN za vašu pomoc. e-mail DR OKOSUN o pomoc EMAIL prostredníctvom: okosunhomeofsolution@gmail.com alebo zavolajte alebo čohokoľvek 2348052523829

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ak potrebujete korenie váš vzťah s viac lásky a romantiky ho kontaktovať prostredníctvom e-mailovú adresu: aoba5019@gmail.com a volať alebo WhatsApp na + 27740386124. Jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré som kedy robil bol kontaktovať Dr Adeleke, aby mi pomohol dostať môj milenec späť, bol som život naplnený šťastím potom, čo som kontaktoval Dr Adeleke, pretože on nie len priviesť môj milenec späť ku mne tiež urobil našu lásku k sebe viac unikátne a vynikajúce.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vskutku, Dr.olokun je skutočne najlepším čarovačom lásky  online, práve som ťažil z jeho kúzla môj milenec, ktorý ma opustil, vrátil sa ku mne po tom, čo som ho kontaktoval, a odvtedy je môj milenec mimoriadne starostlivý a má o tomto celom tie najkrajšie správy Ide o to, že sa o pár mesiacov vezmeme. Toto všetko bolo možné vďaka pomoci, ktorú mi poskytol Dr.olokun. Chcem, aby z jeho schopností ťažil aj svet ako celok, takže vám poskytnem jeho priame kontaktné informácie, aby ste ho mohli zastihnúť a vyriešiť tento problém vo vašom vzťahu do 24 hodín. Dr.olokun, kontaktné informácie: E-mail: drolokuntemle@gmail.com alebo WhatsApp číslo: +2349161927213

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Po 7 rokoch vzťahu s mojím priateľom začal môj priateľ chodiť s inými dievčatami a prejavoval mi studenú lásku, niekoľkokrát sa mi vyhrážal, že sa so mnou rozíde, ak sa ho odvážim spýtať sa na jeho pomer s inými dievčatami, bola som úplne zničená a zmätená, ale vždy som bola optimistická, že sa veci zmenia, pretože svojho priateľa milujem z celého srdca. našťastie môj starý priateľ mi povedal o kúziel na internete s názvom DR.Ayo, ktorí pomáhajú ľuďom s ich vzťahovými a manželskými problémami pomocou síl lásky Kúzla, Najprv som pochyboval, či niečo také niekedy existuje, ale rozhodol som sa tomu dať skúste a našťastie pre mňa, ja a DR. Ayo žije v tom istom meste, takže som ho navštívil v jeho apartmáne s mojím priateľom ... DR. Ayo je taký skvelý muž, povedal mi všetko, čo som potreboval urobiť, a tiež skontroloval spojenie medzi mnou a mojím priateľom, takže mi pomohol vyčarovať kúzlo lásky a do 48 hodín sa môj priateľ ku mne vrátil a začal sa mi ospravedlňovať. prestal chodiť s dievčatami a je so mnou navždy a naozaj. slová nedokážu opísať, aký som vďačný DR Ayovi. prosím, snažte sa ho kontaktovať v prípade akýchkoľvek vzťahov. whatsapp ho na +2347055691377 ALEBO e-mail: drayospell@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť
 5. V prvom rade ďakujem Dr.Ayovi za to, že mi do 48 hodín priviedol späť môjho milenca. Nemám čo povedať, len ti poďakovať a dať ti vedieť, že som šťastný. Moja milenka sa ku mne správa lepšie a väčšinu času so mnou trávi tým, že mi hovorí, ako veľmi ma miluje ako kedykoľvek predtým. akékoľvek problémy s vaším milencom kontaktujte Dr.Ayo prostredníctvom e-mailu: (drayospell@gmail.com) alebo WhatsApp +2347055691377 alebo viber, pretože on je riešením všetkých problémov vo vzťahu

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Volám sa CLARA JAMES. Chcem poďakovať doktorke Ayo za to, že mi priviedla späť môjho bývalého manžela. Nikto ma nikdy nedokázal presvedčiť, že list, ktorý sa chystám napísať, bude jedného dňa skutočne napísaný. Bol som najväčší skeptik na svete. Nikdy som neveril na magické kúzla alebo niečo podobné, ale spoľahlivý zdroj (veľmi blízky spolupracovník) mi povedal, že Trust je veľmi oddaný, nadaný a talentovaný človek. Bola to jedna z najlepších vecí, aké som kedy zažil. hotový. Môj milostný život bol v troskách; Mal som za sebou dva rozvody a bol som na pokraji tretieho. Jednoducho som nedokázala čeliť ďalšiemu rozvodu a chcela som sa viac snažiť, aby náš vzťah fungoval, no môjmu manželovi to zrejme nevadilo. a znova sa so mnou rozišiel. Bol som zmätený a nevedel som, čo mám robiť, skôr sa dostali do kontaktu s Dr. Ayom. Urobil kúzlo lásky, vďaka ktorému sa môj manžel vrátil ku mne. Teraz sme so sebou veľmi spokojní. Dr Ayo ho prinúti uvedomiť si, ako veľmi sa milujeme a potrebujeme. Tento muž je SKUTOČNÝ a pre dobro. Môže vám tiež pomôcť napraviť váš nefunkčný vzťah. Mám späť svojho manžela! Bolo to ako zázrak! Zrazu chcel ísť do manželskej poradne a v milostnom živote sa nám darí veľmi, veľmi dobre. kontaktujte e-mail drayospell.com alebo pošlite SMS alebo si ho pridajte na WhatsApp na: +2347055691377 alebo jeho viber

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Môj manžel sa začal správať divne a chodiť s inými dámami a od začiatku roka mi prejavoval studenú lásku. Pri niekoľkých príležitostiach sa mi vyhrážal rozvodom, ak sa ho odvážim spýtať sa na jeho pomer s inými dámami. Bola som úplne zničená a zmätená, kým mi môj starý priateľ nepovedal o doktorovi Ilekhojie, ktorý pomáha ľuďom s problémami vo vzťahoch a manželstve. Najprv som pochyboval, či niečo také vôbec existuje, ale rozhodol som sa to skúsiť a kontaktoval som ho. Uskutočnil zmierovací rituál, aby posilnil naše spojenie a zabezpečil, aby medzi nás nikto neprišiel. Teraz môj manžel prestal chodiť s inými dámami a jeho so mnou nadobro a naozaj. Kontaktujte doktora Ilekhojie a požiadajte o riešenie vášho vzťahu alebo manželského problému, ktorý sa má vyriešiť ešte dnes, prostredníctvom: gethelp05@gmail.com alebo WhatsApp: +2348147400259

  OdpovedaťOdstrániť