X:WP Season 3


Xena: Warrior Princess, Sezóna 03 - Subtexts

Takže... ako začať. Celý seriál Xena mnoho divákov nechápe a odsudzuje hneď len čo pozrú jediný diel. Hlavne asi kvôli Xeninmu "jačaniu" pri boji - to je taká len komixová vsuvka. Je to veľká škoda, pretože obsahuje obrovské množstvo subtextu (čo je subtext? niečo nevyslovené, v tomto prípade je subtextom lesbický vzťah Xeny a Gabrielly). Hlavne si ho treba pozrieť v ENG! Český preklad často skryl správne výrazy subtextov za nesprávne preložené slová (aby sa herci čo dabovali "trafili" do úst predstaviteľom). V ďalšom rade tu treba povedať, že každý diel je s malým "ponaučením" väčšinou na konci.

Hodnotím podľa svojho srdca/ako sa mi to páčilo/či môžem túto epizódu vidieť znovu.

Upozornenie: Text obsahuje spojlery!!!

Poznámky k 3 sérii: Ťažko sa vyberá najlepšia časť, ale asi to bude One Agaist Army, v tejto sérii je ich celkovo viacero dobrých. Najhorší je asi Vanishing Act, taký nejaký suchý mi pripadal. Celkovo však NAJ séria zo všetkých, čo sa týka kvality epizód.

_________________________________________________________________________________

01. The Furies (Fúrie)

Hodnotenie: 85%

Subtext:
A. Hneď na začiatku sa Xena s Gabriellou stavujú o to kto rýchlejšie behá:
 X: "A keď vyhrám ja, tak urobíš tie malé knedlíčky s tým červeným vo vnútri." Gabriella sa netvári moc ochotne a tak jej Xena nežne prejde po ruke, pri čom s silne citovým hlasom povie "Oh, prosím." Gabriella sa nechá uhovoriť a Xena jej vďačne pohladí chrbát. 
B. Keď Xena zošalie a odmieta ísť do chrámu Fúrií vyzerá Gabriella skutočne ustarane:
 G: "Poďme do chrámu fúrií a zistime čo sa to tu deje."
 X: "Nie." 
 G: "Prosím. Xena, môžeš to urobiť pre MŇA? Prosím?"
C. V chráme Fúrií keď vojdú dnu to vyzerá ako keby chcela Xena pobozkať Gabriellu a jej ruka mieri k Gabrielliným prsiam. Tá ju však len pleskne po ruke, pozrie na ňu vyčítavo v štýle "tu nie" a Xena sa tvári previnilo. Gabriella potom pohladí jej brucho a Xena sa k nej nakloní, ale Xenu rozrušia kňazové slová a zaútočí na neho.
D. Šialená Xena uteká z chrámu a Gabriella ju následuje. Xena na ňu zaútočí, pretože vidí prelud Callisto. Napriek šialenstvu sa snaží vehementne Gabriellu chrániť
 X: "Je mi ľúto, Gabrielle, ale nemôžeš ísť so mnou." priviaže ju o strom, pri čom jej nežne hladí tvár a pohliadne do výstrihu. "Nedá sa mi teraz veriť."
E. Xena uteká do Amphipolisu. Celé rozhovory a scény so Cyrene vyzerajú, že vie čo je medzi Gabriellou a Xenou a berie Gabriellu ako manželku/partnerku svojej dcéry. A snažia sa spolu vyriešiť čo so šialenstvom spoločne milovanej osoby. Napokon Gabriella podíde k opodiaľ sediacej Xene, ktorá je "mimo":
 G: "Xena? Pozri  ja viem, že tam si. Dostaneme sa z toho, však vieš, ako vždy." pri tom jej nežne hladí rameno. Neskôr sa Xena vracia od Áresa aby matku zabila:
 C: "Možno Gabriella nájde..."
 X: "Prestaň! Gabriella by bezo mňa nezachránila ani mačku vo vreci. Teraz keď vidím veci jasne, tak je to len malý vyčúranec." 
 C: "To nie je pravda!! A nemyslím si, že by si videla veci tak jasne." Cyrene vyzerá byť šokovaná ako mohla také niečo povedať o Gabrielle.
F. Xena vyhráva svoj boj nad Aresom a ten pred odchodom rozčúľene ukáže na Gabriellu:
 A: "Stále ale nechápem čo vlastne na nej vidíš." a Gabriella má na tvári pocit víťazného triumfu.

Poznámky:
Pekná epizóda na začiatok sezóny. Jeden malý subtext tam ešte by som pridal, aj keď je to len taký postreh - prečo sa Xena posadila na toho koňa opačne? Možno bola šialená ale nie blbá (v sedle sa sedí naopak fakt zle). Že by chcela sedieť tvárou ku Gabrielle, ktorá vždy sedávala za ňou? :)

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):

Počas natáčania nebol poškodený Xenin rozum. Avšak Fúrie si  čoskoro na Brodwayi otvoria vlastnú stepovaciu estrádu.

_________________________________________________________________________________

02. Been There, Done That (Bolo to dokonané)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Joxer prvý deň zomiera a Xena na Gabriellu pozrie skutočne súcitne. Večer, keď pália Joxerovo telo berie Xena do náručia Gabriellu a spolu uľahnú na prikrývku. Gabriella si položí hlavu na jej rameno a Xena ju nežne hladí po vlasoch.
B. Ráno po prebudení si Xena okamžite uvedomuje, že Gabriella neleží vedľa nej a rozhliadajúc sa hmatká nechápavo okolo seba.
C. Xena sa snaží Gabrielle vysvetliť, že sa deň neustále opakuje. V jednej chvíli na ňu pozrie ako na blázna, ale keď Xena pokračuje, tak s ustarostenou tvárou jej nežne prejde po tvári, či nemá teplotu.
D. Joxer sa snaží nájsť nejaké riešenie a tak im hovorí o svojom pláne, obe sa však len usmievajú:
 J: "Ale no tak! Je to skvelý plán. Poznám veľa ľudí, ktorých spojuje spoločná nenávisť voči mne. Napríklad vás dve." 
 G: "No, tak týmto zaskóroval, hmm." Xena s Gabrielou si s úsmevom vymenia pohľady.
E. Xena znovu vysvetluje, že prežívajú stále rovnaký deň dookola, Gabriella sa spýta kto za to môže: 
 X: Ani sudičky, ani Ares ani nič čo som zjedla. Nie je to ani otrávenou šípkou a nemám ani žiadne kusnutie od bacchantky." Xena si zdvíha vlasy a ukazuje krk, že nie je pokúsaná.
 J: "To sú cucfľaky?" spýta sa keď na neho Xena pozrie, tvári sa, že on nič. Zatiaľ čo Gabriella sa otočí, zatvári previnilo a "prichytená" pri čine.
F. Gabriella je zabitá v uličke a Xena má v tvári zhrozený výraz. Objíma jej mŕtve telo a šepká, že všetko bude v poriadku. V ďalšej scéne je vidieť na jej tvári dúfanie (že sa deň zase zopakuje).
G. Na ďalší deň sa Xena budí a s neistým výrazom v tvári siaha do sena, kde by mala spať Gabriella. Ozve sa spokojný vzdych/ston (Xenina ruka je cca vo výške Gabriellinho pásu). Xena keď cíti pod rukou Gabriellu je okamžite rozradostená. Hneď vstáva a vyťahuje Gabriellu zo sena a uštedrí jej veľké objatie.
H. Ďalší deň Gabriella žiada Xenu aby zasiahla, pretože je mesto v jednej veľkej bitke, lenže ona ju od seba rukou odstrčí - dlaň má takmer na jej ňadre.
I. Xene sa všetko podarí a Joxer na už normálny deň donesie ako raňajky kvaku (turín). Xena objímajúc zozadu Gabriellu drží dve kvaky pred jej prsiami veľmi zaujímavým spôsobom. :))

Poznámky:
Juj, ďalšia podarená epizóda. Je tu ešte jeden subtext, teda možno subtext... V jednej scéne Xena zase vysvetľuje, že prežívajú ten istý deň. Je to scéna kde hovorí strašne rýchlo a pri slovách "Oboma spôsobmi" zdvihne významne obočie a pozrie na Gabriellu. Fakt ale neviem čo si o tomto momente myslieť :D. Samozrejme je tu ten "hlavný" subtext a to - ak predtým Gabriella s Xenou nič nemali (čo pochybujem) tak využila situácie a pokúsila sa z Gabrielly urobiť svoju milenku? Pretože vedela, že ak by Gabriella zareagovavala negatívne, tak by sa deň "vynuloval". Na zamyslenie. :)

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Kohút nebol behom natáčania zranený, avšak jeho perie bolo vážne rozstrapatené. Trochu gélu a peny však tieto škody napravili.

_________________________________________________________________________________

03. The Dirty Half Dozen (Poltucet špinavcov)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Xena s Gabriellou sa rozprávajú o zbytku ich spoločníkov a o tom, že ich Xena zmenila a priviedla k temnej strane:
 G: "Zaujímalo by ma, čo by sa stalo keby som ťa stretla predtým... predtým než... však vieš..."
 X: "Gabriella, nikdy by som ťa nemohla vidieť ako zlú." Xena nežne pohladí Gabriellinu tvár. "Medzi tebou a nimi je rozdieľ." 
 G: "Aký rozdieľ? Xena, zmenila som sa odvtedy čo som ťa stretla. Koľko z toho môže byť vekom?"
 X: "Je to tak dôležité?"
 G: "Som skutočne taká aká som? Alebo som to čo si zo mňa urobila ty?" poznámka na subtext - urobila z nej lesbičku?
B. Skupina vrahov celú noc na seba mieri zbraňami a keď k nim ráno príde Gabriella, jeden z nich ju konfrontuje:
Walsim: "Viem prečo som tu ja. Viem prečo sú tu oni. Ale na ČO si tu ty? Núdzová strava?"
Glaphyra: "Nechaj ju, Walsim!"
Darnell: "Áno, je to princezná. Okrem toho... napadá ma iba jediný dôvod na čo ju má Xena." Významne sa usmeje. Glaphyra vtedy vrhá na neho svoj nôž a do konfliktu skáče Xena.
 Glaphyra: "Na čo potrebujeme týchto mužov? Dokážeme to aj my dve samotné. Oh, a tvoja priateľka, ak si myslíš že ju potrebuješ." 
C. Neskôr v tábore Monlik požaduje viac než len slobodu ako odmenu:
 X: "Nerob túto chybu, Monlik. Dávam ti novú šancu." 
 M: "Urobiť čo? Aby som bol ako ty? Túlať sa po krajine, pomáhať luďom? Ťahať so sebou polovyhladované decko a predstierať, že je môj priateľ? No, to si nemyslím." napokon Molik napadne Gabriellu a Xena ju zachraňuje pred hodenou sekerou.
D. Na úplnom konci:
 X: "Už mám odpoveď na tvoju otázku. Si taká aká si, alebo akú som ťa urobila."
 G: "A?"
 X: "Si Gabriella, bardka, amazonská princezná a najlepšia priateľka. Nikto ťa nevyrobil, vždy to bolo v tebe. Otázkou je, kým by som bola ja bez teba."

Poznámky:
Pomerne slušná epizóda. Dobrá hudba pri útoku na Agathonovu pevnosť (no ono čo vlastne sa dá na hudbe od Josepha LoDuca vyčítať, že?) Ale ešte by tu bola jedna subtextová poznámka. Glaphyra je taká ta feministicky založená bojovníčka, ktorá nenávidí všetkých mužov. Ak bola "vycvičená" od Xeny aj v láske k ženám, tak by dával zmysel aj to jej protivné správanie voči Gabrielle (žiarlivosť). V scéne pri konci epizódy kde sú zavreté v cele doslova žiarlivo na Gabriellu reaguje až kým konflikt medzi nimi nezastaví Xena. Gabriella ustupuje preč:
 GL: "Ona toho zo sveta ešte moc nevidela, že?"
 X: "Gabriella si toho prešla viac než si myslíš. Áno, viac než ty. A cez to všetko ona nechová k ostatným nenávisť. To dobrý ľudia nedokážu." 
 GL: "A zlý ľudia?" 
 X: "Zlý ľudia sme my, Glaphyra. To čím som bola a to čo si ty. Vieš, ty tak rýchlo hádžeš všetku vinu na mužov, že si nikdy nenahliadla do svojho vnútra kvôli odpovediam. To je niečo čo som sa musela naučiť. Gabriella je dobrá učiteľka. Ak... ak... by som ju stretla skôr ako teba, možno by som to bola ja kto sa zmení." Glaphyra vtedy odchádza k Gabrielle a snaží sa s ňou uzmieriť.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadny z odsúdených nebol reformovaný počas natáčania. Musí sa vždy všetko podariť?

 _________________________________________________________________________________

04. The Deliverer (Vysloboditeľ)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
1. Gabriella a Craftstar sa rozprávajú v podpalubí, keď prichádza Xena. Okamžite vyzerá žiarlivo a hľadá dôvod prečo sú si tak blízky. Gabriella vyzerá roztržito a značne previnilo.
 G: "Xena... uhm... len som učila Crafstara ako sa vyhnúť morskej chorobe. On mi rozprával o svojom Bohu. Je to... je to veľmi zaujímavé." 
 X: "Som si istá že je." Xena odchádza a pri tom prevráti znechutene oči. Sadne si bokom a začne si zanovito leštiť svoj meč. Gabriella ide hneď za ňou a tvári sa v zmysle "niečo som posrala". Posadí sa vedľa Xeny.
 G: "Hej, čo sa deje?"
 X: "Musí sa vždy niečo diať?" odvetí podráždene/žiarlivo.
2. Keď Xena zistí, že Gabriella neprišla do tábora je ochotná zaútočiť aj na svojich spojencov.
3. Xena, keď vidí, že sa nad chrámom kde je Gabriella schyľuje búrka, okamžite a bez váhania odchádza z boja aby sa uistila či je Gabriella v poriadku. A to napriek tomu, že bojuje proti Cézarovi, ktorý si myslí, že on je stredobodom jej vesmíru.
Okrem vyššieho sú tu občasné dotyky medzi Gabriellou a Xenou, samozrejme záverečné veľké objatie.

Poznámky:
IMHO divná epizóda. Teda keď neviete čo bude ďalej. Nie je najhoršia, ale nepatrí k top. Ešte by sa tu možno našiel jeden subtext a to vtedy, keď Xena príde do chrámu a nájde uplakanú Gabriellu. Xena nemôže uveriť, že Gabriella niekoho zabila... jej malé dievčatko, ktoré tak miluje sa zmenilo, je dokonale zhrozená. Je ochotná urobiť všetko aby Gabriellu pomstila a zachránila. Skáče dokonca cez priepasť aby ju zachytila do náručia.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Gabriella bola počas natáčania mierne pripečená. Producenti odporúčajú pikantnú barbecue omáčku aby ste si plne vychutnali túto epizódu. (TVL!!! kto vymýšla tieto konce titulkov? :D )

_________________________________________________________________________________

05. Gabrielle's Hope (Gabriellina Nádej)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
No... tu snáď asi nie je moc subtextu. Pravdepodobne najviac sa tu podpisuje veľká starosť Xeny o Gabriellu (možno to tak nevyzerá, pretože Gabriella je "zblbnutá" krásou malého dieťaťa, ale Xena vie čo je to dieťa zač a snaží sa Gabriellu chrániť za každú cenu).
Možno ešte scéna v hrade rytierov zlomeného srdca, v noci tam Xena stojí nad Gabriellou, ktorá spí, a Xena sa tvári veľmi ustarane.

Poznámky:
Hmm čo povedať? Ďalšia veľmi temná epizóda. Akurát iba... subtextom bol v podstate aj pôrod Nádeje, a to nie len kvôli prítomnosti Xeny, ale ... rodiaca žena v stodole... ? nehovorí vám to niečo?

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Napriek bizardnému a trochu znepokojivému svedectvu narodenia Nádeje, nebolo žiadnemu domácemu zvieraťu pri natáčaní ublížené.

_________________________________________________________________________________

06. The Debt: Part 1 (Dlh: časť 1)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Hneď na začiatku sa ukáže scéna, keď sa Xena budí v tábore. Otočí sa na bok, a rukou hmatká okolo seba. Keď nenachádza prítomnosť svojej družky, okamžite s ustaranou tvárou vstáva. Nachádza ju sediacu na neďalekej skale:
 X: "Je všetko v poriadku?"
 G: "Áno, len som premýšľala. Hmm, ďakujem."
 X: "Za čo?" 
 G: "Stojíš pri mne v každej situácií."
 X: "Tak ako ty pri mne."
 G: "Dúfam, že ťa nikdy nesklamem, Xena."
 X: "Nemožné!"
 G: "Už som sa naučila, že všetko je možné."
B. Po boji a vyspovedaní posla pokračuje rozhovor medzi Gabriellou a Xenou:
 X: "Idem teraz na dlhú cestu."
 G: "Ideš na dlhú cestu? Čo sa stalo s to "my" ideme na cestu?"
 X: "Teraz je to iné."
 G: "Prečo je to tak odlišné?"
 X: "Budem cestovať smerom k vychádzajúcemu slnku po mnoho dní."
 G: "Xena, ale to nie je pre mňa problém."
 X: "Krajina do ktorej putujem je odlišná od našej ako noc a deň. Kráľovstvo Chin."
 G: "A to je argument aby som nemohla ísť s tebou? Naopak to vyzerá fascinujúco."
 X: "Pokiaľ so mnou pôjdeš mohli by sa naše názory skrížiť."
 G: "Takže som ti na obtiaž?" 
 X: "Nie, nepáčil by sa ti dôvod čo tam idem urobiť."
 G: "Dobre, vynechajme tie hádanky. Chystáš sa ísť proti drakovi?" myslí tým mystické zviera.
 X: "Nie."
 G: "Je Zelený Drak človek?" Gabriella sa tvári čoraz viac znepokojenejšie.
 X: "Áno."
 G: "Kto je to?"
 X: "Niekto koho musím zabiť." odvetí Xena s temným výrazom v tvári.
C. V obchode kde nakupujú si Xena a Gabriella vystriedajú rozhovor, v ktorom je jasné, že Gabriella je veľmi znepokojená, až žiarlivá a nechápe čo sa to s Xenou deje.
D. Minulosť - Borias, Xena a Lao Ma hodujú pri jednom stole. Borias zvádza Lao Ma. Lao Ma siahne na stôl a Xena vrhne tým smerom svoju dýku:
 X: "To je môj kus mäsa." zvolá výhražne. Lao Ma sa na ňu pozrie zmrielivo a vezme si chlieb.
 L: "Mýliš sa, ja mäso nejem." subtext - Lao Ma nemá záujem o mužov (o mäso).
E. Lao Ma obetuje svoj vlastný dych pre Xenu, keď ju hľadá Ming. +/- Všetky scény ktoré prídu.
F. Xena má na tvári totálny pocit zrady, keď zistí že v posteli nie je Ming T'ien, ale Gabriella.

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne koláčiky neboli zabité počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

07. The Debt: Part 2 (Dlh : časť 2)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Vojak, ktorý hádže Xenu do väzenia sa jej posmieva:
 V: "Hej, Xena, počul som že ťa zradila kamarátka."
 X: "Nie, bola viac než priateľka." 
B. Neskôr keď sa Gabriella rozpráva s Ming T'ienom:
 M: "Povedz mi, prečo si to urobila keď ju tak veľmi miluješ?"
 G: "Cítila som, že vraždou by zradila samú seba a vrátila by sa k zabíjaniu." 
C. Gabriella sa snaží presvedčiť Xenu aby prisahala, že sa už nepokúsi zabiť cisára:
 G: "Povedz to! No tak povedz!" nakloní sa k Xene a chytí jej tvár do ruky. "Xena, keď im to sľúbiš tak ťa len vyhostia zo zeme. Prosím. Môžeme tomu všetkému uniknúť." Lenže Xena si pripadá hlboko zradená zo strany Gabrielly a vytrháva tvár z jej dlane s dokonale smutným výrazom. (ani sa jej nedivím)
D. Xena je odsúdená, samozrejme k smrti a Gabriella ju môže konečne navštíviť vo väzení:
 G: "Môžeme si pohovoriť?" Xena sa tvári nezaujato. "Samozrejme že nie, zradila som ťa. Úbohé na tom je, že som si myslela, že ťa zachraňujem. Moja úcta k životu udržala pri moci brutálneho tyrana a viedla k popraveniu mojej najlepšej priateľky. Viem, že ma nenávidíš, ale nie tak veľmi ako ja nenávidím samú seba." 
 X: "Môžeš mi poškrabkať nos? No tak." 
Gabriella sa rozplače. Poškrabká Xene nos a chytí jej tvár do dlane.
 X: "Viem že si si myslela, že to čo robíš je správne. Bola som na teba nahnevaná, ale nikdy by som ťa nemohla nenávidieť." 
E. Na konci, keď Xena prehovorila s telom cisára:
 G: "Milujem ťa, Xena."
 X: "Tiež ťa milujem, Gabiella."

Poznámky:
Subtextom sú aj všetky scény s Xenou a Lao Ma. Pekný double diel. Poukazuje hlavne na Xeninu vernosť a lojalitu, ktorú Gabriella moc teraz nechápe. Pripadá si zradená a nevie o tom, že by toto všetko urobila Xena aj pre ňu.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania utrpel vzťah Gabrielly a Xeny vážny zásah (avšak Gabriella to stále nevie).

_________________________________________________________________________________

08. King Of Assassins (Kráľ vrahov)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
V podstate žiadny, akurát keď sa konečne na scéne ukáže Xena, tak k nej Cleopatra vyzývavo prehovorí:
 C: "Plánuješ niekedy navštíviť Egypt, Xena? Ak áno, ozvi sa. Pripravím hostinu na akú svet len tak nezabudne." je k pobaveniu pozorovať tvár Xeny.

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Due to the infliction of a severe wedgie, Joxer was slightly uncomfortable but not seriously harmed during the production of this motion picture. (sorry, nedokázal som to preložiť).

_________________________________________________________________________________

09. Warrior... Priestess... Tramp (Bojovníčka... Kňažka... Tuláčka)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
A. Gabriella sa zdá byť fascinovaná Leahou kvôli jej "nevinnosti". Dovedie ju k Xene:
 G: "Xena, pre jeden krát ma môžeš počúvať?"
 X: "No dobre, Gabriella, tak kto to je? Neistota ma zabíja. Diana."
 G: "Nie."
 X: "Meg."
 G: "Zase zle, vzdávaš sa, Xena, princezná bojovníčka? Princezná, toto je Leah, kňažka, Hestiina kňažka, Hestiina PANNENSKÁ kňažka." 
B. Večer pri ohni sa bavia s Leah o viere v Hestiu:
 L: "Cítim, že je tu medzi nami niekto neveriaci."
 X: "Len si myslím, že človek by mal viacej veriť v samého seba."
 L: "No, zdá sa že niekto bol prichytený za privysokú rýchlosť vozu priamo do Tartarusu. Čo ty, Gabriella? Určite vkladáš viacej viery do "vševediacich" a "všemocných" bohov než len do seba."
 X: "Áno."
 G: "Vlastne ohľadom tohto súhlasím s Xenou." drgne priateľsky ramenom do Xeny.
 L: "Ahh, pohan naľavo, neveriaci napravo. Neuveriteľné! Ešte mi povedzte, že nie ste panny, huuuh." Gabriella s Xenou urobia "tváre", ktoré hovoria za všetko.
C. Gabriella a Leah sa rozprávajú o životnom štýle:
 L: "Byť cudná nie je až tak zlé. Len čo si na to zvykneš. Proste musíš dodržiavať Hestiine pravidlá. Pravidlo 1 - Poznaj sám seba. Pravidlo 2 - čokoľvek..."
 G: "Ver mi, že ak by som zvyšok života mala byť bez partnera tak sebapoznanie nie je problém."
(Naráža na fakt, že sa nemusí sebauspokojovať (fajn, masturbovať) pretože je sexuálne aktívna? (s Xenou))
D. Na konci keď Leah prehovára k ostatným, hovorí smerom k Gabrielle:
 L: "Stále si myslím, že by z teba bola skvelá panna." Xenin pohľad stojí za to :D.

Poznámky:
Žiadne, asi iba že zase trochu subtextovo vyznieva prítomnosť panien. A Lucy vyzerá pri tom ako sa usmieva pri porazení Balieho fakt úžasne :))).

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne ďalšie rovnako vyzerajúce ženy ako Xena neboli počas natáčania zranené.

_________________________________________________________________________________

10. The Quill Is Mightier... (Brko je mocnejšie...)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Hneď na začiatku hovorí Ares s Afroditou o Gabrielle:
 Ar: "Vieš kto je tvoj problém?" 
 Af: "Tvoja malá Xena!"
 Ar: "Gabriella, jej priateľka. Ja som z nej urobil bojovníčku, ale ona z nej urobila legendu. Čítala si niektoré tie jej takzvané príbehy? Bojovníčka, ktorá miluje obyčajných ľudí. Človek by si pomyslel, že je bohyňa. Čoskoro keď ľudia pomyslia na "lásku" tak si predstavia Xenu a nie na Afroditu." Čo asi píše Gabriella do zvitkov?
B. Gabriella v tábore pri ohni zasnene hovorí o písaní:
 G: "Milujem načínať nový zvitok, ten pocit v dlaniach... ten vzhľad... tak čistý... tak dokonale prázdny. Počuješ ako zašustí keď ho prvý krát otvoríš? A tá vôňa... je to jedinečná nedotknutá vôňa."
C. Neskôr skupinka debatuje o zvitku:
 Ares: "A ČO tam chceš teda napísať?"
 G: "Vieš, Ares, to je čisto MOJA vec."
D. Xena sa konečne vracia z rybárenia aj so zvitkom:
 X: "Vieš, vzala som to kupcovi, ktorého naháňali barbari... a tých zase naháňali tri nahé Gabrielly..." dobré vidieť Xenin výraz tváre :D "Navštívila som každého kto kedy pre mňa niečo znamenal. Okrem teba. Vtedy som sa rozhodla vrátiť." Vymenia si s Gabriellou významný pohľad.
 Afrodita: "Hej, nechcem byť tá kto vám tu rozbíja ten váš festival lásky, ale pozrite na mňa! Nie som stavaná na to byť smrteľník!"

Poznámky:
Úsmevná časť. :) Naj je "Gabriella spala s prázdnou hlavou" :D a tiež "Necítiš ryby?" a následná reakcia Afrodity.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne obnažené Gabrielly neboli počas natáčania zranené.

_________________________________________________________________________________

11. Maternal Instincts (Materské inštinkty)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
V podstate žiadny, iba možno pri konci, keď Xena s Gabriellou pália telá svojich detí tak Gabriella prenesie "Milujem ťa, Xena." hovorí to vyzývavým spôsobom ako by to povedala partnerka, ktorá čaká, že jej partnerka odpovie rovnako. Gabriella odchádza a vtedy sa Xena zlomí a rozplače. Na úplnom konci odchádza každá iným smerom (rozchádzajú sa ich cesty).

Poznámky:
Veľmi silná a smutná epizóda, čo sa týka emócií a preukázania vzájomnej dôvery, ktorá je medzi Xenou a Gabriellou po rokoch dokonale zničená. Láska sa zmenila na nenávisť.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania bol narušený vzťah Xeny a Gabrielly.

_________________________________________________________________________________

12. A Bitter Suite (Horká suita/hudba)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
A. Gabriella je v saune prebudená Callisto. Spôsob akým sa k nej Callisto správa je viac než vyzývavý.
B. Xena sa nahá budí v Illusii vďaka Callistinmu bozku. Počas spevu si na Xenu obkročmo sadne.
C. Po tom čo sú Xena a Gabriella vyhecované do bitky nastane krátky boj v ktorom:
 X: "Zabila som Gabriellu." vyzerá ako by nemohla uveriť čo práve vykonala.
D. Xena s Gabriellou sa dostanú do potmavnutej miesnosti kde sa začnú navzájom konfrontovať:
 X: "Povedz mi čo cítiš! Teraz! Nič o minulosti! Rovno teraz!"
 G: "Cítim bolesť! Ty nie?" Xena sa zatvári tvrdo a hrdo. Odchádza. Napokon sa však rozospieva.
 X: "Slová nepopíšu moju bolesť, 
       bolesť trhá moju dušu, 
       v týchto dňoch som videla zomrieť svojho ducha, 
       môj život sa dostal spod kontroly, 
       moje rany sú obnažené svetu, 
       moja trýzeň vystavená na odiv, 
       zničená minulosť sa nikdy nevylieči,
       kým nebude táto kniha nočných mor uzavretá."
 G: "Slová nepopíšu moju bolesť,
       bolesť trhá moju dušu, 
       prosím povedz, ako môžem získať,
       späť život, ktorý mi ukradol smútok,
       kvôli tebe sa to všetko stalo,
       pretože si musela vykonať svoje malé pomstychtivé plány!"
 X: "To ty by si sa mala cítiť vinná,
       kvôli tebe je moje dieťa mŕtve,
       jeho krv je na tvojich rukách!!"
 G: "Kiež by si ma tam nikdy nezaviedla!"
 X: "Kiež by si robila to čo som ti povedala!"
 G: "To ty si na vine!"
 X: "A ty by si sa mala hanbiť!"
 G: "Je to tvoja vina!"
 X: "Nie, tvoja!"
 G: "Ako si len mohla?!"
 X: "Ako si len mohla?!"
 G: "Je to tvoja chyba!"
 X: "Je to tvoja chyba!"
Na konci už na seba kričia. Dahakove plamene ich však odtiahnu cez kruh "ich spoločného osudu" do ďalšej miestnosti. Xenina zlosť sa viditeľne láme, keď sa snaží pomôcť vydesenej Gabrielle.
 X: "Pozri, Gabriella, premýšľaj. Všetko v tomto svete bolo trápenie. Ale muselo to mať nejaký dôvod. Čokoľvek sa stane, prejdeme tým spoločne."
 Zisťuje, že všetko čo sa deje je kvôli ich spoločnej bolesti a nenávisti. Xena zavesená na kríži a Gabriella upútaná na oltári začnú spievať:
 X: "Nikdy sa mi ani len nesnívalo, že by nás mohla rozdeliť nenávisť,
       všetku tú dôveru sme nechali odísť."
 G: "Ako by som ťa mohla nenávidieť?"
 X: "Ako sa mohol stať takýto strašný zvrat osudu?"
 G: "Ako som ti mohla ublížiť?"
 X: "Toto šialenstvo musí skončiť."
 G: "Nemôžem tomu uveriť."
 X: "Nikdy sa mi ani len nesnívalo, že medzi nami povstanú prekážky."
 G: "Nikdy som nevidela takého cudzinca v tvojich očiach." Xena pozrie na Gabriellu s láskou v tvári.
 X: "Naše srdcia boli zranené rovnakou bolesťou."
 G: "Bolesť trhala naše duše."
 X: "Zaslepila nás naša zlosť."
 G: "Nevideli sme viac kvôli našej bolesti."
 X: "Mohli by sme ju zase zmeniť na lásku."
 G: "Mohli by sme vyliečiť naše otvorené rany."
 X: "Nechajme túto nenávisť ďaleko za sebou."
 G: "Nech nezostane ani stopa nenávisti."
Spoločne:
      Nechajme za sebou zničenú minulosť,
      a povstaňme silnejšie, bok po boku,
      spoločne obstojíme v každej búrke,
      budeme v bezpečí, pretože nás viedie láska.
Gabriella zisťuje, že jej Xena klamala o Ming T'ienovi, napriek tomu, že jej dala svoje slovo. V podstate je to veľmi emotívna časť, pretože obe si majú čo vyčítať - Xena smrť svojho syna Gabrielle a zase Gabriella to, že jej tiež klamala. Xena začne spievať:
     "Áno, klamala som,
     snažila som sa ťa ochrániť od pravdy,
     zachrániť ťa pred zlom,
     ušetriť tvoju nevinnosť a mladosť,
     dokázala som to však?
     to bolo skutočné klamstvo,
     mýlila som sa,
     mala som na sebe masku aby som zakryla svoj podvod,
     ale cez to všetko som nemohla nechať tak svoj dlh (Debt),
     teraz som bez masky,
     zostáva jediná otázka na zodpovedanie,
     prepáč mi, prosím pomôž mi, odpusti mi,
     nesmieš ma nenávidieť, neopúšťaj ma, odpusti mi,
     odpusti mi môj dlh tak ako to dokážeš len ty,
     odpusti mi že nenávisť nahradila dobro zlom,
     odpusti mi a nájdeš to,
     že dokážeš odpustiť aj sama sebe.
     Moj drahý Solan,
     nikdy som ti nepovedala, že si môj syn,
     nevedela som, že nám zostáva tak málo dní,
     keby som to vedela,
     bola by som s tebou,
     prepáč mi to,
     že som ti nemohla byť matkou akou si si zaslúžil,
     ľutujem, že som premeškala tvoj prvý krok,
     tvoje prvé slovo,
     nikdy som ho nepočula,
     teraz sa to zdá absurdné,
     môžeš mi odpustiť?
     otvor svoje srdce a nechaj ma doň vstúpiť,     
     bez ohľadu na to ako sa s nami osud zahral,
     je tu jedna vec okrem ostatných, ktorú som sa naučila,
     čo od teba potrebujem je to aby si mi odpustil,
     je mi to ľúto, ver mi,
     zastav nenávisť, zastav bolesť, odpusti mi,
     odpusti tým ktorí ti ubližovali,
     vykonaj dobro pre tých ktorí nenávidia,
     viem, že ešte nie je príliš neskoro,
     odpusti mi a objavíš že,
     láskou tvojej lásky si ty sám(sama)." (posledné dva riadky už spieva Xena smerom k Gabrielle)
E. Gabriella podáva ruku Xene aby prešla cez vodopád (asi osudu/pravdy) a vyťahuje ju von. Podanie ruky vyznieva veľmi intímne. Xena s Gabriellou sa pohladia a Gabriella nechá Xenu ísť za Solanom. Záver: Xena s Gabriellou končia v rovnakom objatí ako boli predtým Xena a Solan.  

Poznámky:
Ah... krásny hlas Lucy, čo dodať? (btw René v epizóde nespieva, vraj nevie spievať :D). Možno ešte jeden taký subtext je v tom ako Ares spieva "Som teraz tvoja skala." (Now I'll be your rock), narážka na Cradle of Hope/Ten Little Warlords? A možno aj narážka na Reneé O'Connor, ktorú vďaka jej menu prezývajú ROCka. A tie titulky... hrozne preložené... WHOAAAA, natrápil som sa s týmto prekladom, snáď som to vystihol skutočne presne, pretože niektoré veci v titulkoch boli úplne trápne preložené *facepalm* a to nehovorím o väčšine textu pri spievaní herečiek (Ares ma netrápi :D )). Ha! Dokázal som to popísať. Fakt najhoršia časť - myslím tým na preklad. :))) Inak má u mna 10*.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadny z hudobníkov nebol počas natáčania zranený. Producenti však úprimne dúfajú že ste si plne užili túto hudobne nabitú epizódu s potešením.

_________________________________________________________________________________

13. One Agaist Army (Jedna proti armáde)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
A. Hneď na začiatku Gabriella sa snaží o premet/preskok cez svoju palicu. Poukazuje na to, že si to všetko premyslela a ukáže Xene jej vlastnú zmenšenú "bábiku". Xena počas toho čo hovorí si dá "bábiku" vyzývavo medzi pery a Gabriella hovorí: "Nerozptyľuj ma." Gabriella jej ju vytrhne z prstov a dá si "bábiku" do šnurovačky (na ľavú stranu vedľa srdca :)))).
B. Zranená Gabriella odmieta svoju porážku:
 G: "Hovorím ti, že môj kotník je v poriadku."
 X: "Nechaj ma nech sa na to pozriem. Odlož svoju hrdosť. Niečo si skúsila a nepodarilo sa to. To sa stáva." krásny pohľad na Xenin výraz tváre.
 G: "Nie je to nič vážne, Xena"  Xena chytí Gabriellin kotník a tá bolestne zastoná.
 X: "Dobre, že to nie je nič vážne, huh?" 
 G: "Ani to nebolí."
 X: "Už je to moc opuchnuté."
 G: "To rozchodím."
 X: "Nebudem ti hovoriť o tom, že si ten skok nemala skúšať."
C. Gabriellu a Xenu "prepadáva" zranený muž - "sparťaň":
 M: "Daj mi svojho koňa, inak poslednú vec čo uvidíš bude tvoje srdce v mojej dlani." 
 X: "Nedávam svoje srdce len tak niekomu." Gabriella vtedy pozrie na Xenu.
D. Značne intímny je aj moment keď je Gabriella zranená šípom. V Xeninej tvári vidno obavy, ktoré sa ešte zväčšia keď zistí, že šíp, ktorý zasiahol Gabriellu je orávený. Strach sa zväčšuje, keď zistí že protijed v Tripole nedostane. Na Gabriellinu otázku koľko má času sa tvári značne zúfalo.
E. Xena s Gabriellou sa dostanú do zbrojnice:
 G: "Xena, v prípade že sa ten jed začne šíriť rýchlejšie, mám posledné želanie."
 X: "Môžeš mi  povedať o pár rokov, keď budeme staré a šedivé."
 G: "Vtipné. Skutočne... ak sa ti podarí zdržať Peržanov a ja to nezvládnem, chcem aby si sa zachránila. Nechcem ti byť na obtiaž."
 X: "Toto ti nemôžem sľúbiť."
 G: "Všetcia raz zomrieme."
 X: "Ale nie dnes. Pozri, Gabriella. Viem že je to zlé, ale už sme prežili aj horšie, že?"
F. V zúfalstve a beznádeji sa Xena snaží obnoviť silu Lao Ma. Keď sa jej to nedarí, rozbije nádobu nohou. Gabriella bolestne zastoná a blúzni v horúčke:
 G: "Xena, musíš ma zobrať so sebou. Naučiť ma všetko čo vieš. Nemôžeš ma nechať tu v Potedei. Ja chcem ísť s tebou. Študovala som hviezdy, hovorila s filozófmi a mám aj dar proroctva. Mohla by som byť pre teba veľmi cenná. Vezmi ma so sebou. Veľmi si prajem byť taká ako ty."
 X: "A ja chcem byť zase ako ty." nežne hladí Gabrielline vlasy.
G. Gabriella má nočnú moru o tom, že je Xena zabitá. Keď sa prebudí, uvidí, že jej družka spí pokojne vedľa nej. S bázňou a fascináciou láskyplne pohladí Xenin krk a vlasy.
H. Xena je zase rozhodnutá odísť zo zbrojnice kvôli záchrane Gabrielly:
 G: "Xena."
 X: "Odchádzame."
 G: "Myslela som si, že sme sa na niečom dohodli."
 X: "Zmenila som názor."
 G: "Nie je iná možnosť."
 X: "Musí byť iná možnosť. Ja nás z tohoto dostanem."
 G: "Pre mňa je už neskoro."
 X: "Nemienim prijať porážku. Vždy existujú nejaké možnosti." napriek slovám sa zúfalo oprie o rám okna. "Už som zaplatila za svoje omyly minulosti. Teraz si mojou zodpovednosťou ty."
 G: "Nie."
 X: "Teraz sa so mnou nehádaj."
 G: "Ty sa nehádaj so mnou. Viem že umieram. Som s tým zmierená. Prečo ty nie? Dávno som prijala dôsledky nášho spoločného života, že by mohlo prísť aj toto. Stalo sa. A ja sa nebojím."
 X: "Vždy si mi hovorila že ja som tá statočná. Pozri sa teraz na seba. Ak to má byť náš osud... tak bude naším spoločným. Dokonca aj v smrti, Gabriella. Nikdy ťa neopustím." prepletú si prsty na rukách v dôvernom geste. Poznámka - znamená to, že aj Xena je ochotná sa zabiť, ak by sa niečo stalo Gabrielle? Vypovedá o tom aj fakt, že odháňa svoju dlhoročne vernú kobylu Argo (resp. púšťa ju na slobodu) v náznaku toho, že ju už nebude potrebovať.
I. Xena sa nakláňa ku Gabrielle v obave, že je mŕtva:
 X: "Gabriella?"
 G: "Stále som tu. Teda myslím... Divné... pripadá mi, že som sa presunula za hranicu bolesti."
 X: "Tu, mám pre teba ďalší obklad."
 G: "Nie, prosím, nie. Neobťažuj sa s tým. Nemôžem bojovať. Nemôžem ti akokoľvek pomôcť, tak prosím. Len ťa rozptylujem."
 X: "Ale ty si moja sila, Gabriella. Keď siahnem na svoje dno a robím veci, ktorých som inak nie je schopná, je to kvôli tebe." užasnuto hľadí na Gabriellu. "Čo si to ešte nevedela? Prejdeme týmto spoločne, súhlasíš?" Xena vytiahne cez rebrík Gabriellu na vyššie poschodie. Gabriella hovorí Xene o svojej nočnej more/vešteckom sne.
 G: "Proste buď opatrná."
 X: "Stále dávaš na mňa pozor, že?"
 G: "Vždy. Xena. Ohľadom Chin, dúfam, že vieš... nikdy som ti nechcela ublížiť. Len som robila to čo som považovala za správne."
 X: "Gabriella, to všetko je minulosť. Jediné čo teraz chcem je byť s tebou. Si moja najlepšia priateľka. Moja rodina. Milujem ťa, Gabriella." objímu sa.
 G: "Milujem ťa, Xena."
 X: "Až sa dostaneme na druhú stranu... budeme navždy spolu."
 G: "Navždy..."
J. Počas celého boja je zjavná starosť Xeny o Gabriellu. Napriek nebezpečenstvu stále hľadá možnosť ako svoju družku zachrániť. Podarí sa jej získať protijed. Namočí si v ňom prsty a prejde Gabrielle nežne po perách (počuť tam "cmuknutie" ako pri bozku). Gabriella je zachránená. Vyčerpaná, upotená a znavená Xena si ľahne vedľa nej, už kľudná a spokojná vediac, že jej družka prežije.

Poznámky:
Jedna z mojich najobľúbenejších epizód. Veľmi silná. A to nehovorím o stovkách vzájomných pohľadov medzi Xenou a Gabriellou - je ich tam strašne veľa, nechce sa mi to vypisovať.

BTW:
Ak niekoho zaujíma ako to urobili s tým šípom, tak bol teleskopický :).
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania bol zranený Gabriellin kotník.

_________________________________________________________________________________

14. Forgiven (Odpustené)

Hodnotenie: 70%

Subtext:
A. Rozčúľená Xena prehovára k Tare:
 X: "Počúvaj ma, dievčatko, nemám záujem robiť nejaké zmeny. Blondska... Gabriella je moja partnerka a tak to aj zostane. Takže sa strať, hm!"
B. Gabriella a Xena sa rozprávajú o Tare:
 G: "Xena, keď jej s vážnou tvárou povieš, že jej veríš, bude to pre tak zmätené dievča mnoho znamenať. To si urobila aj so mnou. Je jednoduchšie začať si veriť, keď už niekto iný uveril v teba." 
C. Tara a Gabriella sa dohadujú o tom kto kde bude spať:
 G: "Pozri, to ja... ja spím vedľa Xeny."
 T: "No, môžeš spať na druhej strane."
 G: "Nerada spím v blízkosti ohniska."
 T: "Neviem čo na to povedať. Kto prv príde, ten prv melie."
Neskôr pri táboráku keď sa chystajú na spánok:
 T: "Ako to skutočne rozpoznáš?" (hovorí o konaní dobra)
 X: "Nie vždy je to tak jednoduché. Obvykle sa riadim svojim vnútrom. V prípade pochybností sa opýtam jej." poukazuje na Gabriellu.
 T: "A ona to rozpozná?"
 X: "Nie vždy, ale viem, že jej prvá reakcia je zvyčajne nesebecká. A to je skutočne dobré miesto kde začať."
D. Tara a Gabriella čakajú na Xenu:
 T: "Ona ti povedala aby sme spolu vychádzali alebo niečo podobné, že? 
 G: "Zabudni na to."
 T: "Presvedčila si ju, že si skutočne niečo."
 G: "Čo to má znamenať?"
 T: "Myslí si o tebe, že si perfektná."
 G: "Ona vie, že nie som perfektná, ale aj tak ma miluje. O tom je priateľstvo."

Poznámky:
Tak trochu podtextom je správanie sa Tary a Gabrielly. Je tam cítiť žiarlivosť medzi nimi. Tara žiarli že je so Xenou, a Gabriella zase na fakt, že sa Xena rozhodla vziať Taru s nimi - prípadne, že by mohla "nahradiť" jej miesto.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania neboli zranení žiadny pouličný rečníci, ženy bojujúce ako mačky, bojujúce krčmárky ani mladistvý delikventi.

_________________________________________________________________________________

15. King Con (Kráľovský podvod)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
A. Hneď po titulkoch vedie Xena zranenú Gabriellu na Argo:
 G: "Ver mi, poznám Joxera takmer tak dobre ako poznám teba."
 X: "A to je ako veľmi dobre?"
 G: "Dostatočne dobre, aby som vedela čo si väčšinu času myslíš. Práve teraz si myslíš: "Ona si myslí, že ma pozná? To sa ešte uvidí.""
 X: "To bolo ľahké."
 G: "Dobre. Teraz si myslíš "Oh, počkať, nebudem zatiaľ o ničom premýšľať." Správne?"
 X: "A na čo myslím práve teraz?" pozrie na ňu zlovestným/vyzývavým pohľadom.
 G: "To by si sa neodvážila urobiť. Nie zranenej žene." Poukazuje sa tu na to ako veľmi dobre sa navzájom obe poznajú, zároveň je posledná veta vyslovená s značnou neistotou :D .
B. Rafe a Eldon sa bavia o Xene:
 R: "Nie, nie nie, myslel som ju. Čo si o nej myslíš?"
 E: "Ver mi, Rafe, tú žiadny muž nedostane."
C. Xena hovorí k Rafovi, keď trénujú hru v kocky:
 X: "Poviem ti čomu verím. Verím, že si sa so svojim kamošom stavil, že ma dostaneš. A tieto tvoje kravské reči slúžia len na to aby si vyhral stávku, ktorú môžeš len prehrať."
D. Gabriella sa baví s Xenou o Rafovi:
 G: "Takže Ty a Raf? Nie je až taký zlý, že?" Gabriella vyzerá žiarlivo, aj keď ide len o záchranu Joxera.
 X: "To hovoríš o človeku, ktorý si zarába peniaze podvádzaním ostatných? Áno, hotový princ."

Poznámky:
Samozrejme tu pri hraní zaznie známa veta "I have many skills" :) .

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadny podvodníci neboli behom natáčania podvedený.

_________________________________________________________________________________


16. When in Rome (Vtedy v Ríme)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Cézar a Xena sa dohadujú na predaní Crassusa:
 C: "Ako mám vedieť, že Crassus nebol zabitý?"
 X: "Vezmem ťa k nemu."
 C: "A ako mám vedieť, že nezabiješ mňa?"
 G: "Ja tu zostanem namiesto teba. Neublíži ti tak dlho, kým tu budem."
B. Xena sa rozpráva s Pompeiom:
 P: "Caesar nemá v úmysle vymeniť Vercinixa za Crassusa. A viac než to, poslal Brutusa hľadať tvoju priateľku Gabriellu."
 X: "Chcel si povedať Crassusa."
 P: "Nie, on chce tvoju priateľku. Zdá sa, že si myslí, že ona má nad tebou zvláštnu moc. A on tú moc chce."
C. Na úplnom konci na lodi:
 X: "Koľko krát ešte budeš so mnou riskovať život? Koľkokrát ti ešte spôsobím bolesť? Si pre mňa tá najdrahšia vec na celkom svete. Ale namiesto toho aby som ťa chráni..."
 G: "Som tu pretože tu chcem byť. Milujem ťa, Xena."
 X: "Ja ťa tiež milujem, Gabriella."

Poznámky:
V celej časti je cítiť obavy a neistotu smerom od Gabrielly ku Xene. Vie čo jej Cézar vykonal a má obavy, že by mohla skĺznuť zase k svojej temnej stránke a zabije ho. Zároveň sa chová aj žiarlivo.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Cézarov palác nebol počas natáčania poškodený. Avšak Crassus a gladiátori boli sťatý kvôli odpočtu.


_________________________________________________________________________________

17. Forget Me Not (Nezabudni na mňa)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Na začiatku, keď sa Gabriella dostane do chrámu ju kňažky umývajú hubkou.
B. Gabriella hovorí Joxerovi:
 G: "Teším sa na stretnutie s Xenou. Myslíš si, že sa jej budem páčiť?"
 J: "Pravdepodobne."
Tu by som chcel povedať, že som našiel zaujímavý postreh k tomuto rozhovoru. Gabriella je predsa v podstate "prázdna nádoba", nič si nepamätá, prečo má taký záujem o to aby sa páčila Xene?
C. Gabriella prechádza poslednou riekou:
G: "Chcela som tam byť pred Xenou, aby som ju mohla zradiť. Ja som ju chcela zradiť. Dala som jej úplne všetko a pre ňu to neznamenalo nič. Nenávidela som ju za to, že miluje niekoho iného. Chcela som ju zraniť! Chcela som, aby bola potrestaná! A takmer som ju zabila. Prečo moja nenávisť a žiarlivosť takmer zabila moju najlepšiu priateľku." Teraz je už jasné, prečo zradila Xenu v Chin. Pretože si sama pripadala zradená, domnievala sa, že Xena zradila ich lásku. A vypovedá to aj o tom čo si myslela o vzťahu Xeny a Lao Ma.
D. Medzitým Joxer číta Gabrielle jej vlastné zvitky, na čo ona reaguje:
 G: "U bohov, som tak neuveriteľne do teba zamilovaná. Priala by som si aby som to mohla znovu tak cítiť."
  J: "Áno, ja tiež."
 G: "Vezmi si ma, Joxer, teraz. Rovnako ako tesne predtým, než si zachránil Odysea." Gabriella sa vrhne na Joxera, ktorý ju však dosť váhavo (ale gentlmensky) zastaví. Neskôr v rozhovore:
 J: "Klamal som... Pozri, ja som nezachránil Odysea. To bola Xena. A ani som nevrátil Aresovi božstvo. To bola tiež Xena." takže... uvažujme. Keďže Joxer doplňoval v prečítaných zvitkoch svoje meno za Xenine ... :))) je jasné čo v tých zvitkoch je napísané, pretože sa chcela Gabriella na neho vrhnúť.
E. Xena sa vracia, keď Gabriella ukončila svoju cestu do minulosti a zisťovania zdroja svojej bolesti:
 J: "Gabby, ty si späť!"
 X: "Áno, to ona je." 
 G: "Xena. Vedela si to všetko celú dobu. To bol dôvod, prečo som mala čakať pri chráme Mnemosyne, že?"
 X: "Stále som premýšľala ako si sa dostala do Ch'in predo mňou. Tušila som, že má v tom Ares prsty, ale nemohla som pochopiť prečo? Nočné mory môžu napovedať veľa vecí. Vďaka Bohom, že hovoríš zo spánku. Vedela som, že túto cestu musíš podniknúť sama, bezo mňa. Som rada, že si späť." 
 G: "Keby som nemala bolestivé spomienky, tak by som potom nevedela aké to je mať tie dobré, správne? Ja som to jednoducho nemohla nechať tak, Xena, bez ohľadu na tú bolesť. Prepáč mi to."
 X: "Nie, to je uzavreté. Vitaj doma." doma = Xena.
Nasleduje dojaté objatie.

Poznámky:
Dokopy nič, ale pekný diel - ďalší s flashbackovými zostrihávkami. A ešte jedna poznámka - v bloopers, vo chvíli keď natáčali poslednú scénu, je v pozadí počuť spev vtákov. V jednej chvíli je to tak hlasné, že sa Lucy naštvane otočí a povie "Stupid birds". :D

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania sa na Xenu a Joxera nezabudlo.

_________________________________________________________________________________

18. Fins, Femmes and gems (Plutvy, ženy a drahokamy)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Xena hovorí Gabrielle o tom, že sa jej niečo stalo v chráme, a že je evidentne posadnutá sama sebou. Gabriella tomu neverí, Xena vytiahne svoj meč a nechá ju aby sa pozrela na svoj odraz v ňom:
 G: "Oh, hej, vyzerám skvelo."
 X: "Áno."
B. Skupinka prichádza k jazeru:
 X: "Toto bude ten najlepší zážitok v našich mladých životoch. Poď, Gabriella. Poďme sa navlhčiť." (Let's get wet! :D)
Xena skáče do jazera a vyzývavo kričí:
 X: "No tak, Gabriella, odlož to oblečenie."
O niečo neskôr, plávajúca Xena volá zase na Gabriellu:
 X: "Oh, Gabriella. Poď sem, niečo ti chcem ukázať."
Gabriella to odmieta a Xena sa ponorí a o chvíľu vypláva s rybou na ruke:
 G: "Ako to robíš?"
 X: "Jediné čo musíš urobiť, že dáš ruku pod vodu a hľadáš veľkú šťavnatú rybu. A potom pokrútiš prstami namiesto návnady a bum!" Zaujímavé vidieť čo robí vtedy Xena s prstami :)).
Xena odchádza s rybami aby ich očistila a Gabriella si pre seba šomre:
 G: "Ona chce aby som strkala päsť do ryby?" (She wants me to fist a fish? lepší preklad je vypästila, čo je narážka na fisting).
Xena sa vracia k jazeru a vidí, že Gabriella zmizla. Vidí bublinky a bez váhania skáče do jazera a po chvíli sa jej podarí vytiahnuť Gabriellu z vody. Stačí sa pozrieť akým spôsobom ju pri tom drží (za prsia) a ešte aj dosť dlho má druhú ruku na jej ňadre. Pokúsi sa ju oživiť pomocou umelého dýchania, ale Gabriella sa preberie a vypľuje jej vodu do úst. Xena sa jej pýta ako sa tam ocitla:
 G: "Chcela som pobozkať svoj odraz vo vode. Nemohla som odolať. Naklonila som sa, a chcela som pritisknúť svoje pery..." Zaujímavé vidieť ako ju Xena pri tomto celom rozhovore pozoruje, ako by bola ňou fascinovaná.
Neskôr v rozhovore:
 G: "A potom si ma vytiahla a... Pozrela som ti do očí, Xena, a konečne som si uvedomila, že tu môže byť iba jediná osoba pre mňa v mojom živote." 
 X: "No..." Xena vyzerá byť dokonale šťastná a rozradostená.
 G: "JA!" zvolá a vtedy vidieť na Xeninej tvári FAKT veľké sklamanie a pri konci záberu naštvanosť.
C. Xena spomína na svoje detstvo a vtedy príde Gabriella, ktorá jej udelí za účelom získania vlasov, skutočne veľké objatie.
D. Neskôr keď Gabriella padne do jazera sa vyrúti na Xenu:
 X: "Pozri..."
 G: "Nie. Nevidela som ten diamant. Áno, povedala si, že bol ukradnutý a ja som ťa vzala za slovo. Lenže ty si ma priviedla sem, kde nikto neocení moju žiaru. Nikto. Žiadna konkurencia pre teba."
E. Joxer unesie Gabriellu, keď spoločne jedia mravcov počuje Gabriella prichádzať Xenu:
 G: "Prišla za mnou, vedela som, že to urobí. Nemôže žiť bezo mňa ani minútu." Xena zachraňuje Gabriellu z rúk Joxeropičiaka.
F. Pri jazere sa Xena snaží zaujať Gabriellu pre hľadanie diamantu:
 X: "Nikdy som ho nevidela, ale počula som, že je rovnako dokonalý ako ty."
 G: "Som rada, že to konečne uznávaš, Xena."
Xene sa podarilo presvedčiť Gabriellu aby hľadala diamant, počas toho ako bojuje s lúpežníkmi hovorí:
 X: "Do toho, Gabriella, si nádherná keď sa hneváš."
G. Xena vyťahuje z váčiku diamant:
 X: "Je nádherný." a krátko pozrie na Gabriellu.
H. Gabriella a Xena ležia v tábore vedľa seba a pozorujú hviezdy:
 X: "Bez teba by som to nedokázala. Jediný dôvod prečo konám dobro na tomto svete je, že to robím s tebou. Denno denne mi s tým pomáhaš. Postarám sa, aby to všetci vedeli."
Na konci pri fade-oute je vidno ako Gabriella siaha na Xeninu ruku.

Poznámky:
Ďalšia časť, ktorá vyznieva subtextovo od začiatku až po koniec (A Day in the Life atd.). Taká minipoznámka ku koncu, keď Gabriella hovorí, že by mala urobiť niečo aj s Joxerom (ktorý je ešte stále opičí muž a lieta niekde po stromoch), povie Xena "Zajtra." Znamená to, že chcú byť v noci samé? :) Na zamyslenie, vzhľadom na ten fade-out.
Add 1: teraz som si uvedomil disclaimer. Ružová košielka. Na čo má Gabriella ružovú košielku? Keď sa nad tým zamyslíte, tak takéto prádlo sa nosí pre niekoho druhého s kým ste v noci predsa (a nemyslím tým len v jednej posteli), a Joxer to teda nebude :D.

BTW:
Podľa pôvodného scenára mala byť Gabriella posadnutá Xenou a nie sama sebou. Záverečná scéna pri fade-oute v skutočnosti skončila pretláčaním rúk Lucy a Rene.
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Joxerova dôstojnosť bola mierne pošramotená pri natáčaní. Avšak Gabriellina ružová nočná košielka bola navrátená do pôvodného stavu.

_________________________________________________________________________________

19. Tsunami

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Hneď na začiatku Gabriella navštívila vešticu, ktorá číta z dlane:
 V: "Čaká ťa dlhá cesta. Vidím muža na tejto ceste."
Dnu vpadá Xena:
 X: "Nechaj ma hádať. Vysoký, tmavý a pekný, že?" Myslí tým seba?
B. Xena skočí na loď aby zachránila Gabriellu. Naposledy, keď to urobila bola tá loď prekliata a mohli na nej stráviť celý svoj život, keby sa jej nepodarilo nájsť riešenie zrušenia kliadby. To poukazuje na to, že by obetovala svoj život znovu a bez váhania.
C. Po tom čo sa loď obráti Xena začne hľadať HNEĎ Gabriellu a neohliada sa na svoje zranenie a moc ju ani nezaujímajú ostatní zranení. Vyzerá pri tom veľmi zúfalo. Keď ju nájde usmeje sa a je počuť úľavný výdych.
D. Gabriellu chytí jeden z väzňov Macon lanom pod krkom. Xena síce nereaguje, ale hneď začne odvádzať jeho pozornosť až napokon po ňom hodí nôž aby Gabriellu oslobodila a povie:
 X: "Urob to ešte raz, a nebudem čakať na more. Zabijem ťa sama."
E. Xena s Gabriellou sedia pri jednom zranenom, Gabriella vyzerá byť zúfalá a chytí Xenu za ruku:
 G: "Čo budeme robiť?"
 X: "Pracujem na tom." a mierne sa usmeje aby Gabriellu povzbudila.
F. Na pláži vidno v Gabriellinej tvári obavy, keď nenachádza Xenu. Keď ju uvidí, hneď sa k nej rozbehne a objíme ju.

Poznámky:
Mám asi iba jedinú uštipačnú - loď bola na útese nakrivo, ale aj tak tam vnútri mali vodu rovnomerne :D. Gravitácia a hydraulika neexistuje? 

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
No Cast or Crew were singing Tanks For The Memories during the production of this motion picture. However, the phrase Strike the Set was given new meaning.

_________________________________________________________________________________


20. Vanishing Act (Zákon zmiznutia)

Hodnotenie: 55%

Subtext:
Prakticky žiadny, akurát Gabriella sa zdá "fascinovaná" Xeniným vzhľadom a predovšetkým jej umelou bradavicou, na ktorú jej niekoľkokrát skúsi siahnuť. 

Poznámky:
Akurát k jednej scéne, kde sú spolu Xena s Gabriellou v prestrojení v hlavnej sále (hneď ako príde Xena). Tak povie Gabrielle: "Počula som o tebe, že vraj si bývala pekná." Gabriella sa na to zatvári tak divne, ako by hovorila "A teraz už nie som? / Čo je zlé na tom ako vyzerám?"

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Po dokončení natáčania tejto epizódy, bola Autolycusova potápacia výbava umiestnená vo vytríne Aténskeho Potápacieho Ústavu pre vzdelávanie a zábavu budúcich generácií, ktoré prídu.

_________________________________________________________________________________

21. Sacrifice, part 1 (Obetovanie, časť 1)

Hodnotenie: 95%

Subtext:
A. Gabriellina priateľka z detstva je taký ten chlapčenský typ v štýle "lesbičky". Tu je otázne, či tam s Gabriell a Seraphin nebolo v minulosti niečo viac.
B. Počas súboja Xeny s Callisto je cítiť silné napätie, Callisto si provokatívne Xenu niekoľkokrát prezrie a pri rozhovore jej pozrie na pery. Počas súboja povie vyzývavo:
 C: "Tak neviem, hrám sa ja s tebou, alebo sa hráš ty so mnou?" 
C. Je zaujímavé pozorovať Callisto a počuť jej hlas, keď sa mazná so zámotkom Hope. Potom čo Xena dorazí do jaskyne v Sesterských vrchoch, Callisto prenesie s podobným hlasom "Ah, ona je tak dobrá."
D. Keď Ares ukazuje Gabrielle niť života Xeny, vyzerá vydesene.

Poznámky:
Callisto celkovo reaguje negatívne/apaticky na každého muža, zatiaľ čo ženy hneď provokuje.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne pulzujúce zámotky neboli zranené počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

22. Sacrifice, part 2 (Obetovanie, časť 2)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
A. Gabriella sa snaží zadržať Xenu aby zabila Hope, pretože vie, že jej život je spojený s ňou. Xena nevie pravý dôvod prečo to Gabriella urobila a na tvári má hlboké sklamanie.
 G: "Pozri, Xena. Ty ju nesmieš zabiť. Xena!"
 X: "No, ochraňovala si svoju dcéru dobre, že?"
 G: "Pozri, ty nechápeš..."
 X: "...že prečo si vypustila toto monštrum čo zabilo môjho syna a všetky deti sveta? Máš pravdu, to fakt nechápem." a odchádza nahnevaná.
B. Gabriella konečne vysvetľuje prečo ju musela zastaviť. Xena jej odpovedá, že keď svojou smrťou zbaví sveta zla, tak rada zomrie:
 G: "Ja som niečo musela urobiť, a musela som myslieť rýchlo. Ja... ja nemohla som zniesť myšlienku, že by som ťa stratila." Xena na ňu hodí dlhý pohľad, ktorým hovorí "tak toto môžem brať ako ospravedlnenie tvojho činu". Z tváre jej mizne všetok hnev, ktorý na ňu mala. Potom prikročí ku Gabrielle a s naliehavosťou a prosbou v tvári jej hovorí:
 X: "Gabriella, čokoľvek sa stane, musím Hope zastaviť. A pokial mám pri tom zomrieť, tak budiš. Chápeš to?" položí jej ruku na rameno.
 G: "Chápem." avšak v tvári jej vidno bolesť.
 X: "Môžem ti dôverovať?" vtedy ju pohladí po tvári.
 G: "Hmm." nie príliš ochotne, ale prikývne a tvári sa ešte bolestnejšie. Xena jej prejde rukou po ramene.
 X: "Zvláštne, tá ktorú milujem viac než čokoľvek na svete a tá ktorú nenávidím vyzerajú úplne rovnako."
C. Gabriella vysvetľuje Aresovi, že Hope musí zomrieť bez ohľadu na následky. On jej odvetí:
 A: "Aj keby to znamenalo dať zbohom tvojej milovanej Xene? Myslíš si, že to dopustíš? Ja nie."
D. Hope sa stretáva s Joxerom, ktorý pomýlený si myslí, že je to Gabriella:
 H: "Čo by si povedal o mojich pocitoch voči Xene?"
 J: "Xena? No však vieš... Miluješ ju viac než kohokoľvek na celom svete!"
E. Skupina útočí na priaznivcov Dahaka, objavuje sa Hope, ktorú si Xena zmýli s Gabriellou, ale po pár okamihoch rozpozná, že to nie je jej partnerka. (šiesty zmysel? alebo dokonalá znalosť svojej družky?)
F. Zatiaľ čo Xena kope Joxera do zadku aby ho odplašila (poslala pre dýku), Callisto sa dôverne nakloní ku Gabrielle a provokatívne si ju prezerá.
G. Xena s Callisto pohliadajú dole na chrám a Callisto prenesie, že by nemala umrieť skôr ako ona, inak urobí Gabrielle na zemi peklo. Prichádza Gabriella:
 X: "Gabiella, zostaň tu."
 G: "Ani nápad. Potom všetkom čím sme si prešli ostanem s tebou až do konca."
 X: "Tak potom len jedna vec... keď zomriem nechcem aby si mala akýkoľvek pocit viny."
 G: "Xena..."
 X: "Počúvaj ma. Veľa sa toho stalo počas minulého roka, a boli chvíle kedy sme boli obe veľmi zmätené. Chcem aby si vedela, že stále si myslím, že si to najlepšie čo sa mi kedy stalo. Dala si môjmu životu zmysel a radosť, a ty navždy zostaneš mojou súčasťou." objíme Gabriellu pevným objatím a tá má v očiach slzy.
H. Xena bojuje s Hope a Gabriella to pozoruje s obavami. Ares jej smerom povie:
 A: "Mysli na to čo je v stávke. Xenin osud je v tvojich rukách."
Gabriella sa rozbehne k Hope a s výkrikom "Nie, Hope." ju objíme a strhne do priepasti s lávou. Jej posledný pohľad cez rameno Hope patrí Xene, ktorá na to hľadí neveriacky a vydesene. Okamžite beží k pukline a kričí Gabrielline meno, jej výraz tváre keď hľadí do lávy je ako by práve stratila zmysel života.
Calisto sa rozosmeje.
 C: "Nikdy som si nemyslela, že sa budem cítiť znovu tak dobre. Vidieť úbohú, drahú Gabriellu ako sa obetuje, stálo za to. To mi konečne dáva zmysel pre život. Musím ti za to poďakovať, Xena!"
Xena sa otáča a s bolestným výrazom v tvári bez váhania Callisto prebodáva dýkou.
 X: "Tvoj život skončil." Callisto padajúca k zemi jej pohladí tvár a hruď.

Poznámky:
Callisto zase reaguje apaticky na mužov, Aresa dokonca preruší, keď vidí ako sa mazná s Hope a potom ho ešte aj napadne. Keď odíde za Xenou, vracia sa okamžite z apatie k provokovaniu a zostáva s Xenou/Gabriellou aj keď ju Xena od nich odoženie.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Gabriella nakoniec šla pri natáčaní ku dnu.

_________________________________________________________________________________
Koniec tretej sezóny :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára