X:WP Season 5


Xena: Warrior Princess, Sezóna 05 - Subtexts
Takže... ako začať. Celý seriál Xena mnoho divákov nechápe a odsudzuje hneď len čo pozrú jediný diel. Hlavne asi kvôli Xeninmu "jačaniu" pri boji - to je taká len komixová vsuvka. Je to veľká škoda, pretože obsahuje obrovské množstvo subtextu (čo je subtext? niečo nevyslovené, v tomto prípade je subtextom lesbický vzťah Xeny a Gabrielly). Hlavne si ho treba pozrieť v ENG! Český preklad často skryl správne výrazy subtextov za nesprávne preložené slová (aby sa herci čo dabovali "trafili" do úst predstaviteľom). V ďalšom rade tu treba povedať, že každý diel je s malým "ponaučením" väčšinou na konci.

Hodnotím podľa svojho srdca/ako sa mi to páčilo/či môžem túto epizódu vidieť znovu.

Upozornenie: Text obsahuje spojlery!!!

Poznámky k 5 epizóde: U BOHOV!!! Najhoršia sezóna vôbec. Najlepšia časť (ťažko sa vyberala), ale asi Amphipolis Under Siege. Najhoršia? Ten zbytok D: . No dobre, aby som nebol nespravodlivý - dobrá bola double časť v Chin, alebo double s Liviou/Evou. Ale ten ostatok... fakt asi raňajkovali mozgové nádory.

_________________________________________________________________________________

01. Fallen Angel (Padlý anjel)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Hneď na začiatku hovorí Joxer o tom, že musí odniesť telá Xeny a Gabrielly do Grécka:
 J: "Viem, že Xena chcela byť pochovaná vedľa svojho brata a Gabriella vedľa nej." narážka na budúcu epizódu 6x06? Pretože tam Gabriella hovorí Xene, že chce byť pochovaná vedľa nej, a tá sa tvári prekvapene. Takže Gabriella sa zverila s takouto vecou Joxerovi? Divné. Ale samozrejme subtextom zostáva fakt, že chce byť pochovaná vedľa nej, aj keď má vlastnú rodinu.
B. Xena s Gabriellou sa ocitajú v posmrtnom živote (nebi alebo čo to vlastne je). Prilietajú anjeli a Gabriella k nim nadšene vzhliada, chce k nim pristúpiť bližšie, Xena jej obranne položí ruku na rameno. Vypovedá to o tom, že aj keď vie, že sú mŕtve tak prvoradou je Gabriella a má o ňu strach. Nastane boj medzi démonmi a anjelmi, Gabriella padá do pekla (alebo čo to vlastne je). Pri páde (nech už by mal skončiť akokoľvek) sa snaží Xena chytiť Gabriellu a keď ju chytí démonská Callisto, tak sa neustále pozerá za Gabriellou. Po tom čo je Xena zachránená archanjelom Michaelom sa okamžite strachuje o Gabriellu.
 X: "Ona musí byť zachránená."
 M: "To je zodpovednosť archanjelov."
 X: "Nie, ona je MOJA zodpovednosť."
 M: "Tvoja? Nie si anjel. Mala si sa znovuzrodiť v novom tele."
 X: "No, tak to bude musieť počkať. Teraz si idem pre svoju priateľku."
 M: "To je nemožné."
 X: "Nie, nie je."
Xena skáče zo skaly aby zachránila Gabriellu (hrdinské na tom je to, že v podstate ani nevie kam skáče, pretože toto je "nebo/peklo", ktoré nepozná - je predsa grékyňa, ktorá poznala doteraz len Tartarus, Elyzejské polia alebo Zem mŕtvych). Archanjel Michael ju samozrejme zachraňuje.
 X: "Gabriela a ja sme si už peklom prešli. Po tom všetkom ju teraz nemienim stratiť. Takže buď ma vybav párom krídiel, alebo znovu skočím. Michael, Gabriellina a moja duša sú si súdené. Nemôžem ju nechať kráčať peklom samotnú."
C. Medzitým v pekle provokuje Callisto Gabriellu:
 G: "Xena?" 
 C: "No nie si ty šťastné dievča? Stráviš večnosť so mnou."
D. Z Xeny sa stáva archanjel. Amarice si medzitým na "zemi" urezáva kúsok jej vlasov na pamiatku. Xena v "nebi" sa vydáva s ostatnými na záchranu Gabrielly. To sa aj podarí, lenže Xena sa rozhodne obetovať pre Callisto kvôli archanjelskemu súcitu/pocitu viny a končí v pekle.
E. Gabriella je zachránená, samozrejme jej prvá otázka je "Kde je Xena?". Vyzerá vydesene a rozčúlene, keď zisťuje, že Xena spasila Callisto.
F. Xena ako démon medzitým prebrala vládu nad "peklom" a vracia sa späť do "neba". Vyhľadáva Gabriellu:
 X: "Gabriella, nemusíme spolu bojovať."
 G: "Máš pravdu, Xena."
 X: "Chcem s tebou stráviť večnosť. Nepridáš sa ku mne?" ... "Gabriella, tá láska čo máme, je silnejšia než nebo alebo peklo, presahuje dobro aj zlo, je koncom sama o sebe. Našim dušiam je súdené aby sme boli spolu. Gabriella, nemôžeš ma nechať kráčať peklom samotnú."
Eli zachraňuje Xenu a Gabriellu s pomocou Callistinej sily a oživuje ich. Ako sa prebudia, Xena okamžite chytá Gabriellu za ruku.
 G: "Budeme spolu... naveky."
 X: "Áno." Gabriella si položí hlavu na jej rameno.

Poznámky:
Zaujímalo by ma, kde vzala zrazu Callisto krídla. Hudson Leick predviedla svoj skvelý talent, ako dokázala na jednej strane zahrať kedysi diabolskú Callisto, potom tu démona a anjela. Čo mi však vadilo na celej časti, že Gabriella mohla byť zachránená, ale Xena nie? WTF! Pán Boh nejak robí rozdiely a to je vraj spravodlivý.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Hell Hath No Fury like a Woman Scorned. (ty vole, tak toto nemám vôbec šajnu čo to znamená)

_________________________________________________________________________________

02. Chakram 

(nechcite aby som to preložil na šakram, je to humus)

Hodnotenie: 85%

Subtext:
A. Xena s Gabriellou sú oživené vďaka Elimu/Callisto (to že Callisto "vymazala" Xenu nebol moc premyslený nápad). Xena hádže na Gabriellu dlhý značne zamilovaný pohľad.
 G: "Sme späť... a spolu."
 X: "Navždy."
O niečo neskôr, keď Xena hovorí o tom, že nevie čo je chakram.
 G: "To je tvoj chakram."
 X: "No, je veľmi ostrý. Mohol by byť nebezpečný."
 G: "Ty si ho vôbec nepamätáš?"
 X: "Mala by som? Počúvaj... Práve teraz mám všetko tak trochu zahmlené. Poďme sa radšej skúsiť ohriať." spoločne odchádzajú mimo záberu kamery. Tak ohriať... :)).
B. Na tržnici sú napadnutí Kalovimi prisluhovačmi (aký je to zase boh vojny omg), Amarice hľadí na bojujúcu Gabriellu až zbožne/hodne zaujato. Xena schytá ranu do tváre, Gabriella k nej chce okamžite priskočiť, ale zabránia jej v tom ďaľší vojaci. S každým ďalším slovom Xeny vidno na tvári Gabrielly vzrastajúce obavy. Gabriella hovorí s Elim.
 E: "Čo sa deje, Gabriella?"
 G: "Predtým, než sme ja a Xena zomreli... tak som pochopila, že moja cesta nie je rovnaká ako tvoja. Snažila som sa, ale cesta lásky nie je pre mňa."
 E: "Ja viem, teraz to už vidím."
 G: "Je to irónia. Práve teraz je Xena presne taká akú som ju vždy chcela. Lenže bez jej temnej stránky... je stratená. Nevyrovnaná. Moja cesta je s Xenou, pomáhať jej ako len môžem. Urobím všetko, čo budem musieť, aby som ju ochránila." (uštipačná poznámka - hneď po tých slovách je Xena zajatá Kalom, dobrá práca Gabriella :D, no dobre... nebola pri tom... odpúšťame jej :))).
C. Xena vďaka súboju Aresa a Kala uniká z jeho pevnosti (urobil to Ares zámerne? hmm). Gabriella plánuje ako by ju mohla oslobodiť, keď zrazu pred ňou povstane. Chytí ju za ramená:
 G: "Xena, urobil ti niečo?" vyzerá ustarostene.
 X: "Nič, nič, som v poriadku." Gabriella sa okamžite začne usmievať.
D. Navrátiac sa do kláštora, si Xena dáva kúpeľ. Joxer sa jej pýta ako má vyjadriť svoje city Gabrielle. Rozpovie jej siahodlhé možnosti spôsobov ako by to chcel skúsiť. Joxer odchádza.
 X: "Samozrejme... mohol by si dievča jednoducho pobozkať." zasmeje sa veľmi sebauspokojivým spôsobom.
 Ares: "Zaujímavá ponuka."
Než stihne Ares Xenu po rozhovore pobozkať vkročí dnu Gabriella. Vidí Aresa a Xenu nahú, okamžite sa stáva žiarlivo zúrivou.
 G: "Ares... ty... máš síce kratšie vlasy, ale stále si rovnaký. Iba ty môžeš zneužiť Xenu, keď je takáto."
E. Zmätená Xena stojí na balkóne a modlí sa/rozpráva sama so sebou:
 X: "Aké sú tvoje zámery? Pošli mi znamenie. Ako mám vedieť čo je správne, keď to neurobíš?"
 G: "Xena..." prichádza k nej. (kiež by to bolo také ľahké - pomodlíš sa a dostaneš to!)
F. Hrdinovia sa prebojujú do chrámu s chakramom. Xena síce berie do ruky chakram Svetla, ale nedokáže ho proti prisluhovačom Kala použiť, pretože nie je schopná násilia. Kal uderí Xenu a odhodí ju k stene, Gabriella sa okamžite stavia na jej obranu. Kal zdvíha meč aby Gabriellu zabil, Xena má na tvári vydesený výraz, vstáva a bez váhania ho zabije chakramom. Prichádza Ares, Gabriellin pohľad na neho je žiarlivý/nenávistný. Xena spája Chakram Svetla a Chakram Temnoty do jediného a znovu sa stáva sama sebou. Keď vojaci chcú napadnúť Gabriellu vykríkne Xena: "Ruky preč!" a vrhnúc na vojakov svoj nový chakram hneď skáče pred Gabriellu aby ju ochránila.
 G: "Vitaj späť!" usmieva sa ako slniečko.
 X: "Je dobré byť naspäť."
Xena vidí, že Gabriella aj Amarice sú v ohrození, našťastie sa nemusí rozhodovať (kto by pochyboval že by šla pomôcť Gabrielle, že?) pretože nový chakram sa dá rozdeliť na dve časti a tak ich hádže na rozdielne strany aby obe zachránila. Keď Xena vysvetľuje Aresovi, že sa vrátila, ten vrhne ponad Xenine rameno zlostný pohľad na Gabriellu, tá sa víťazne usmeje. Ares chápe, že je čas zmiznúť (hehe :D).
G. Hrdinky mieria späť do Grécka:
 G: "Je to tak dobrý pocit vracať sa domov." Xena jej položí ruku na rameno.
 X: "Návrat domov vo viacero významoch než len tento. Ďakujem, Gabriella." 
 G: "Za čo?"
 X: "Že si mi ukázala cestu späť k môjmu starému skazenému ja."
 G: "Bolo mi potešením. To som urobila?"
 X: "Vtedy som nad tým nepremýšľala, ale keď som prosila o znamenie, či robím správnu vec, objavila si sa ty."

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Xenina temná a násilnická minulosť bola počas natáčania obnovená.

_________________________________________________________________________________

03. Succession (Následníctvo)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
A. Xena a Gabriella bojujú (kto vie s kým to zase):
 G: "Xena, ten chlapík bol môj!"
 X: "Ja to zvládnem."
 G: "No, ale ja ti môžem pomôcť."
 X: "Ustúp, Gabriella."
B. Gabriella prichádza k fontáne aby nabrala vodu. Je značne nahnevaná/frustrovaná z toho ako veľmi ju Xena chráni (tiež by som ťa chránil, zlato). Gabriella si vylieva (kto vie vlastne prečo, ale asi z dôvodu, že nemá nikoho iného po ruke/je naštvaná na najlepšiu priateľku, s ktorou môže hovoriť očomkoľvek, ale je proste nahnevaná práve na ňu) srdce Areovi. Sťažuje sa ako ju Xena moc podceňuje.
 A: "Hey, všimol som si, že sa s týmto zlepšuješ." poukazuje na Gabrielline sai.
 G: "Aspoň niekto si to všimol." hovorí to úplne ublíženým/sklamaným hlasom. "Xena vôbec neoceňuje, že s nimi trénujem."  
Ares mizne, prichádza Mavican:
 G: "Kto si?"
 M: "Moje meno je Mavican. A hľadám Xenu."
 G: "Čo jej chceš?"
 M: "Chcem ju zabiť... ale pochopila som, že najlepší spôsob ako sa s ňou stretnúť, je zabiť teba."
Je jasné, že zabitím Gabrielly by na seba Mavican upútala celú Xeninu pozornosť.
C. Xena zasahuje vo chvíli keď Mavican hádže po Gabrielle kopiju. Rozlomí ju a odhodí bokom.
 G: "Xena. Chytila by som ju." zase ublížený/sklamaný tón hlasu.
Mavican vrhne na Xenu/Gabriellu ďalšie nože, a jeden z nich zadrží aj Gabriellina sai. Xena na ňu udivene/obdivne pozrie, zrazu sa usmieva (hrdo/pyšne?).
Ares všetky tri uvrhne do "iného" sveta a prvá vec, na ktorú sa Gabriella pýta je "Xena?". Rovnako ako Xena sa pýta po prebudení. "Gabriella?"
D. Mavican prehodnocuje svoje názory, zistí, že lepšie je mať Gabriellu živú ako návnadu. Zatvára ju v klietke.
 M: "Tak aké to je? Myslím tým... byť s Xenou. Je to ako sa otrieť o večnosť, že?" (brush = kefovať, ošukať, ojebať/jemne povedané milovať sa s večnosťou/Xenou).
Gabriella sa na východe slnka mení na Xenu (sú spojené v jedno telo - čo je tiež sub). Mavican hovorí k Xene:
 M: "Samozrejme, keď zabijem teba, zabijem aj ju. A to som ju zrovna začínala mať rada."
E. Xena sa oslobodzuje z klietky. Konfrontuje Aresa:
 X: "Ty neskúšaš Mavican. Tebe ide o Gabriellu." vyzerá vydesene.
 A: "Snáď nežiarliš?"
Neskôr v rozhovore Xena tvrdo uderí Area do tváre.
 X: "Musíš ju z toho vynechať!" varovne zdvíha ukazovák a v tvári má zlosť.
F. Po boji, kde Mavican končí niekde (kto vie kde), a hrdinky sa vracajú do normálneho sveta. Xena sa hneď ustarostene pýta na Gabrielline zranenie. Tá odpovie, že všetko bude v poriadku. Objaví sa Ares:
 A: "Nie, nehovor to. Maj ku mne aspoň trochu úcty, dobre? Vyhrala si!"
 X: "My obe sme vyhrali." otočí sa k Gabrielle s úsmevom. "Gabriella, som na teba pyšná."
 A: "Oh prosím." napokon porazenecky odchádza.
Neskôr v rozhovore:
 X: "Vieš, som prekvapená, že si o tom ani neuvažovala. Čo ti povedal?..."
 G: "Xena, na tom čo povedal, nezáleží. Poznám ťa. Niekedy premýšľam či ty poznáš aj mňa. Ale viem čo je v tvojom srdci."
 X: "Potom vieš viac než ja."... "Gabriella, ja ťa chápem. Niekedy mám problém sa s tým vyrovnať, ale budem sa o to snažiť." 
 G: "Ani netušíš ako veľmi to pre mňa znamená." kladie si ruku na hruď/srdce.
Xena berie Gabriellu okolo ramien:
 X: "Všetcia zloduchovia, ktorých stretneme sú tvoji. Ďalších sedem malých mužíčkov, čo stretneme sú tvoji."
 G: "Malý? Je niečo zlé na mojej výške?"
 X: "Nie, ale pre mňa sú obtiažnejší."
 G: "No... myslím, že teraz to dáva zmysel."

Poznámky:
Xena tu získava nové brnenie/oblečenie na dlhšiu dobu.

BTW:
Všimli ste si, že úplne na začiatku, po milovaní s Mavican, Ares "vykúzlil" dymový chakram?
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Aresove libido (sexuálny pud) sa počas natáčania nezmenšilo.

_________________________________________________________________________________

04. Animal Attraction (Zverská príťažlivosť)

Hodnotenie: 50%

Subtext:
A. Na začiatku sa Amarice dohaduje s Joxerom:
 A: "Viem, že nemusím žiť s prasaťom aby som jedno nerozoznala."
 J: "Vieš čo? Som tak rád, že všetky ženy nie sú ako ty."
 A: "A ja zase všetky čo poznám také sú. Nepotrebujeme muža k životu. V skutočnosti, čo sa týka našich záujmov, tak ste úplne postádateľný."
Joxer neustále hádže po Gabrielle "pohľady", vyzerá znechutene. Žiada Xenu o radu.
B. Xena zisťuje, že je tehotná (napriek tomu, že po veľmi, veľmi dlhú dobu nepraktikovala istú fyzickú činnosť s mužmi) a prvou "osobou" s kým hovorí je Argo.
 X: "Gabriella sa zblázni."
V stajni sa objavujú ostatní v zúrivej hádke. Xena vykríkne "Som tehotná!" aby hádku zastavila. Gabriella je v dokonalom šoku. Amarice niekoľkokrát udivene pohliadne z Xeny na Gabriellu. Xena hneď pozerá na Gabriellinu reakciu a v tvári má strach.
 G: "Si tehotná? Ako môžeš byť tehotná? (výraz tváre/hlas hovorí za všetko - ako môžeš byť tehotná so mnou?) Xena... chcem povedať, kde si... kto to..."
 X: "Ja neviem."
 G: "Ty to nevieš?"
 X: "Gabriella, aj pre mňa je to zvláštne, tak ako pre teba. Nerozumiem tomu, ale je to pravda. Cítila som to so Solanom, a teraz to cítim zase. Je vo mne život, a to je dobré."
Gabriella (aj keď s dosť vyjavenou tvárou) objíme Xenu.
C. Hrdinovia sa pripravujú na útok Darcona. Xenine tehotenstvo stále nedá Gabrielle pokoj (kto by sa jej divil, že?):
 G: "Nemáš ani len tušenie?"
 X: "Nie. Pozri, toto sme už rozoberali tisíc krát. Nemám."
 G: "Ako to nemôžeš vedieť? Ja... proste je tomu ťažké uveriť, vieš?"
 X: "O tom mi niečo hovor."
 G: "Ares. Možno robil s tebou nejaké božské veci..." Xena sa rozčertí a zlostne na ňu ukáže prstom. 
 X: "Nie!"
 G: "Dobre, fajn." nemieni prestať uvažovať. "Kedy sme naposledy videli Hercula?" Xena sa tvári značne otrávene/znechutene.
D. Darcon je porazený, mesto zachránené, hrdinky sa pripravujú na odchod.
 X: "No, gratulujem. Vyzerá to tak, že sme teraz rodina s dvoma koňmi."
 G: "Áno, rodina... to je to správne slovo."
 X: "A čo na to povieš?"
 G: "Vieš, čo si myslím? Myslím, že je to začiatok krásneho vzťahu."
 X: "Áno, pre nás všetkých." 

Poznámky:
U Bohov... taká strašne stupídna epizóda, zasadená do divokého západu. Nehovoriac o tom, že taká baba ako je Talia sa mohla zamilovať do takého ksichtu ako je Darcon (tu je asi odkaz na tú zvieraciu príťažlivosť, pretože Darcon je fakt prasa). Vlastne je tu ešte jedna poznámka - Talia a Xena spolu kedysi "jazdievali" - hmm žeby bývalá milenka? (aj keď sa mi to nezdá, pretože obe sú alfa samice).

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Hoci králik zomrel (The Rabbit), ostatné zvieratá neboli zranené počas natáčania. (wtf... aký králik? však tam žiadny nebol).

_________________________________________________________________________________

05. Them Bones, Them Bones (Jej kosti, ich kosti)

Hodnotenie: 45%

Subtext:
A. Gabriella pomáha Xene nájsť bylinky/hríby, ktoré by jej pomohli od rannej nevoľnosti:
 X: "No... tak do toho." zje hríbik a zaškaredí sa. "To som teda hrdinka, čo?"
 G: "Vyzeráš nádherne. Skutočne!" 
 X: "Cítim sa ako slimák... tehotný slimák." kladie ruku na Gabrielline rameno.
 G: "Si šťastná, Xena."
 X: "Oh, naozaj?"
 G: "Áno, a vieš ako to viem?"
 X: "Nie."
 G: "Pretože iba vtedy si dokážeš robíť zo seba srandu."
 X: "No, možno som šťastná, pretože viem, že tým nemusím prejsť sama."
 G: "Ale ja hríby jesť nebudem." 
 X: "Gabriella..." pochytí ju silná bolesť, Gabriella ju hneď berie do náručia s ustarosteným výrazom v tvári. Napokon končí v chýši liečiteľa. Keď ju nesú na lôžko tak volá Gabrielline meno, až kým ju nemá po boku a chyti ju za ruku. Po tom čo sa preberie z nočnej mory, znovu naliehavo volá Gabriellu.
B. Hrdinky odchádzajú do zeme severských Amazoniek (ak si spomínate, tak sú to tie, ktorým Xena pomáhala v Adventures in the Sin Trade) za šamankou Yakut, aby zistila čo je s jej dieťaťom. Aké prekvapivé, že dieťa ohrozuje Alti. Gabriella sa snaží presvedčiť Xenu aby mohla bojovať s Alti ona, pretože Xena nie je zrovna v najlepšom stave.
 X: "Nie... Videla som ako Alti vyrvala srdce z tela ľuďom, ktorých milujem. Nemienim to riskovať s tebou."
 G: "Xena... nemáme na výber. Tiež som bola v Indii. Viem s kým máme tú česť."
 X: "Možno nemám dosť síl, aby som zastavila Alti, Gabriella, ale teba zastavím."
 G: "Xena... milujem tvoje dieťa ako keby bolo moje vlastné. Urobím všetko čo môžem aby som bojovala za jeho život. A zaslúžim si mať túto šancu rovnako ako ty. Daj mi ju." Xenin výraz je priam užasnutý/udivený a na druhej strane pyšný/hrdý.
C. Gabriella zabíja jeleňa aby sa mohla dostať do duchovného sveta.
 X: "Nezabudni, nesmieš pustiť tú dýku."
 G: "Nepustím. Xena, ty nepusti mňa."
 X: "Nikdy."
Gabriella sa prebúdza na druhej strane, Alti ju hneď privíta:
 A: "Xenina malá suka/kurva." (na čo naráža? :D)
Xena v normálnom svete vidí, že nejde všetko podľa plánov a kriči na Gabriellu aby sa hneď vrátila. Tá však zomiera.
 X: "Gabriella, toto nie je tvoj osud. Vráť sa." pomocou dýchania z úst do úst Gabriellu oživuje a potom jej s úsmevom hladí tvár.
D. Xena je nahnevaná na Yakut, kvôli tomu, že ohrozila život Gabrielly. Tá sa z pocitu viny vydáva do duchovného sveta. Xena ju následuje, ale Yakut sa mení na Alti, ktorá jej vrazí ruku do brucha a vyzývavo povie:
 A: "Vždy som chcela byť v tebe, Xena." (teraz neviem čo si myslieť, boli či neboli milenky?) a kradne dušu Xeninho dieťaťa.
 X: "V živote nie je veľa istôt, Alti. Ale toto ti prisahám: Ak zraníš moje dieťa... budem ťa naháňať, neustále a vo všetkých svetoch ťa budem prenasledovať. Stanem sa tvojim večným zatratením."
 A: "No, aspoň budeme zase spolu. Tak veľmi mi chýbali tieto malé intímne chvíle."
E. Xena nakoniec sama vstupuje do duchovnej ríše a podarí sa jej Alti poraziť. Keď sa preberie, Gabriella ju berie do náručia.
 G: "Dokázala si to."
 X: "MY sme to dokázali."

Poznámky:
U Bohov... zase ďalšia pomerne stupídna časť.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Pri natáčaní boli Xena a Alti zlé až na kosť.

 _________________________________________________________________________________

06. Purity (Čistota)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
Xena chytí oblečenie, ktoré patrilo Lao Ma a privonia k nemu, prehovára ku K'ao Hsin:
 X: "Bola som zahnaná do kúta a vtedy ma tvoja matka schovala v jej kúpeli, pod vodu. Dala mi svoj vlastný dych, aby som prežila."
Joxer a Gabriella stretávajú Pao Ssu, sa bardka hneď pýta:
 G: "Kde je Xena?"
O niečo neskôr, keď Xena zachraňuje Gabriellu a Joxera spred smrti výbuchom sudov - samozrejme, že ako k prvej beží ku Gabrielle. (Joxera mohla nechať skapať... škoda).
Keď Joxer má vyskúšať čierny prach, tak si Xena pritiahne k sebe Gabriellu v obrannom geste.
Po tom čo je Pao Ssu porazená a celý tábor v plameňoch je vidno na Gabriellinej tvári obavy a výraz "čo budem teraz robiť?", keď si myslí, že je Xena mŕtva. Po tom čo sa Xena objaví, sa hneď začne usmievať a úľavne si oddýchne.

Inak je epizóda bez subtextov. Ani v pomere/chovaní sa Xeny k K'ao Hsin/Pao Ssu nie je cítiť nič. Vo vzťahu K'ao Hsin a Xena je len pomer dcéra/matka, alebo učedník/učiteľ.

Poznámky:
Nie zlá časť. Len nechápem prečo Joxer šiel s Gabriellou na tržnicu (resp. Joxer hovoril o tom, že Gabriella nerozozná prísady - však ona je práve tá ktorá varí... wtf).

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Ak chcete získať kópiu Joxerovho receptu, alebo ďalších činskych delikates, navštívte miestne kníhkupectvá alebo sa pozrite na internet.

_________________________________________________________________________________

07. Back In The Bottle (Naspäť do fľaše)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Gabriella sa rozpráva s Lin Qiom, keď príde Joxer:
 G: "Čo tu robíš?"
 J: "Xena ťa CHCE."
B. Gabriella a Lin Qi majú za úlohu vyhodiť Khanovu zásobu prachu. Sú však zajatý. Xena vďaka sile Lao Ma vycíti, že Gabriella je v ohrození a pomocou sily ju zachraňuje (zase). Keď vie, že je Gabriella v bezpečí začne sa usmievať. Gabriella sa vracia do jaskyní:
 X: "Gabriella... si v poriadku?" Gabriella prikývne.
 G: "A ty?"
 X: "Áno."
 G: "Ako si to vedela?"
 X: "Cítila som tvoj strach. Videla som skrz tvoje oči."
 G: "Dokážeš  silu..."
 X: "Nie, nedokážem ju ovládať. Zdá sa, že ma vlastnú vôľu. Ona ovláda mňa."
 K'ao Hsin: "Ale aj tak chráni tých, ktorých miluješ." pozrie na Gabriellu.
C. Gabriella pomáha Lin Qimu so zásobami ryže, ten je ňou už od začiatku zaujatý:
 L: "Takže... už si niekedy premýšlala o tom, že sa usadíš?"
 G: "Vieš, niekedy si ľudia myslia, že domov je miesto. Môže to byť aj osoba." osoba = Xena.
 L: "Ty vieš kam patríš." ukončuje svoj pokus o flirt s povädnutou tvárou.
 G: "A čo ty?"
 L: "Myslel som si, že patrím sem, ale... keď som sledoval môj ľud ako sa navzájom zabíjajú kvôli drobným šarvátkam, ktoré by sa dali urovnať slovne. To nie je svet, v ktorom chcem žiť."
 G: "Ale mimo ríšu Ch'in to nie je lepšie."
 L: "Záleží na tom, s KÝM kráčaš cez to všetko." Gabriella sa zamyslí, a potom šťastne usmeje (Xena?).

Poznámky:
Pár uštipačných - odkedy čierny/pušný prach vybuchuje pod tlakom a nie pomocou iskry/ohňa? ("mínové" pole, z ktorého Xena zachraňuje Joxera a ľudí.). Skamenenie vojska mi pripadalo ako najhorší efekt z celého seriálu - malé dieťa sa hralo so photoshopom? A výkon Khana mi tiež nepripadal moc presvedčivý, pred tým ako skamenie, sa tvári skôr ako keby mal zastavené vetry než pocit strachu.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Rozdvojená osobnosť Pao Ssu nebola pri natáčaní zranená.

_________________________________________________________________________________

08. Little Problems (Menšie problémy)

Hodnotenie: 55%

Subtext:
Málo subtextu. Gabrielline hladenia Xeninej tváre/rúk, keď odpadne po zásahu Afrodity a jej vehementná snaha ju vrátiť naspäť do jej tela. Na konci, keď už je všetko ako má byť si  Xena prehmatáva telo:
 G: "Čo to robíš?"
 X: "Len kontrolujem, či je všetko tam kde som to nechala."
 G: "Xena, ja som sa o teba dobre postarala."
 X: "Ja viem, ďakujem." a položí ruku Gabrielle zozadu na krk.

Poznámky:
Bohužiaľ jedna zo slabších epizod.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne formy na koláče neboli poškodené pri výrobe Tharonovej masky.

_________________________________________________________________________________

09. Seeds Of Faith (Semená viery)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Dedinčania diskutujú medzi sebou o bohoch, či veriť alebo neveriť. Rozhovor sa začína zvŕtať na bitku, keď sa objaví Xena s Gabriellou. Gabriella prehnane zareaguje na muža, ktorý stojí tesne za Xenou. Strhne sa bitka, ktorú sa napokon ukľudní (všetci okrem Xeny/Gabrielly sú na zemi :D). Xena zisťuje, že Gabriella si myslela, že ten muž mal zbraň, bol to však len kapesník. Xena síce na ňu káravo pozrie, ale vidno, že také ospravedlnenie, ako je ochrana jej života, jej postačuje. Objaví sa Ares a pohliada na Xenu v značnom stave tehotenstva.
 A: "Kiež by som vedel, že hľadáš otca."
 X: "Nehľadám."
 A: "Oh? No, takže niekto nepochybne už tú prácu dostal."
 X: "Áno, Gabriella." Aresovi v mžiku úplne povädne posmešný úsmev a pozrie na Gabriellu, ktorá sa tvári víťazne a pohodí hlavou v štýle "Ha! 1:0 pre mňa" (pohľad na Aresa a Gabriellu... dokonalé :D).
 A: "Zaplatil by som, len aby som to mohol vidieť."
Pred odchodom ešte Ares niekoľkokrát pozrie Gabriellu pohľadom, ktorý keby vedel zabíjať, tak by bola tisíc krát mŕtva.
B. Xena s Gabriellou cestujú do Pylosu, kde stretávajú Eliho. Xena odchádza na prieskum a tak sa Gabriella rozpráva s Elim.
 E: "Každý žije s pochybnosťami, Gabriella. To je cesta, pre ktorú som sa rozhodol. Len dúfam, že budem mať silu sa cez ňu dostať. Ty máš aspoň Xenu, ktorá ťa podrží v dobách kedy pochybuješ."  
 G: "Bojí sa, že sa stávam voči násiliu necitlivá. Pozri, nie som. Ver mi."
 E: "Ja ti verím."
C. Xena odchádza aby zastavila postupujúcich vojakov na Pylos a necháva Gabriellu aby strážila Eliho. V jej tvári je však vidieť, že ide hlavne o bezpečnosť Gabrielly. V Pylose sa objavuje Ares, Gabriella sa snaží Eliho pred ním brániť. Avšak počúvne Eliho aby nebojovala. Eli umiera, Xena sa vracia a prepukne medzi ňou a Gabriellou prudká hádka, po ktorej plačúca Gabriella odchádza (mám pocit, že to je asi prvá SKUTOČNE vážna hádka medzi nimi dvoma - tón hlasu, výraz tvárí, veľmi vážna hádka). Ares sa snaží presvedčiť Gabriellu na svoju stranu, a ukazuje jej božskú silu, o ktorú by sa s ňou chcel podeliť. Xena spaľuje Eliho telo, Gabriella len stojí opodiaľ a po spálení zase odchádza. Objavuje sa Callisto, ktorá a snaží Xenu ukľudniť a vysvetliť jej, že Eli musel ísť po tejto ceste:
 C: "Eli bude pokračovať v cykle života... jeho duša sa reinkarnuje do nového tela."
 X: "Mala som ho rada v tom jeho starom! A čo Gabriella? Ona trpí, pretože si ju dohnala doprostred tej svojej hry."
 C: "Obávam sa, že Ares jej môže skutočne ublížiť."
 X: "To je dôvod, prečo po ňom idem."
 C: "Uvedomujem si, že mi zrejme nikdy neuveríš, ale záleží mi na Gabrielle, aj na tebe." 
 X: "No, ak je to pravda... tak ma zaveď k Heliosovej dýke."
D. Xena odchádza pre dýku, v Pylose sa na zhromáždení objavuje zase Ares. Gabriella sa ho rozhodne ochrániť ľudí okolo.
 A: "Strať sa, Gabriella. Som tu tak trochu v uprostred niečoho. Budeme pokračovať v našej lekcii neskôr."
 G: "Je to vlastne lekcia pre teba. Niečo, čo som sa naučila od Xeny už dávno." 
 A: "Oh, prosím. Fascinuj ma svojím názorom."
 G: "Za mier stojí za to bojovať!"
 A: "Oh, skutočne?" Gabriella na neho zaútočí. "Prečo sa k tomuto vraciaš? Myslel som, že si sa vzdala Xeny."
 G: "Aby sa také niečo stalo, musel by si toho urobiť oveľa viac, než to čo si urobil." btw - kvôli Xene sa  tým vzdáva možnosti ovládať božskú moc.
Po krátkom súboji zdvíha Ares meč aby ju zabil. Samozrejme prichádza na scénu Xena, ktorá ju, sťatím Aresovho meča chakramom, zachraňuje. Xena nakoniec nedokáže Aresa zabiť, kvôli vízii Eliho. Odhadzuje dýku, ktorú Ares chytí a položí jej ju na krk. Gabriella vyzerá vydesene. Ares než odíde, pohliadne naštvane na Gabriellu:
 A: "A ty... mohol som ti dať celý svet."
 G: "Nemôžeš mi dať niečo čo nemáš."
Ares odchádza.
 G: "Je mi to ľúto." vezme Xenu do veľkého objatia.
 X: "Nemala som ťa obviňovať za smrť Eliho. Ja..."
 G: "Xena, ja som obviňovala samú seba. Prepáč mi to." znovu sa objímu.
 X: "Nie, to ty mi prepáč."
Objavuje sa "duch" (alebo čo to sakra je) Eliho.
 E: "Vaša trvalá viera jedna v druhú, to je ten najväčší zázrak. Ďakujem ti, Xena, že udržiavaš moju vieru nažive."
 X: "Niekto mi pomáha." pozrie na Gabriellu.

Poznámky:
Po dlhom čase trochu silnejšia epizóda, aj keď koniec nemá hlavu ani pätu - na konci sa objavuje Callisto a ukáže sa, že je v podstate "otcom" Xeninho dieťaťa. Informuje ju, že jej dieťa bude vlastne ona, pretože sa chystá do neho reinkarnovať. WTF!!! Tak čo to malo znamenať v Them Bones??? Čo ukradla Alti? To má teraz to dieťa dve duše alebo čo, kurva? A ďalšia poznámka: Heliova dýka je rovnaká ako v "Quest." Lenže vtedy nikto nespomenul, že by mohla zabiť Boha.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Vďaka Eliho nenásilnym spôsobom, prišlo o život pri natáčaní mnoho ľudí.

_________________________________________________________________________________

10. Lyre, Lyre, Hearts On Fire (Lýra, lýra, srdcia v ohni)

Hodnotenie: 50%

Subtext:
OMFG, takto odmenili fanúšikov producenti na 100 diel Xeny? Na toto nemám teraz chuť, dopíšem neskôr.

Poznámky:
...

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
V priebehu natáčania neboli "odstrunené" žiadne lýry.

_________________________________________________________________________________

11. Punch Lines (Pointy)

Hodnotenie: 45%

Subtext:
Zase OMFG - dopíšem neskôr... scénaristi dostali mozgovú mŕtvicu?

Poznámky:
...

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Gabriella a Argo boli v priebehu natáčania zmenšené a trvalo zlisované.

_________________________________________________________________________________


12. Gods Fearing Child (Bohovia sa boja dieťaťa)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Gabriella a Xena v ich spoločnom tábore:
 X: "Oh, Gabriella... Poď sem, podaj mi ruku." kladie Gabrielinu dlaň na svoje veľké bruško. "Nie, nie, tu." šťastne sa usmeje.
 G: "To bol teda riadny kop."
 X: "Ja viem."
 G: "Rovnaký ako má mama." 
 X: "Už nie sme sami."
 G: "Xena... počkaj... mala som sen poslednú noc. Ty a ja sme porodili tvoje dieťa. Ale bolo to ako keby vychádzalo z nás oboch."
 X: "To by bolo pekné. Vieš, keby som ti mohla predať aspoň polovicu pôrodných bolestí, tak by som to urobila."
B. Gabriela a Xena mieria do Tartarusu. Jedinou cestou je ponoriť sa do jazera/rybníka.
 X: "Takto to musí byť stále, že? Moje dieťa bude musieť stále bojovať len aby bolo šťastné."
 G: "Xena, tvoje dieťa tomu nebude čeliť samé. Vždy tu preň budeš."
 X: "Nedokázala som ochrániť svojho syna."
 G: "Xena, to nebola tvoja vina. Obe máme čo ľutovať ohľadom Solana. Toto bude iné. Ty a ja obetujeme životy aby sme ochránili tvoje dieťa. No tak, ty nezlyháš."
 X: "MY nezlyháme."
C. Gabrielle sa podarí ukradnúť Hadovu helmu a Xena so Solanom unikajú z Tartarusu, objavuje a Ares:
 A: "Xena, chcem chrániť tvoje nenarodené dieťa pred ostatnými Bohmi."
 X: "Prečo by si to robil?
 A: "No, pohádal som sa s otcom a ako vieš, vždy som mal pre teba slabosť."
 X: "Pre mňa a moju priateľku."
D. Spoločne unikajú z Tartarusu a Xena začína mať pôrodné bolesti, napriek tomu sa stará o bezpečie Gabrielly:
 X: "Gabriella, počúvaj ma. Chcem aby si sa odtiaľto dostala. Uteč odtiaľto. Ak Zeus prejde cez Herkula, tak nechcem aby si sa dostala do krížovej paľby." 
 G: "Xena, ja nikam nejdem, jasné?"
Dieťa je na ceste a Xena objímajúc Gabriellu porodí dievčatko, ktoré pomenuje Eva, tak ako si prial Solan.

Poznámky:
Ďalšia nie úplne naj časť, ale aspoň potešili subtextami a trochu sa udreli do hlavy, že treba písať aj niečo poriadne. A jedna uštipačná poznámka - prečo je stav (tkáčsky stav) osudu sudičiek pokaždý krát úplne iný? Charles Keating sa mi ako Zeus veľmi pozdával, tak by som si predstavoval "otca" Bohov.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Zeus zinkasoval počas natáčania to čo mu patrilo.

_________________________________________________________________________________

13. Eternal Bonds (Večné putá)

Hodnotenie: 70%

Subtext:
A. Xena a Gabriella ochránia Evu pred útokom a Gabriella ide von nabrať vodu s Joxerom:
 G: "Joxer, priviedol si troch vrahov priamo k Eve." je riadne nahnevaná.
 J: "No, vieš, pre mňa to bolo rovnaké prekvapenie ako pre teba."
 G: "To je to o čom hovorím. Všetko je prekvapenie. Bolo to v poriadku, keď sme boli samé, len ja a Xena. Lenže teraz musíme myslieť aj na Evu." celý rozhovor vyznieva ako keď "manžel" hovorí o svojej manželke a svojom dieťati.
B. Gabriella odvádza Joxera, aby ho zachránila pred infekciou.
 G: "Joxer, vediem ťa k stromu mandragory, a nechala som Xenu a Evu samotnú, jasné? Som z toho nervózna." podobný prípad ako hore - manželka má starosti o svoju partnerku a dieťa.
Neskôr Gabriella ošetruje Joxera:
 J: "Myslel som, že si hovorila, že odchádzaš." (za Xenou a Evou).
 G: "Je mi ľúto čo som povedala, nemyslela som to tak."
 J: "Myslím si, že áno."
 G: "Dobre, možno som to tak myslela. Je to len tak ťažké vedieť, že ľudia, ktorých milujem, sú v nebezpečenstve a ja tam nie som."
 J: "Hovoríš o Xene, že? Som si istý, že to zvládne aj sama."
 G: "To ale neznamená, že tam nechcem byť, priskočiť na pomoc, alebo také niečo."
C. Xena ukladá Evu k spánku, keď sa objavuje Ares:
 X: "Vypadni do pekla, preč od môjho dieťaťa."
 A: "Prisahám, nechcel som jej ublížiť."
 X: "To je pravda, neublížiš jej."
 A: "Ako sme mohli dovoliť aby nás rozdelili takéto veci?"
 X: "No, možno sa to stalo vtedy, keď si zneužil Fúrie aby ma priviedli k šialenstvu? Alebo keď si sa zmenil na môjho otca aby si ma trýznil? Alebo keď sa to týkalo mojej najlepšej priateľky?" Xena vyzerá oveľa zúrivejšie, keď hovorí o Gabrielle, je až nenávistná.
Xena je prenasledovaná hriešnymi predstavami, ktoré jej neustále vnúka Ares. Vyzerá však skôr, že je jej z tých predstáv skôr fyzicky zle až na zvracanie. Odmieta všetky Aresove ponuky.

Poznámky:
No... nie úplne zlá časť, ale je tam pár riadnych blbín - Xena a Gabriella / Joxer, sa rozdelia ale aj tak je na tom istom mieste (strom mandragory) v rovnaký čas + prečo sú pri "zmrazení" času Aresom všetci rozmazaný? Imho pekná blbosť.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania bola narušená Aresova mužnosť.

_________________________________________________________________________________

14. Amphipolis Under Siege (Amphipolis v obkľúčení)

Hodnotenie: 85%

Subtext:
A. Ilainus sa vracia z bitky so Xenou za Athenou, tá sa na ňu pozrie a vidí, že je zranená. Vylieči ju a potom jej hladí tvár:
 A: "Máš moju priazeň Ilainus, navždy." WOW!!!... tak Athena, bohyňa múdrosti, je gay, a je to hodené do pľacu rovno maintextovo a nie subtextovo!!!
B. Ares prichádza za Athenou aby jej poradil, ako a kde má na Amphipolis uderiť. Ilainus mu však skočí do reči.
 I: "Athena nepotrebuje tvoju pomoc."
 A: "Zdá sa, že nepotrebuje pomoc žiadneho MUŽA."
C. O niečo neskôr debatujú Athena a Ilainus o útoku:
 I: "Môže to byť len na odvrátenie pozornosti."
 A: "Tiež som na to myslela, ale Gabriella vedie útok. Xena by nikdy neriskovala svoju "veliacu zástupkyňu" kvôli samovražednému triku."
 I: "Ak by Xenine velenie malo iba polovičnú lojalitu ako tvoje, moja bohyňa, Gabriella by určite položila svoj život, aby umožnila Xene uniknúť."
 A: "Nespochybňujem to, že Gabriella je ochotná zomrieť, iba to, či je Xena ochotná ju stratiť."
D. Xena sa ponúkne Aresovi aby zachránila tak Amphipolis (samozrejme je to trik). Gabriella volá Aresa aby si s ním prehovorila:
 G: "Nie som tu aby som sa s tebou zahrávala. Viem, že sa ti Xena ponúkla. Ak na ňu vztiahneš ruku, tak prisah..."
 A: "Čo? No čo urobíš?"
E. Amphipolis je pod útokom, Athena s Ilainus na to pohliadajú:
 A: "Zabodni šíp do mladej bardky. Uvidíme ako dlho bude Xena vzdorovať, keď jej spoločníčka vykrváca na smrť."
Útok je zastavený, pretože Xena prináša ako obetu svoje "dieťa."
 G: "Xena... čo to robíš?"
 X: "Ustúp mi z cesty, Gabriella. Zachránim týchto ľudí a teba."
Objavuje sa Ares, ktorý zabraňuje zabitiu dieťaťa a vypukne ďalší boj. Athena bojuje s Aresom, zatiaľ čo Xena s Ilainus. Ares pohliadne na Xenu, ktorej Ilainus drží meč pod krkom.
 AT: "Čo sa deje, bratček? Bojíš sa o svoju priateľku/lásku? (girlfriend)"
 AR: "Ja? Nie... a ty sa bojíš o tú svoju?" Athena sa hneď otáča smerom k Ilainus, ktorú Xena prebodáva mečom.
 AT: "Ilainus!" vykríkne a beží okamžite k nej, pokľakne a berie ju do náručia. "Tvoje zranenie je nad moje liečiteľské schopnosti."
 I: "Mám stále tvoju priazeň, Athena?"
 AT: "Navždy... navždy." Ilainus zomiera, Athena ju pobozká na čelo a mizne s jej telom.
Boj končí, Gabriella priskakuje ku Xene.
 G: "Xena, si v poriadku?"
 X: "Áno, je mi fajn."
 G: "Ty a Ares...?"
 X: "Nie."
Vysvitá, že Eva nikdy nebola v ohrození, pretože v prikrývke je len obyčajná drevená bábika.
 A: "Tam v chráme, nehovor mi, že si nič necítila."
 X: "Nič som necítila." Pozrie na Gabriellu, ktorá ma na tvári samoľúby/víťazný výraz.
Cyrene zisťuje, že celé vyhodenie Aresovho chrámu do vzduchu a začatie bitky (a tým zachránenie Xeny pred Aresom) bolo naplánované a poznamená: "Čo mám s vami dvoma robiť?"
Na záver:
 G: "Xena..."
 X: "Hmm?"
 G: "Hovorila si, že si niečo cítila?"
 X: "Nie."
 G: "Nie, myslím, že som ťa počula. Povedala si, že si niečo cítila."
 X: "Gabriella, nič také som nepovedala."
 G: "Ach, skutočne?"
 X: "Možno niečo malé."
 G: "Čo?"
Gabriella sa zdá byť veľmi zaujatá ohľadom pocitov, ktoré mohol Ares v Xene vyvolať.

Poznámky:
Xena má zase tú blbú ofinku... chjo. Inak dobrá časť, len uštipačná poznámka - Grécko musí byť veľmi nestabilná krajina... pod každým mestom sú tunely/jaskyne :D.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Post produkcia bola počas natáčania v obkľúčení.

_________________________________________________________________________________


15. Married With Fishsticks (Vydatá s rybími prstami (asi))

Hodnotenie: 35%

Subtext:
Doplním neskôr... strašná blbina.

Poznámky:
...

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania neboli zranené žiadne morské Nymphy alebo iný obyvateľia Hlbočín.

_________________________________________________________________________________

16. Lifeblood (Krv života)

Hodnotenie: 60%

Subtext:
A. Hneď na začiatku sa Xena rozpráva s Gabriellou:
 G: "Chcem to urobiť, Xena. Ty si dala Eve život. To posledné čo môžem urobiť, je že z nej urobím Amazonskú princeznú. Alebo nechceš aby som jej dala svoje právo na nástupnictvo?"
 X: "Neviem. Keď som si myslela, že budem musieť ísť životom sama... všetko odlišné bolo známkou slabosti. Tak som vymenila svoj domov a rodinu za... násilie, krv, toľko krvi. Chcem, aby Eva takýto život nikdy nepoznala. Možno, keď sa stane Amazonkou, tak sa vždy bude cítiť súčasťou niečoho. 
 G: "Bude."
 X: "Ale máš pravdu, následníctvo... to je veľmi vzácny dar."
 G: "Xena, my sme predsa rodina. Ja ju milujem, ako svoju vlastnú dcéru." 
B. V dedine Amazoniek prichádza k nim Cyan:
 C: "Xena... Gabriella, pripravili sme vám jurtu." spoločnú jurtu :).
C. Minulosť, Atmah Cyan unesie jeden z barbarov, keď ju bozkáva prichádza Samsara a reaguje prehnane až žiarlivo.
D. Xena zastavuje rituál nástupníctva, pretože jej Yakut ukázala pravdy minulosti. Cyan nechápe, prečo Yakut zomrela miesto nej.
 C: "Zastavila šíp, ktorý bol určený mne. Bola som nahnevaná. Jej život bol cennejší ako ten môj. Prečo by urobila niečo tak hlúpe?"
 X: "Pretože ťa miluje."
E. Pri predávaní následníctva Eve to zase skôr vyzerá ako obrad krstu - manželia (Xena a Gabriella) s dieťaťom a Cyan ako "kňaz/kňažka".

Poznámky:
Hodne divná epizóda. Hmm... trochu je to pomotané s tými kráľovnami Amazoniek. Nebola náhodou Gabriella kráľovnou iného kmeňa Amazoniek? A hlavne - Xena JE Amazonka, v The Adventures of the Sin Trade predsa vycvičovala ako šamanka svoju nástupníčku šamanku/kráľovnú PRÁVE TOHTO KMEŇA! A oni jej teraz ešte ani nedovolia byť na Amazonskom rituále (keď Cyan hovorí, že tam nesmie byť, tak vyzerá, že jej aj niečo chce povedať, ale potom si to rozmyslí - prečo nechce aby niekto vedel, že je Amazonka? Resp, prečo to, že ich vycvičila nikomu nepovedala Yakut/Otere? Divné). WTF!!! A čo sa stalo s Otere?? Veď tú Xena vycvičovala, Yakut bola jej zástupca. FAKT BORDEL. No... pravda je, že ešte stále poriadne nevysvetlili ani záhadnú záchranu Gabrielly, po tom čo padla do lávy. Ah... Claudia Black, síce nevyzerá tak sexy ako v StarGate/Starcraft, ale mám ju rád :).

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Varovanie: Hlavný chirurg upozorňuje, že vykonávať podivné a bizardné Amazonské rituály, môže byť nebezpečné pre vaše zdravie.

_________________________________________________________________________________

17. Kindred Spirits (Spriaznené duše)

Hodnotenie: 70% (kvôli čítaniu zvitkov)

Subtext:
A. Kúpajúce sa nahé Amazonky :) hovorí za všetko. Eris hovorí s Rheou a Cyan:
 E: "Xena hovorí, že je dobre vyvažovať prácu a zábavu."
 R: "A kto by sa nechcel hrať? Keď je na blízku také roztomilé, malé dieťa ako je Eva. Ah, je ako bábika! Xena má šťastie."
 E: "Kebyže sa ma spýtate, kto má šťastie, tak je to Gabriella, pretože má Xenu ako najlepšiu priateľku."
B. Predstavu spoločného domova a rodiny predstavuje aj fakt, že Xena stavia pre Evu hojdačku (trvalú vec na jednom mieste, pre "ich" dieťa). Rovnako aj následný rozhovor:
 G: "Vždy som vedela, že sa to stane. Zahniezďuješ sa."
 X: "Zahniezďujem? Pretože som postavila hojdačku?"
 G: "Xena, je to úplne prirodzené. Si matka. Vlastne to cítim rovnako."
 X: "Ako rovnako?"
 G: "Už si niekedy premýšľala o tom usadiť sa? Tu?"
 X: "Ako keď budem príliš stará na to robiť kopy a tak podobne?"
 G: "Nie, myslím teraz. Xena, je to krásne miesto. Mohla by si tu vychovať Evu."
 X: "O čom to hovoríš?"
 G: "Tieto deti niekoho potrebujú. Potrebujú usmerniť. Oni potrebujú... mňa."
 X: "Gabriella, hovoríš mi, že tu chceš zostať a byť kráľovnou?"
 G: "No, iba ak by si zostala ty s Evou."
Xena sa po tých slovách netvári nadšene, ale vidno, že nad tým chce pouvažovať a nepovedať rovno nie. Neskôr Gabriella hojdajúc Evu:
 G: "Dáva to zmysel, Xena. Nikdy sme naozaj nemali náš vlastný domov. Takže vidím toto miesto ako miesto našeho domáceho šťastia." WTF?? je to síce subtext, ale kde zmizlo to - Xena je domovom pre Gabriellu a Gabriella pre Xenu? Gabriella pokračuje po vyrušení Joxerom, poukazujúc na ich spoločný príbytok: "Ak postavíme verandu, iba okolo tejto strany, tak by sme mohli na nej ležiavať spolu s Evou."
C. Rhea sa hrá s Evou a sťažuje sa jej na svoj život.
 R: "Si tak šťastná, keď máš mamičku ako je Xena... Ja som nikdy svojich rodičov nepoznala. Vieš? Keby som mala dcéru, tak by som ju milovala rovnako ako tvoja mamička miluje teba. Samozrejme, ako prvé... by som sa musela dostať do blízkosti muža... čo nie je ľahké, keďže som Amazonka."
D. Amazonky (zaujímavé, že Xena "údajne" nie je Amazonka, ale zdieľa s nimi saunu - čo je výsada len amazoniek) sa bavia o sexe v saune:
 Eris: "No, ja som panna, a mienim ňou zostať navždy."
 X: "Navždy je veľmi dlhá doba." vymenia si s Gabrielou významný pohľad, a Gabriella sa skoro smiechom pridusí, keď pije z pohára.
 Rhea: "Aké to je? Byť s mužom?"
 X: "Dobrou správou je, že je to zakaždým iné. Zlou správou je, že je to zakaždým iné. Stále dúfaš v grécky oheň, ale občas proste príde len malá iskra." 
 G: "Xena tento predmet študovala viac než ja, ale myslím, že chcela tým povedať, že niektorí ľudia sú lepší milenci ako ostatní." prakticky celý čas pozerá na Xenu, a obe sa na seba chápavo usmejú. Ďalej Eris poznamenáva:
 E: "Nepotrebuješ muža, kým nechceš mať dieťa, a máme predsa na hranie Evu."
E. Xenu a Gabriellu v ich chýši prebudí trúbenie na roh. Celý rozhovor/prostredie/prítomnosť Evy, o tom, čo bude Xena robiť počas toho kým bude Gabriella preč a kraľovať, znie skutočne ako rozhovor starého manželského páru. Gabriella nakoniec ešte dodá: "Mohla by si tu skúsiť trochu upratať. Alebo sa hraj so svojou dcérou."
Joxera vedú pred kráľovnú aby rozhodla čo s ním. Gabriella podriemava na tróne, keď ju prebudia, a ona ešte v polospánku povie: "Dnes večer nie." o čom sa jej tak snívalo? Hmm.
F. Gabriella chvíľu pozoruje Xenu, ktorá tancuje s ostatnými Amazonkami na prípravu korunovácie. Xena napokon značne znudená/znechutená sa od nich odpája:
 G: "Xena, môžem toho veľa zmeniť s týmto kmeňom. Rozumieš tomu, alebo nie?"
 X: "Rozumiem."
 G: "Nerozumieš."
 X: "Nie, nerozumiem. Pozri, je to tak, že som sa snažila."
 G: "Snažila? Xena, však ja tancujem lepšie než ty."
 X: "Proste toto nie som ja, jasné? Celé toto tu, zdieľané jedlo, komunálne kúpanie, spoločný prací deň. Z tej všetkej jednotnosti je mi zle. Sotva sa môžem nadýchnuť."
 G: "Ty si nikdy nemala v úmysle zostať, je to tak?"
 X: "Vieš, myslím si, že možno ja a Eva by sme mali odísť na nejaký čas... na sever, kam tiahnu lososy, kde je dobré počasie, rybárčiť."
 G: "To je asi dobrý nápad."
 X: "To je."
 G: "Myslíš to skutočne vážne, že?"
 X: "Áno, myslím. Tak pôjdem naspäť a dám dohromady nejaké veci. Po korunovácii Eva a ja odídeme." Gabriella vyzerá byť hlboko sklamaná.
G. Počas rituálu pokrývajú Gabriellu bahnom, a nechajú ju aby si vyzliekla šaty, pretože inak by nemala pokryté celé telo a tým by urazila Sestru Lunu.
Eris sa neustále snaži zaujať Xenu a chce byť jej novým poskokom.
 E: "Xena, teraz, keď ste sa ty a Gabriella rozišli, budeš určite potrebovať novú partnerku na cesty."
 X: "Nie, nie. Počkaj. Pozri, Gabriella a ja budeme od seba oddelené len na pár týždňov, aby sme si ujasnili niektoré veci."
Xena znovu odmieta Eris, s tým, že nehľadá žiadneho poskoka, ani dočasného ani stáleho. Eris, ktorá si už "spakovala" veci na Argo, jej podáva Gabrielline zvitky, ktoré odtiaľ vybrala. Xena zájde späť do príbytku a s Evou na kolenách sa začíta do jedného zvitku:
 X: "Chceš počuť príbeh? Tak sa na to pozrime. Hej, "Návrat Callisto." Ten bude dobrý. "Spievam o hneve Callisto, o Gabriellinej bolesti, o Xeninej odvahe a o tajomstve nevyhnuteľného priateľstva, ktoré je nesmrteľné ako sami Bohovia." Xena vyzerá byť hlboko zamyslená, keď číta posledné slová.
Rhea "ukradne" Joxera aby jej urobil dieťa. Načapá ich Cyan, keď sa bozkávajú.
 C: "Rhea! Čo to robíš?!"
 R: "Volá sa to bozkávanie. Chceš si to skúsiť?" odpovie vyzývavo.
H. Xena prichádza za Gabriellou. Chvíľu stojí vo dverách a počúva, ako Gabriella hovorí sama so sebou.
 G: "Čo spôsobilo, že som si myslela, že by som mohla byť dobrá kráľovná?"
 X: "Tvoje srdce."
 G: "Už si sa zbalila?"
 X: "Áno, už som skoro hotová. Počuj, Eris našla nejaké tvoje zvitky v mojej brašni."
 G: "Musela som ich tam zabudnúť pri poslednom táborení. Môžeš ich nechať v chýši, Xena."
 X: "To je práve to, nemôžem. Čítala som ich."
 G: "Ty si čítala moje zvitky?" vyzerá dokonale užasnuto.
 X: "Vždy som hovorila, že by som chcela." 
 G: "Nemyslela som si, že... takže?"
 X: "Myslím si, že niekto kto píše ako ty, kto dokáže nájsť milosť a význam vo všetkom čo sa deje, bude určite úžasnou kráľovnou. A to mi stojí za to byť poblíž a vidieť to."
No a na konci, keď po tom všetkom "trápení" ležia Xena s Gabriellou na prikrývkach, majú medzi sebou Evu a vytvárajú silný dojem rodiny.

Poznámky:
U BOHOV!!! Ako potešili ma subtexty, ale táto epizóda nemá hlavu ani pätu, čo sa týka logického priebehu deja. Veď úplne vymazali to čo sa stalo v Lifeblood a predtým. Ešte je tam aj spomenuté, že Eva bude u tohto kmeňa pred Bohmi v bezpečí. Prečo ako? To Bohovia nevedia, kde sa tento kmeň nachádza? Alebo je mimo ich pôsobnosti? Však sú to BOHOVIA!!! A rozchod Xeny a Gabrielly??? Ty vole!!! Po tom čím všetkým si prešli? (Najara, ukrižovanie, atd.) Po tých rokoch?? NEZMYSEL!!! Niekde na nejakom fóre/webe, keď som hľadal možnosti ďalších subtextov, ktorých som si doposiaľ nevšimol, jeden poznamenal - "Čo je to s autormi v tejto sezóne? To jedia na raňajky mozgové nádory?" AMEN BRATKU!!! Scenáristom George Strayton & Tom O'Neill by som usekal pracky, ako keby ani nikdy predtým nevideli jednu časť Xeny (a to každý z nich pracoval na cca 3 dieloch) - "Tu máte hlavné postavy, sú to Xena a Gabriella, teraz sú u Amazoniek, tak niečo napíšte, môžete tam pre pobavenie dať ešte aj takého blbca Joxera." OMFG!!! Ty jo... idem si na vyliečenie z šoku radšej pustiť A Day in the Life.
Jediný, skutočný (a normálny) fakt silný pocit pre mňa bol, vidieť ako Xena číta Gabrielline zvitky. Fakt ma to dojalo, pretože to bol odkaz na The Ides of March, kde Xena pred tým než ich ukrižovali hovorí o tom, že ľutuje, že nikdy jej zvitky nečítala. 

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Mnoho Cinnamonských vírov prišlo o svoj život pri výrobe Gabriellinej čelenky.

_________________________________________________________________________________


18. Anthony and Cleopatra

Hodnotenie: 70%

Subtext:
A. Cleopatra si užíva "vodno/mliečny" kúpeľ, omývajú ju jej služobníčky. Keď umiera, žiada svoju "družku" Shianu aby povolala Xenu. 
B. Do Cleopatrinho paláca prichádza Brutus (riadne udivený z toho, že Gabriella žije, hajzel jeden). Keďže Cleopatra je mŕtva, musí si Gabriella narýchlo vymyslieť, prečo ju nemôže vidieť.
 B: "Čo tu robíš?"
 G: "Oplácam návštevu starému priateľovi."
 B: "Kde je Xena?"
 G: "One JE s Cleopatrou."
 B: "Dobre, tak ich uvidím obe."
 G: "Teraz nie je tá najvhodnejšia doba."
C. Xena/Cleopatra si užíva kúpeľ, keď prichádza Anthony. Gabriella jej masíruje/natiera ramená/chrbát.
 X: "Toto je moja spoločníčka, Iris." hovorí smerom k Gabrielle.
 A: "Keby som mohol byť tvojimi rukami, Iris, bol by som neskonale šťastný."
 X: "Nechajte nás." hovorí smerom k služobníčkam/Gabrielle.
 A: "Nie. Mám ešte niečo na práci. Okrem toho... túto noc som si užil už dosť potešenia. Snáď ráno môžeme vyriešiť tú otázku ohľadom dôvery... a pohneme sa ďalej." odchádza. Gabrielle sa očividne uľavilo.
 G: "Bože, Xena... myslela som si, že prijme tvoje pozvanie. Ako si vedela, že to neurobí?" zjavne žiarli na Xenu, ktorá pozvala Anthonyho na spoločnú kúpeľ.
 X: "Nevedela."
D. Do spáľne Xeny/Cleopatry prichádza Octavius a sú obaja napadnutí. Dostaví sa aj Anthony a Gabriella. Xena posiela Octavia do väzenia a začne okato flirtovať s Anthonym.
 A: "Prišiel som sem... uhasiť požiar. A my dvaja... máme ešte nejakú nedokončenú záležitosť." dá Xene krátky bozk na líce a odchádza.
 X: "Áno?" hovorí smerom k Gabrielle, ktorá má na tvári spýtavý, ale ZJAVNE žiarlivý výraz. Gabriella si ešte navyše ťažko povzdychne.
 G: "Začínam strácať zo zreteľa tvoj plán, Xena. Chystáš sa ho uflirtovať k smrti?"
 X: "Získavam jeho dôveru, potom si s ním budem môcť robiť čo len chcem." 
 G: "Buď opatrná, on je tvoj typ."
 X: "To si myslíš?"
 G: "Čo je tá nedokončená záležitosť?"
 X: "Bude sa ma snažiť zviesť, aby mohol zneužiť Cleopatrine námorníctvo."
 G: "A potom?"
 X: "A potom ho budem mať na kolenách. Obrazne povedané, samozrejme."
 G: "Samozrejme." pri tomto rozhovore ich sleduje Shiana verná družka Cleopatry, vyzerá zmätene a podozrievavo.
E. Xena/Cleopatra zvádza Anthonyho pomocou kŕmenia ovocím. Celý výstup sleduje Gabriella, ktorá má na tvári tak okatý výraz žiarlivosti, že sa to nedá prehliadnuť. Keď Xena pobozká Anthonyho, oblizne si pery a vyzerá byť veľmi zaujatá. Avšak keď vidí, že bozk nekončí, rozhodne sa ho s zakašľaním a totálne naštvaným výrazom v tvári, prerušiť.
 G: "Kráľovná Cleopatra... nezabudnite na stretnutie so svojimi poradcami."
 X: "Ah, moji poradcovia... Áno, sú tak strašne usilovní."
 A: "Ani Rím nebol postavený za jeden deň." krátko Xenu/Cleopatru pobozká a odchádza (zase :D).
 X: "Čo si myslíš, že si urobila? Mala som to úplne pod kontrolou."
 G: "Ako ďaleko si to chcela nechať zájsť?" (sadá si na Anthonyho miesto)
 X: "Kým by nežobronil o moju flotilu."
 G: "Tvoju flotilu?"
 X: "Ja viem čo robím."
 G: "Xena, a čo sa stane, ak je on ten, kto zabil Cleopatru?"
 X: "Potom je ten, koho zabijem, ak budem musieť. Nechovám k nemu žiadne skutočné pocity, Gabriella, ver mi."
Shiana prináša kvet Xene, ktorý jej poslal Anthony s tým, že ju pozýva na stretnutie pod pyramídami. Shiana si pri tých slovách prezerá Gabriellinu reakciu. Tá sa tvári v štýle "toto sa mi ale vôbec nepáči".
Na konci - Xena prenesie na konto Cleopatry: "Ona bola Egypt." odchádza a postanúc proti púšti jej Gabriella položí ruku na rameno so súcitným výrazom tváre.

Poznámky:
Konečne "normálna" časť a krásna žiarlivosť Gabrielly snáď v každom zábere.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne gumené hady, ktoré by chceli zničiť kráľovnú Egypta, neboli zranené počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

19. Looking Death in the Eye (Pohliadnuť Smrti do očí)

Hodnotenie: 70%

Subtext:
A. Xena/Gabriella/Eva sú napadnuté pri svojej ceste lesom. Zaútočí na nich Hades a po chvíli aj Athena. Gabriella kričí na Xenu aby jej hodila Evu, aby mohla plnohodnotne bojovať. Xena to však odmieta.
 A: "Čo sa deje, Xena? Už neveríš ani Gabrielle, že by ochránila tvoje dieťa?"
Gabriella jej neskôr vyčíta, že či jej skutočne neverí.
Tento subtext som si vôbec neuvedomil, kým som si neprečítal jednu poznámku (na už neviem akom webe/fóre). Tu nejde o to, že by Xena neverila Gabrielle, ale nechce jej dať Evu z iného dôvodu - okamžite by sa stala terčom útoku Bohov! Takže Xena je ochotná obetovať seba aj dcéru, len aby ochránila Gabriellu.
B. Xena prehovára k Celeste/Smrti, ktorú sa jej podarilo zajať.
 X: "Smrť môže ukončiť utrpenie, Celesta. Ale pravé utrpenie začína pre tých, ktorí zostali. Nedovolím aby to ďalej pokračovalo. Nemôžem stratiť to čo zostalo z mojej rodiny." s tými slovami kráča k Gabrielle, ktorá drží Evu, a kráto ju/ich objíma.
C. Gabriella sa vydáva nájsť Joxera, sú však v taverne napadnutí Athenou a Hadom. Ten chytí Gabriellu za krk.
 H: "Kde je moja sestra?" 
 A: "Hades, mŕtva Gabriella je nám k ničomu." dobre si uvedomuje, že Xenina zlosť/pozornosť by sa upriamila priamo na nich v snahe Gabriellu pomstiť. Athena unáša Gabriellu a konfrontuje Xenu, ktorá drží zajatú Celestu.
 X: "Oh, Celesta, no.... obávam sa, že pre ňu je už príliš neskoro."
 A: "Dúfam, že to nie je pravda, Xena, kvôli Gabrielle." Xenin úsmev okamžite mizne a vidno strach.
 X: "Čo si s ňou urobila?" 
 A: "Je to veľmi jednoduché, Xena. Gabriella za Celestu." Rodina za rodinu. Samozrejme Xena túto výmenu urobí, a hneď kladie Gabrielle ruku na rameno.
D. Xena/Gabriella/Eva sú napadnuté Athenou/Hadom/Hephaestom. Vo chvíli, keď na ich voz vrhajú Bohovia svoje zbrane, sa Xena nakloní dozadu a Gabriellu obranne prikryje vlastným telom. Xena sa preberá po tom, čo ich voz spadol horiaci z útesu. Hneď volá Gabriellu, ktorú vidí opodiaľ, potom sa snaží nájsť Evu, ktorá skončila v horiacom voze. Prikračuje k Gabrielle, ale tá je mŕtva, začne plakať. Pohliadne na Bohov stojacich na útese.
 X: "Každý tam kam patrí. Vy k svojim, ja k mojim." otáča proti sebe vlastný meč aby sa prebodla.
 Ares: "Nie, Xena. Nerob to." chytá jej meč a odhadzuje ho preč.
 X: "Ares... Tentokrát ma nezastavíš." vytiahne ampulku s jedom.
 A: "Nie."
 X: "Je koniec. Skončilo to." vypije jed. "Pripoj sa k svojej rodine. Povedz im, že vyhrali celý balík. Dostali aj mňa." padá mŕtva k zemi.
E. Ares odnáša telá Xeny a Gabrielly do hôr, kde ich ukladá do ľadových rakví. Prehovára k Xeninmu telu:
 A: "Teraz si s ňou (Gabriellou). Správal som sa k tebe zle. Viem to. Ona vedela presne čo potrebuješ. Bezpodmienečná a nezištná láska. Ja som ti také niečo dať nemohol. Ale za to som vedel oceniť tvoje vlastnosti, ktoré ona nikdy nedokázala. Tvoju zlosť... tvoju násilnosť... tvoju krásu... Keď si sa obetovala pre druhých, patrila si jej. Ale keď si nakopávala zadky, tak si bola moja. Milujem ťa, Xena."

Poznámky:
Hmm... taká, no ja neviem... nie že by to bola zlá časť, ale je tam toľko absurdít a smiešnych vecí. Najväčšia je asi to, že ako by Bohovia nevedeli, že Xena / Gabriella / Eva nezomreli? Však sú to Bohovia!!! Chjo...

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania takmer zomrela Smrť.

_________________________________________________________________________________

20. Livia 

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Xena sa preberá v ľadovej rakvi vďaka slnku (a lavíne), ktoré preniklo do jaskyne. Hneď sa rozhliadne a vidiac Gabriellu v druhej rakvi, ju oslobodzuje a berie do náručia.
B. Xena s Gabriellou zisťujú, že si "poležali" v rakvách 25 rokov. Zaujme ich taverna, na ktorej je znak chakramu a vchádzajú dnu. Uvidia Meg, ktorá obsluhuje zákazníkov. Počas toho ako hovoria o Meg, má Xena položenú ruku na Gabriellinom ramene a tá jej ju drží. Meg sa k nim otočí a pozerajúc na Gabriellu prehlási:
 M: "Vieš čo? Maličká, ty vyzeráš trochu ako ona. Len Gabriella nebola taká chlapská." krásny výraz Gabrielly :D.
C. Gabriella večer prichádza za Xenou, ktorá hľadí von z okna. Vidí, že je rozrušená a pohladiac jej chrbát sa VEĽMI ustarostene pýta:
 G: "Nemôžeš spať?"
 X: "Cítim sa ako keby nebolo návratu späť/domov."
 G: "Čo tým myslíš?"
 X: "Raz už som jedno svoje dieťa dala preč. Tentokrát som chcela s Evou urobiť všetko správne. Ale keď som sa prebudila, bolo mi moje dieťa vytrhnuté priamo z náručia."
 G: "Xena, ale je nažive. Je tu stále šanca, že môžeš byť súčasťou jej života."
 X: "Nebude to ľahké. Má v sebe moju temnotu. Má Callistinu dušu. Bude ťažké toto všetko poraziť."
 G: "Ty si to dokázala."
 X: "Mala som pomoc." (Gabriellinu)
 G: "Ona má NÁS. Xena, môže sa zmeniť. Rovnako ako matka, tak aj dcéra. Choď za ňou a porozprávajte sa. Bude chcieť vidieť pravdu."
 X: "Dobre." Gabriella jej nežne zotrie slzy z tváre. "Máš pravdu. Nech už čokoľvek zvrátilo Evu, môžeme ju obrátiť naspäť. Rovnako ako matka, tak aj dcéra."
Inak tu žiadny konkrétny subtext nie je, skôr ide o celkové chovanie medzi Gabriellou a Xenou. Konečne im vrátili to staré "ty si pre mňa domovom".

Poznámky:
Veľmi sa mi páčilo obsadenie Adrienne Wilkinson ako Livia/Eva. Fakt je podobná Xene, resp. vyzerá že by mohla byť kľudne dcérou Lucy Lawless. A okrem toho z jej výkonu vyznieva taký oheň aký mala Callisto. Niekde na nete som videl, že mali pripomienky k tomu, že Rimania predsa neuznávajú Gréckych Bohov (postavenie Aresovho chrámu v Ríme), lenže táto pripomienka sa dá ľahko vyvrátiť - veď to chcela predsa Livia, ktorá bola oblbnutá Bohom vojny a nie Rimania. Uznávam, že po VEĽMI dlhom čase pekný diel. Len mi je ľúto Argo :((( . Jediná vada je asi len trochu pochybne vyzerajúce zábery pri "celkovom" pohľade na väčšie skupiny ľudí/arénu.
Naj: Ares chce pobozkať Xenu, keď zistí, že je nažive.
 X: "Pobozkaj toto." uštedrí mu tvrdú ranu.
 L: "Očarujúce. Pohni sa a zabijem ťa."
 A: "Ukľudni sa, Livia. Nie je to tak ako to vyzeralo."
 L: "Tak ako to je?"
 A: "25 rokov som si myslel, že Xena je mŕtva. A teraz sa objaví, ani o deň staršia. Musel som ju pobozkať, aby som sa uistil, že je skutočná a nie podvodníčka."
 L: "Chceš mi povedať, že si ju musel pobozkať aby si ju legitimoval?!!" :D :D :D Skoro som odpadol.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Vzhľadom k nadbytočnej fazuli a "Bard" hamburgerov, Megiine gastrointestinálne problémy boli počas natáčania intenzívnejšie.

_________________________________________________________________________________

21. Eve

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Xena kráča pomedzi mŕtvoly vo vyvraždenej dedine. Objaví sa Ares (aké prekvapivé):
 A: "Môžeš mi dať dieťa... a ostatní Bohovia sa nikdy nedozvedia, že Eva je stále nažive."
 X: "Radšej pôjdem do pekla."
 A: "Ja ťa nežiadam! Ja ti to prikazujem! Dáš mi to čo chcem! Alebo privediem všetkých Bohov Olympu aby sťali tvoju dcéru!!!"
 X: "Myšlienka na to byť s tebou... alebo, že by som mala tvoje dieťa... je mi z toho pomyslenia na zvracanie."
B. Xena a Gabriela vedú rozhovor o Eve:
 X: "Nemôžem uveriť, že je to moja dcéra koho stopujeme... a že kto robí tie hrozné veci je Eva."
 G: "Xena, to nie je Eva akú by si ty vychovala. To urobil Ares."
 X: "Ares jej otvoril dvere, ale ona sama nimi prešla."
 G: "Ako to vieš?"
 X: "Sama si to povedala. Eva napokon riadne nahliadla do svojho vnútra a našla tam mňa."
 G: "To nie je to, čo som mala na mysli."
 X: "Poznám jej zlosť. Je to v Evinej krvi, Gabriella. To ja som ju urobila takou aká je. Bola som ňou."
 G: "Potom je tu ale stále nádej... pretože ty si sa zmenila." vymenia si významné pohľady.
C. Gabriella po tom čo Xena odíde budí Virgilia:
 G: "Virgil... Virgil, musím niečo urobiť. Ak sa nevrátim do úsvitu, musíš sa stretnúť s Xenou v Austii, tak ako sme plánovali."
 V: "Kam ideš?"
 G: "Sľúb mi to."
 V: "Sľubujem, ale čo chceš robiť?"
 G: "Budem sa snažiť zabrániť Xene aby neurobila niečo čo si nikdy neodpustí." odkazuje na ich spoločný rozhovor, v ktorom Xena povedala, že ak bude musieť, zabije vlastnú dcéru.
D. Gabriella prichádza do Evinho tábora:
 E: "Tetička Gabriella, vítaj."
Neskôr v rozhovore:
 G: "Xena ťa chce chrániť. Nebude s tebou bojovať."
 E: "Možno... možno nebola len správne motivovaná." a berie Gabriellu ako rukojemníčku.
E. Xena a Gabriella sa rozprávajú po smrti Joxera:
 X: "Nikdy som si nemyslela, že by sa to mohlo stať môjmu priateľovi."
 G: "To nie je tvoja chyba, Xena."
 X: "Nie je?"
 G: "Nie."
 X: "Ušetrila som Evu. Myslela som si, že ju zachránim... a teraz je Joxer mŕtvy. Ktorá časť z toho nie je moja chyba?"
 G: "Musela si to skúsiť."
 X: "To bude slabá útecha pre Virgila a Meg. Koľko ďaľších nevinných ešte zomrie, pred tým než to ukončím?"
 G: "Žiadny. Xena, šla som za Líviou. Snažila som sa jej povedať, že ju milujeme. Bolo jej to jedno."
 X: "Nazvala si ju Lívia."
 G: "To je to, čím je. Eva je mŕtva. Ona už nie je tvojou dcérou, Xena. Ona patrí Rímu."

známky:
Prekvapivé, že scenáristi sú George Strayton & Tom O'Neill, po takej pokomolenej časti ako bola Kindred Spirits napísali niečo normálne. Síce nepatrí medzi extra silné epizódy, ale je aspoň trochu slušná. A konečne je Joxer mŕtvy... aj keď jeho smrť bola ÚPLNE hlúpa a ÚPLNE zbytočná, ale to jeho postava bola tiež. Btw... Virgil zabíja muža, ktorý je bezbranný na zemi... WOW... "PÁN" hrdina.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Joxerova náhla a neočakávaná smrť spomalila jeho rýchly proces starnutia počas natáčania.

_________________________________________________________________________________


22. Motherhood (Materstvo)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Xena s Gabriellou sledujú Evu, ktorá je trýznená svojimi vinami:
 G: "Xena, neviem či jej chcem pomôcť, alebo... Zabila Joxera."
 X: "A je stratená... tak ako som bola aj ja. Lenže ja som mala šťastie, pretože som našla teba. Teraz sa musím pokúsiť jej pomôcť nájsť jej vlastnú cestu. Gabriella, ja pochopím ak cez to nebudeš chcieť prejsť."
 G: "Xena... poďme zachrániť tvoju dcéru."
B. Bohovia sa radia čo urobiť s Xenou/Evou, chcú na nich poštvať Fúrie. Aphrodita sa nakloní ponad Athenine rameno a s FAKT stiesneným hlasom povie:
 AF: "Môžeme z toho vynechať bardku?"
 AT: "Máš pre Gabriellu slabosť?"
 AF: "Ona je moja priateľka."
 AT: "Tak sa potom na to nepozeraj."
C. Gabriellu posadnú Fúrie a hneď jej začnú našepkávať/trýzniť ju:
 F: "Xena, Evou ti len chce zlomiť srdce. Nebudeš mať v ňom žiadny mier, kým nebude mŕtva." (Alternatívne prečítanie - Nebude tu žiadny kúsok Xeny pre teba, kým nebude jej dcéra mŕtva.)
D. Xena vrhne chakram na Gabriellu, ktorá sa pokúsila zabiť pomocou sai Evu. Napriek tomu k nej pokľaká a v tvári má náznak plaču a obavy:
 X: "Ga... Gab... Fúrie... Gabriella, zostaň so mnou, dobre? Zostaň so mnou." Xena tak dokonale pozná svoju partnerku, že vie, že ona sama by také niečo neurobila.
Do domu "prichádza" Aphrodita, ktorá súcitne/s láskou hľadí na zranenú Gabriellu. Keď povie, že prišla pomôcť, Xena s veľmi zlostným výrazom, varovne zdvihne dýku a ukáže s ňou smerom na Aphroditu.
Xena dostáva z horiaceho domu Evu a Gabriellu:
 X: "Ani jedna z vás ma nesmie opustiť. Gabriella... si tá najčistejšia vec v mojom živote. A ty si moja veľká nádej." hovorí k Eve. "A preto nenechám odísť ani jednu z vás!" Objaví sa Aphrodita.
 A: "Tak smutné."
 X: "Keď ti na nej tak veľmi záleží, prečo ju nevyliečiš?"
 A: "Bohovia môžu liečiť len s požehnaním Atheny. A to sa nestane."
 X: "Potom nás vezmi na Olymp."
 A: "Prečo?"
 X: "Chcem im ponúknuť dohodu."
 A: "A keď ju odmietnu tak ich všetkých zabiješ?"
 X: "Prosím! Gabriella nemá moc času." hovorí to s totálne naliehavým a zúfalým hlasom. Apeluje na Aphroditinu lásku k Gabrielle a tá napokon ich odnesie na Olymp. Tam jej Xena hovorí, že má odísť. Aphrodita sa nakloní a pohladí Gabriellu: "Zbohom, maličká."
E. Na konci (keď sú všetcia Bohovia zabitý, resp. väčšina, Eva s Gabriellou zachránené).
 G: "Vyzerá to tak, že máš svoju dcéru späť."
 X: "Nie, MY máme NAŠU dcéru späť."

známky:
Celkovo subtextovo vyznieva chovanie Afrodity k Gabrielle - starostlivosť atď. Takisto aj obrad "vzkriesenia" Evy, kde to pripomína zase krstenie a prizerajúcich sa rodičov. Najsilnejší moment - keď Xena hodí chakram na Gabriellu aby zachránila Evu... a výraz tváre Xeny... som si hovoril WTF??!! Najviac ľúto mi bolo Atheny... :/// Tak, ale Bohovia si to zavinili sami - keby sa držali od Xeny/Evy/Gabrielly ďalej, nemuselo to tak dopadnúť.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Všetcia Bohovia boli počas natáčania zranení. (Až na Afroditu a Celestu - by som poznamenal :D)

_________________________________________________________________________________


Koniec piatej sezóny :)

1 komentár:

  1. Ak potrebujete korenie váš vzťah s viac lásky a romantiky ho kontaktovať prostredníctvom e-mailovú adresu: aoba5019@gmail.com a volať alebo WhatsApp na + 27740386124. Jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré som kedy robil bol kontaktovať Dr Adeleke, aby mi pomohol dostať môj milenec späť, bol som život naplnený šťastím potom, čo som kontaktoval Dr Adeleke, pretože on nie len priviesť môj milenec späť ku mne tiež urobil našu lásku k sebe viac unikátne a vynikajúce.

    OdpovedaťOdstrániť