X:WP Season 1


Xena: Warrior Princess, Sezóna 01 - Subtexts
Takže... ako začať. Celý seriál Xena mnoho divákov nechápe a odsudzuje hneď len čo pozrú jediný diel. Hlavne asi kvôli Xeninmu "jačaniu" pri boji - to je taká len komixová vsuvka. Je to veľká škoda, pretože obsahuje obrovské množstvo subtextu (čo je subtext? niečo nevyslovené, v tomto prípade je subtextom lesbický vzťah Xeny a Gabrielly). Hlavne si ho treba pozrieť v ENG! Český preklad často skryl správne výrazy subtextov za nesprávne preložené slová (aby sa herci čo dabovali "trafili" do úst predstaviteľom). V ďalšom rade tu treba povedať, že každý diel je s malým "ponaučením" väčšinou na konci.

Hodnotím podľa svojho srdca/ako sa mi to páčilo/či môžem túto epizódu vidieť znovu.

Poznámky k 1 sérii: Naj časť aspoň teda pre mňa je tá prvá. Najhoršia je Mortal Beloved.
Priemerné hodnotenie: 75,4%

Upozornenie: Text obsahuje spojlery!!!

_________________________________________________________________________________

01. Sins Of The Past (Hriechy minulosti)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
A. Xena okamžite opúšťa svoj pokus o "pokojný" život (btw chce sa zabiť), keď vidí Gabriellu a skupinu ľudí z Potedei napadnutých Dracovými ľuďmi.
 1. Xena zabraňuje aby bola Gabriella bičovaná.
 2. Kým Xena bojuje pozerá ponad rameno smerom k skupine/na Gabriellu.
 3. Xena vyzerá roztržito keď hádže palicu aby pomohla Gabrielle.
 4. Gabriella si s hlavnou hrdinkou okamžite vytvára bližšie puto a žiada ju aby mohla ísť s ňou.
 5. Keď dedinčania z Potedei žiadajú Xenu aby odišla jediná, ktorá si ju zastane je Gabriella.
 6. Gabriella ostro protestuje keď ju jej snúbenec Perdicus žiada aby išla s ním. Ona však chce ostať s Xenou a rozprávať sa. (Možno viac než rozprávať :D)
 7. Gabriella hovorí Xene: "Musíš ma vziať so sebou a naučiť ma všetko čo vieš. Nemôžeš ma tu nechať."
B. Xena žiada Draca aby ušetril Potedeu.
 1. Draco sa pýta Xeny "Ty sa staráš o nejakú dedinu?" a keď sa pozrie do jej tváre vidno tam pochopenie (viz poznámky).
 2. Draco reaguje na tento nový fakt po svojom a hneď sa pýta Xeny "Pripoj sa ku mne. Budeme neporaziteľný tím." Xena okamžite odsekne: "To nemôžem, Draco" na čo on vyzerá nahnevane a odvetí "Čo to má znamenať?"
C. Gabriella chce utiecť od svojej rodiny aby mohla nasledovať Xenu.
 1. Hovorí so svojou sestrou Lilou: "Ja viem, že som iná ako ostatní v tomto meste" Lila jej odpovedá "Ja viem, si blázon." Gabriella jej na to odvetí "Nazvi si to ako chceš".
 2. Gabriella hovorí o tom, že svojho snúbenca Perdica nemiluje.
D. Aby utiekla pred Kyklopom Gabriella poukazuje na to, že je jediná kto sa k Xene dokáže dostať nablízko. ( :D )
 1. "To je ono, ona si nikdy nepustí MUŽA k telu natoľko blízko aby ju dostal... Ale ja, mladé, nevinne vyzerajúce dievča... Dostanem ju úplne nepripravenú."
E. Po tom ako Gabriella zachráni Xenu pred rozčúleným davom (kde ju vehementne obraňuje), prosí bojovníčku aby mohla usadnúť na chrbát Argo.
 1. "Asi by som si mala sadnúť za teba... Prešla som celú tú cestu, len aby som ťa mohla vidieť" potom Gabriella argumentuje, keď vidí nie príliš ochotný výraz Xeny "Zachránila som ti život."
 2. Hneď na to ako sedí na koňovi si všimnite Gabriellinu ruku :))) (yup, je na Xeninom stehne).
F. Xena si vylieva srdce svojmu mŕtvemu bratovi, Gabriella načúva.
 1. "Je to tak ťažké byť sama." hovorí Xena. Gabriella vtedy vstúpi do krypty. "Nie si sama". povie jej a Xena sa usmeje.
G. Po tom ako Xena opúšťa dedinu, sedí pri táboráku, kde ju Gabriella neskôr "prepadne".
 1. Gabriella hovorí Xene: "Nie som malé dievčatko za aké ma chcú mať moji rodičia... To by si nepochopila." Xena jej na to odvetí: "Nie je ľahké ukázať, že si iný človek." Na to si vymenia významný pohľad, pri ktorom sa bojovníčka zlomí a hovorí "Môžeš spať tam." hodí Gabrielle prikrývku a ukazuje k druhej strane ohniska. Pohliadnu zase na seba už s úsmevom.
 2. Na ďalšie ráno vedú medzi sebou rozhovor:
 X: "Vieš, všade kam chodím sú len samé problémy."
 G: "Ja viem."
 X: "Tak prečo chceš so mnou do toho ísť?"
 G: "To robia priatelia. Aby si stáli po boku aj pri problémoch"
 X: "Dobre... Priateľka"

Poznámky:
V tejto časti je strašné množstvo subtextu, aj čo sa týka pohľadov a nenápadných dotykov. Mnoho ľudí pochybuje o nejakom vzťahu, ale stačí si pozrieť túto prvú epizódu a je to úplne jasné. Vytvára sa tu nový vzťah mladého neskúseného dievčaťa z Potedei a skúsenej bojovníčky. Hneď od začiatku je jasné kto je prenasledovaný a kto prenasledovateľ. Vzájomná príťažlivosť sa ukazuje už od prvej bojovej scény, keď Xena dáva pozor predovšetkým na Gabriellu. Gabriella je ohromená novosťou citov, ktoré v nej Xena vyvolala a je ochotná odložiť celý svoj prebiehajúci život len aby mohla nasledovať Xenu - teda odísť od rodiny, z dediny a aj opustiť svojho snúbenca. Xena ako skúsenejšia žena (lesbička) však nemá záujem o nejaký nový vzťah a snaží sa Gabriellu odradiť svojim odchodom. Tá však opúšťa rodinu a Potedeu či Xena chce alebo nechce. Xena medzitým navštevuje Draca aby ho požiadala o ušetrenie dediny, a on na nej jasne vidí, že dôvod pre ušetrenie Potedei nie je dedina, ale nejaká konkrétna osoba. Pri rozhovore so svojou sestrou Lilou, Gabriella naznačuje svoju odlišnosť (čo sa stretáva s trochu roztržitou reakciou zo strany Lily).  V scéne kde je Xena pri bratovej truhle to vyzerá, že bojovníčka sa stáva ochotnejšou a otvorenejšou na preskúmanie toho čo by sa medzi ňou a Gabriellou mohlo stať. Keď Gabriella skončí v Xeninom tábore poľahky vidíte, že obe sú naladené na jednu vlnu (preto ten smiech, keď Xena hovorí Gabrielle aby spala na druhej strane ohňa - poukazuje na to, že "dnes v noci sa medzi nami ešte nič nestane"). No a záverečná scéna... tu sa Xena ako keby uisťuje o Gabriellinej náklonnosti a či jej nejde len o flirt (preto sa jej pýta či chce skutočne ísť s ňou).

Povedal by som, že veľmi pekne napísaný diel, v ktorom sa odohrávajú zároveň dva rôzne deje: v prvom tu ide o introvertnú tvrdú ženu bojovníčku, ktorá sa snaží prestavať svoj dosavadný život a jeho zmysel, a v druhom o mladé neskúsené dievča, ktoré chce preskúmať svet, ale možno aj svoju sexualitu a príležitosti.

BTW:
1. Všimnite si, že Xena volá v tomto diele Argo "boy". Čo však už v nasledujúcich dieloch nie je, pretože Argo je kobyla.
2. Xenin pinch (hmat) trvá viac ako 20 sekúnd :D. Bol by už dávno mŕtvy.

_________________________________________________________________________________

02. Chariots Of War (Vojnové vozy)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Hneď nazačiatku Gabriella hovorí Xene príbeh:
 1. G: "A tak Zeus zmenil oboch milencov na duby. A vieš čo sa stalo?"
 X: "Niekto z nich postavil loď?"
 G: "Nie, ich vetve sa preplietli a oni zbytok svojich dní strávili v objatí."
 X: "Aká je pointa?"
 G: "Ale no tak Xena! Verím, že každý si raz nájde ten svoj strom, dokonca aj ty."
 X: "Zistila som, že najsilnejšie stromy v lese stoja samostatne."
 G: "Nemusíš byť stále tvrdá Xena, niekedy je dobré pre dušu byť aj milý."
B. Xena sa chce vydať na obhliadku mostu.
 1. Xena hovorí Gabrielle: "Nájdem ti nejaké miesto kde na mňa počkáš." Gabriella na to odpovedá "Čo je zlé na tomto mieste?" Vtedy sa k nim doprace opitý muž, ktorý Gabriellu objíme okolo ramien a hovorí jej "Dobrý deň, kráska" a grgne jej do ucha. Gabriella okamžite reaguje na Xenu a hovorí "Iné miesto, to znie dobre."
 2. Ako Xena odchádza preč na Argo, Gabriella za ňou vykríkne "Nezabudni na mňa!" na čo Xena dôrazným spôsobom odpovie "Nezabudnem".
C. Gabriella je v inom hostinci.
 1. Osloví ju neznámy muž "Dovoľte mi aby som vám kúpil džbánik piva, ale potom mi budete dlžná." 
 G: "Aký ste štedrý. Ale musím odmietnuť. Čo by si ľudia pomysleli? Myslím o mne, mladé nevinné dievča a berúce dary od snedého cudzinca? Reči by sa šírili po celom meste." 
 M: "Je to "áno"?
 G: "No, nie v obvyklom slova zmysle, ale možno mi môžeš pomôcť. Hľadám priateľa."
 M: "Môžem byť tvoj priateľ." (snaží sa Gabriellu ohmatkávať)
 G: "Myslím to vážne, a radšej odstúp než ju nájdem. Je to Xena."
 M: "Princezná bojovníčka?"
 G: "Áno.
 M: "To sa mi páči, mohol by som byť priateľ vás oboch."
 G: "A hľadám aj svojho priateľa. Je veľký, silný a žiarlivý. A tu je." Gabriella ukáže námatkovo do krčmy na sediaceho Sphaerusa. "Odpočíva po nabrúsení svojej obrovskej smrtiacej zbierke mečov."
D. Gabriella sa rozpráva s Sphaerusom.
 1. Gabriella opisuje Xenu a Sphareus sa pýta: "Tá tvoja priateľka... boli ste si blízke?" Gabriella s úsmevom odpovedá "Žartuješ? Takto!" a ukáže skrížene prsty.
 2. Sphaerus sa rozhovorí o svojom otcovi: "Núti ma k veciam, ktoré by ma nikdy nenapadli, je mi to ľúto."
 G: "Chápem. Moja matka ma vždy chcela vydať a mať deti. Pamätám si ako hovorila, že mám byť vďačná za spôsob akým ma vychovala. Ale nemohla očakávať, že za to zaplatím svojou budúcnosťou. Prišla som až do toho bodu v mojom živote, kde som si musela vybrať. Premýšľala som o tom kto skutočne som a rozhodla sa."
E. Xena vidí prvý krát Sphaerusa, o ktorom jej rozprávala Gabriella, keď spolu bojujú na vojnovom voze.
 1. X: "Pripomeň mi, aby som s tebou niekedy pohovorila o tvojom vkuse na mužov".
F. Xena s Gabriellou odchádzajú od Dariusa.
 X: "Chýba ti niekedy rodina?"
 G: "Niekedy, ale nie tak veľmi keď som s tebou."

Poznámky:
No, celkom dobrá časť. Čo sa týka subtextov motajú sa hlavne okolo Gabrielly a jej spôsobu ako pristupuje k mužom. Otázkou je čo sa stalo od prvého dielu (a medzi reklamami :D), pretože je zvláštne akým spôsobom sa na začiatku snaží Gabriella Xenu obmäkčiť rozprávaním milostného príbehu. Zvláštny je aj spôsob akým opisuje Gabriella svojho "priateľa" v krčme, pretože to vyznieva skôr ako keby opisovala Xenu. Napokon je Gabriella evidentne uťahaná z neustáleho obletovania mužmi a rozhodne sa nájsť Xenu sama. Keď ju nájde rozpráva jej o Sphaerusovi - snaží sa v nej vyvolať žiarlivosť? Xena ten pokus jasne ignoruje, ale potom ako Sphaerusa uvidí hovorí, že si musia spolu pohovoriť - čiže hovorí o ich spoločnej budúcnosti. No, to je asi všetko k tomuto dielu.
P.S. Gabriella tu prvý krát používa na Xenu pomenovanie "best friend".

BTW:
1. V scéne na vojnových vozoch hovorí Xena, že stratila svoj chakram, pri tom v scéne kde ide na koňovi ho má na sedle.

_________________________________________________________________________________

03. Dreamworker (Pomocník snov)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
Gabriella si kúpila svoju novú "prsnú" dýku.
 X: "Čo to je s tebou?" Xena si podrobne prezerá Gabriellu od hlavy až pätám, ale oči sa jej zastavia v úrovni Gabrielliných ňadier.
 G: "Čo tým myslíš?"
 X: mávne rukou k Gabrielliným prsiam "Ja neviem, vyzeráš byť..."  "väčšia."
 G: "Oh, nie som. To robí ten horský vzduch. Cítim sa motivovaná."
 X: "To si našla čarodejníka, ktorý ti tie motívy zväčšil?"
 G: "Nie, mohla by si to nechať tak?"
Gabrielle vypadáva z šatov "prsná" dýka. Xena ju zdvíha zo zeme.
 X: "Toto si zatiaľ nechám pri sebe." Xena schováva dýku do svojho výstrihu.
 G: "Ha! To nie sú tvoje prsia už bez tak dosť nebezpečné? To bol vtip. Môžeš sa smiať."

Poznámky:
Táto časť je pomerne jednoduchá a nie je čo v nej moc vysvetľovať, alebo sa pozastavovať. Samozrejme najdôležitejším subtextom je "To nie sú tvoje prsia už bez tak dosť nebezpečné?" Ako vie Gabriella, aké má Xena prsia? :D Iba chcem rozviesť jednu scénu a to v sne. Xena v ňom hovorí Gabrielle "Moja chodba snov a tvoja sa musia prekrývať." Gabriella jej na to odpovedá "Pekný outfit". Prečo jej to hovorí? Snaží sa snáď svoj vlastný sen zmeniť a prispôsobiť ho svojej túžbe? A za zmienku stojí aj to ako Xena vehementne odmieta Gabriellu učiť bojovať s mečom - snaží sa chrániť jej čistotu a dobrotu, pretože vie, že bez nej by nemohla ísť ďalej resp. konať dobro.

BTW:
1. Xena nosí v sne orientálne oblečenie, ktoré v podstate predpovedá príchod častí Debt I a II, ktoré sa nestanú ešte 2 sezóny!

_________________________________________________________________________________

04. Cradle Of Hope (Kolíska nádeje)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Keď sa ráno prebudí Xena, pýta sa Gabriella:
 G: "Spala si dobre?"
 X: "Ako skala, a ty?"
 G: "Ako NA skale."
B. Spoločne s Pandorou našli úkryt pred búrkou v jaskyni. Pandora hovorí:
 P: "Táto skrinka je najdôležitejšia vec v mojom živote." Keď to hovorí Xena pozrie na Gabriellu. :)
C. Vo chvíli keď Xena poráža Nemosa, má Gabriella na tvári taký výraz hrdosti, ako by hovorila "táto patrí mne".

Poznámky:
Prvý príklad zlého prekladu v českom dabingu. Pretože v češtine je to "na skalách" a tým celý subtext odpadáva. Tu toho moc nie je čo povedať, akurát, že sa počas celého dielu subtextovo podpisuje prítomnosť dieťaťa a tvorí z nich prakticky rodinu. Takisto je tu ten ochranársky subtext zo strany Xeny. Štruktúru rodiny zosiluje aj to, že keď sa Pandora na konci opýta Xeny či by mohla pre ne niečo urobiť ona odpovie: "Pomenujte ho Gabriell" poukazujúc na dieťa. Celá táto epizóda dosť poukazuje na neskoršiu časť a to presnejšie v 3 sérii - Gabrielle's Hope (dieťa v košíku na rieke atď.).

BTW:
Začali sa objavovať vtipné hlášky na samotnom konci titulkov. :)
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne dieťatko nebolo zranené počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

05. The Path Not Taken (Nezapočatá cesta)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
A. Počas toho ako Xena s Gabriellou prechádzajú cez mesto, hovorí Gabriella:
 G: "Xena, podľa mňa je cesta a život dobrodružstvo, ktoré má byť preskúmané. A bez dobrodružstva, aká je pointa? No, s tebou býva dobrodružstvo niekedy až moc, ale to je to čo robí cestu zaujímavú".
B. Gabriella vyberá bar s podivnou atmosférou, kde Xena musí odrážať pánskych nápadníkov.
 M: "Toto, ak si k prenajatiu."
 G: "Hej!" prudko reaguje.
 X: "Tak to nemyslel, Gabriella."

Poznámky:
Moc subtextu v tejto časti nie je, ale vidno ako evidentne a vehementne Xena ignoruje všetkých (mužských) nápadníkov. Zároveň je tu aj pohľad na Gabriellu, ktorej sa moc nepáči predstava, že by Xena mala ísť za svojimi "ex" do Tacusu (či už ex-priateľmi alebo ex-milencami, či ex-partnermi). Na to poukazuje hlavne rozhovor v krčme:
X: "Je to možno divné, ale bude celkom pekné vidieť niektorých z nich znovu"
G: "Si hrozná v ukľudňovaní druhých, povedal ti to niekto niekedy? Nechcem aby si tam šla a potom si sa rozhodla, že sa ti tam znovu páči."
Gabriella sa evidentne obáva tejto cesty, v čom má podstate pravdu, pretože akonáhle Xena "znovu vstúpi" do starého života začne sa mať okamžite bližšie k Marcusovi.
Niečo na zamyslenie: Na samom konci dielu si Xena opakuje "Môj priateľ, môj priateľ", odkazujúc na Marcusa, veľmi naliehavým spôsobom. Je zaujímavé, že teraz Xeninou "najlepšou" priateľkou je Gabriella - a kedysi bol Marcus jej milencom. Takže? Je jasné, že pod pojmom "najlepší" priateľ má Xena úplne niečo iné na mysli :) .
Add1 - Gabriella v hostinci hovorí Agranonovi, že zostane s ňou aby jej robil spoločnosť. Na konci vety na okamih zmĺkne, pozrie zvláštnym spôsobom na Xenu (tá jej pohľad vracia), Gabrielle sa zmení hlas a hľadiac na Xenu povie "pokiaľ budeme čakať". Úprimne, keď som si pri robení SK titulkov všimol ten pohľad, tak mi bolo jasné, že sa nevie dočkať kým sa Xena vráti.
Add2 - ďalší postreh, ktorý som si všimol tiež  pri preklade titulkov: Xena hovorí Mezentiusovi, že nemá dovoliť svojmu chtíču aby mu zatemnil zdravý rozum (kvôli princeznej), on jej na to neskôr odpovie, či s tým má ona svoje skúsenosti. Riekne, že áno - s čím má skúsenosti? S tým, že jej v minulosti nejaká žena tiež poplietla hlavu? Hmm.

_________________________________________________________________________________

06. The Reckoning (Odplata)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Keď Gabriella uvidí Xenu klusajúcu k nej na koni, pozve ju do kúpeľa.
 G: "Poď sem, ten potok je skvelý". 
Na konci záberu, keď usadá na Argo je vidno ako si Xena "popraví" Gabriellu v sedle tým, že ju chyti za pozadie.
B. Xena sa vzdáva krvilačnému davu, len aby zachránila Gabriellu.
C. Vo chvíli keď je Xena uväznená a spútaná, prvú starosť má o Gabriellu a nie o seba.
 G: "Prečo si sa vzdala, prečo si nebojovala?"...
 X: "Gabriella, hovorila som ti aby si odišla ak by sa niečo stalo. Myslela som to vážne. Zachráň sa."
 G: "Dostanem ťa odtiaľto."
 X: "Nie, Gabriella, odíď. Odíď preč stadeto."
D. Keď sa krvilačný dav pokúsi roztrhať Xenu koňmi, statočná Gabriella si omotá jedno z lán okolo krku.
 X: "Prestaň s tým. Toto nie je o tebe, Gabriella."
E. Vo chvíli keď sa vrátia späť do cely, vyzerá byť Xena oveľa pokojnejšia.
 X: "To bola teda pekná hlúposť, čo si tam robila."
 G: "No, to isté by si urobila aj ty pre mňa."
 X: "To je niečo iné."
 G: "Prečo? Pretože si bojovníčka? Obyčajný ľudia, ako som ja, sa chytia každej šance k záchrane najlepšieho priateľa, vieš?"
F. Xena v cele upadá do zúrivosti a bije všetkých okolo. Napokon udrie Gabriellu a vtedy sa preberie, uvedomí si čo urobila so šokovaným výrazom v tvári. Gabriellina tvár je plná hrôzy, sklamania, zrady a uteká preč. Gabriella sa neskôr vracia k mrežiam jej cely, aby ich s pomocou Argo vytrhla.
 X: "Ako si sa mohla vrátiť po tom, čo som ti urobila?"
 G: "Čo si urobila, si nebola ty. Viem to."
O niečo neskôr v rozhovore:
 G: "Máš plán."
 X: "Niekto mi dal lepšiu ponuku. Potrebujem, aby si ma nechala na chvíľu samotnú."
 G: "Ok." Gabriella v tomto momente vyzerá byť dokonale smutná z toho, že ju Xena od seba odháňa.
Xena okamžite rozpozná v jej očiach bolesť a reaguje:
 X: "Nemyslela som to tak ako to vyznelo." a pohliadne na Gabriellu skutočne intenzívnym pohľadom. "Som rada, že si sa vrátila." Gabriella sa usmieva a je zase šťastná.
G. Xena je oslobodená a spoločne s Argo prechádzajú lesom.
 X: "Vrátila si sa, a to pre mňa veľa znamená, po tom čo som ti urobila."
 G: "Verím ti. Ani na chvíľu som si nemyslela, že si ma chcela zraniť."
  X: "Tak som ti teraz dlžná, ďakujem."
 G: "Ja som ti dlžná tiež." Vtedy udrie princeznú do hrudníka, ale s Xenou to ani nehne.
 X: "Čo to bolo?"
 G: "Odplata za to, že si ma udrela."
 X: "Cítiš sa lepšie?"
 G: "Myslím, že som si zlomila ruku. Ale cítim lepšie."
 X: "Dobre, tak ja tiež." Tu má Xena podivný, ako keby nadržaný pohľad :D .

Poznámky:
Je zvláštne ako rýchlo sa na seba Xena s Gabriellou tak silne upútali. Sú ochotné jedna za druhú zomrieť, resp. riskujú životy pre seba navzájom. Ak sa nemýlim tak toto je prvá epizóda, v ktorej sa Gabriella a Xena začínajú volať navzájom "najlepší priateľ" (čo sa nám asi stalo medzi reklamami? :)).

_________________________________________________________________________________

07. The Titans (Titáni)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Na začiatku v jaskyni, keď Gabriella prečíta zvitky:
 Titán: "Ktorý z vás je osloboditeľ titánov?"
 Philius: "Táto panna." a poukazuje ku Gabrielle, ktorá na neho vrhá veľmi divný pohľad.
B. Gabriella predstavuje titánom Xenu.
 G: "Toto je Xena. Moja najlepšia priateľka." 
 Titán: "Vážime si všetkých priateľov panenskej bohyne." Gabriella tu vrhá zvláštny letmý pohľad na Xenu.
 G: "Vieš, bola by som radšej keby si nehovoril každému, že som panna. Je to trochu osobné, vieš čo tým myslím?"
C. Gabriella a Xena sa dohadujú ohľadom Titánov.
 X: "Možno je dôvod, prečo Bohovia uväznili Titánov do skaly."
 G: "Nie, mýliš sa. Ver mi, Xena. Si príliš cynická." 
 X: "Uvedomuješ si akú silu držíš?"
 G: "Áno."
 X: "Je to veľká zodpovednosť."
Do rozhovoru vpadá Philius: "Ona to zvládne. Dokáže všetko." Xena ho očividne ignoruje :D .
 X: "Ako dlho si myslíš, že ich udržíš v presvedčení, že si bohyňa?"
Philius: "Ak to niekto dokáže, tak je to ona. Ona má auru bohyne." Xena vyzerá byť z Philiusa riadne otrávená.
D. Titan Hyperion zisťuje, že Gabriella nie je bohyňa a prikazuje aby šla s nimi. Xena okamžite zasahuje.
 X: "Nie, ona nikam nepôjde."
 H: "Kto si?"
 X: "Stačí, keď poviem, že som ochrankyňa posvätnej."
E. Xena evidentne žiarli na Gabriellu a Philiusa.
 G: "Xena! Philius ti musí niečo povedať. Prišiel na to keď sme spolu pracovali. Je tak skvelý!"
 P: "Nedokázal by som to bez teba, Gabriella."
 G: "Oh nebuď hlúpy, vôbec som ti nepomáhala."
 P: "Nie, dodávala si mi inšpiráciu."
 X: "Dobre, tak si to vypočujeme." Xena vpadne do ich rozhovoru so znechuteným pohľadom. Vo chvíli keď sa dozvedá, že plán je nebezpečný okamžite ho zamieta, kvôli Gabriellinej bezpečnosti. Philius vysvetľuje funkciu zvitku.
 P: "... musí ho čítať niekto kto rozumie Dorianovým rytmom."
 G: "Inými slovami, ja."
 X: "Zabudni na to. Príliš riskantné."
 G: "Však sa nenechám chytiť. Počkám si kým zaspia a potom sa vkradnem dnu..."
 X: "Zabudni na to, Gabriella!"
Rozhovor končí Xeniným odchodom a slovami od Gabrielly: "Ona ma vôbec nerešpektuje." hovorí to so zlomeným hlasom a šokovaným výrazom na tvári.
F. Na ďalší deň ráno vidí Xena, že Gabriella spala s Philiusom v jednej posteli. Na tvári má výraz sklamania.
 G: "Čo sa deje?"
 X: "Nič, len som..."
 G: "Myslíš, že som urobila niečo nerozumné?"
 X: "Teda, nech už ste robili čokoľvek, mňa do toho nič nie je."
 G: "Áno, to je pravda, nie je." Gabriella vyzerá byť naštvaná a zároveň sklamaná, že to s Xenou nehlo.
 X: "Pokiaľ myslíš to čo som povedala predtým, tak som bola unavená.
 G: "Myslíš si, že som dieťa."
 X: "To nie, ale nemám jednoducho čas ťa o tom teraz presvedčovať."
H. Gabriella po tomto rozhovore uteká do jaskyne Titánov. Prvý kto zistí, že je preč, je Philius.
 P: "Je preč!"
Xena okamžite vie, že hovorí o Gabrielle. "Ona mi musí niečo dokazovať." 
V jaskyni keď Hyperion vztiahne ruku aby ich zabil, tak Xena obranne chytí Gabriellu za predľaktie.
Neskôr Gabriella poukazuje na to, že medzi ňou a Philiusom nič nebolo.
 G: "Skoro si bol môj prvý."
 P: "A ty takmer moja."
Philius ju chce pobozkať, ale ona ho zastavuje a s úsmevom odchádza ku Xene. Tam si Xena a Gabriella svoj vzťah utvrdzujú.
 X: "Prečo si riskovala život, keď si šla sama do tej jaskyne?"
 G: "Chcela som aby si ma nemusela nenávidieť za to čo som predtým urobila." 
 X: "Pre tvoju informáciu, nikdy by som ťa nemohla nenávidieť. Tvoje srdce je vždy na správnom mieste."

Poznámky:
Ten zvláštny pohľad, ktorý hodí Gabriella na Philiusa v jaskyni by mohol naznačovať, že "však ona už mala sex, len nie takého druhu aký by Philius myslel. To jest s Xenou." Čo tiež vysvetľuje aj ten pohľad, ktorý Gabriella vrhne na Xenu, keď sa Titán o nej zmieňuje ako o panenskej bohyni. Xena považuje toto oslobodenie Titánov evidentne za nie dobrý nápad, a vyzerá to tak, že to Gabrielle ublížilo. Preto sa celý čas zahráva s Philiusom a snaží sa v Xene vykresať aspoň malú iskru žiarlivosti. A zase naopak, táto hra žiarlivosti  ublíži Xene a tak sa drží ešte viac bokom.

BTW:
1. Tak ako sa v Sins of The Past Xena zmieňuje o Argo ako o "boy", tak tu sa už naopak hovorí o koňovi ako o nej - Gabriela hovorí Xene, poukazujúc na koňa: "Povedala si mi aby som sa o ňu postarala."

_________________________________________________________________________________

08. Prometheus

Hodnotenie: 85%

Subtext:
A. Rozhovor, pri ktorom kráčajú cez lúku.
 G: "Ako vieš že máš navštíviť túto vešticu, keď je Prometheus zajatý?"
 X: "Proste to viem."
 G: "Hej, ty si už tak dosť tajomná bez toho. Chystáš sa mi dať priamu odpoveď?"
 X: "Priateľ mi to povedal."
 G: "Priateľ?! Kto?"
 X: "Proste priateľ."
B. Xena sa vracia z veštiarne, Gabriella je evidentne potešená z toho, že je v jednom kuse.
 G: "Dokázala si to."
 X: "Dôverovala si mi, nie?"
 G: "Samozrejme, nemala som pochyby. Ty to vždy zvládneš."
 X: "Gabriella, a čo ak to jedného dňa nezvládnem?"
 G: "To sa nestane."
 X: "Ale ak by sa to stalo, čo by si urobila?"
 G: "Stal by sa so mňa pocestný bard."
 X: "V tom by si bola dobrá. Ale nemala by si sa najskôr niečo naučiť?
 G: "To by bolo skvelé."
 X: "Aké miesto je najlepšie na učenie sa takýchto vecí?"
 G: "Atény. Na akadémii. Prečo sa vlastne o tomto bavíme? Je to deprimujúce. Nič sa ti nestane."
 X: "Možno že máš pravdu."
 C. V stodole sa Gabriella snaží dostať niečo zo Xeny o jej minulosti s Herculom a Iolausom, ale Xena je nedobytná.
 G. Ty nie si moc na dievčenské reči, čo? Samozrejme, veď ty nie si ako väčšina dievčat."
D. Keď Gabriella a Iolaus zastavia v jaskyniach, je to Xena, kto beží okamžite naspäť uistiť sa či je všetko v poriadku. Nakoniec Iolaus ukazuje že je zranený a Gabriella dobrovoľne ostáva s ním. Xena vrhá vtedy na Gabriellu divný pohľad. 
E. Gabriella a Xena sa nežne objímajú a držia za ruky. Gabriella jej vtedy hovorí:
 G: "Nezasaď tú ranu!"
F. Iolaos hovorí o svojej minulosti s Xenou. Gabriella odpovedá:
 G: "Ona je skutočne špeciálna, že? Niekedy uvažujem čo vlastne vidí na mne."
G. Predtým než Xena omráči Hercula, mu povie:
 X: "Gabriella chce ísť na akadémiu bardov v Aténach. Postaraj sa o to aby sa tam dostala."
H. Gabriela potom Iolaosovi rozpráva príbeh:
 G: "Kedysi dávno, mali všetci ľudia štyri nohy a dve hlavy. Potom Bohovia hodili svoje blesky a rozdelili všetkých na dve časti. Každá polovica potom mala len dve nohy a jednu hlavu. Ale toto rozdelenie v nich vyvolalo túžbu znovu sa spojiť, pretože zdieľali rovnakú dušu. Od tej doby všetci ľudia trávia život tým, že hľadajú druhú polovicu svojej duše."

Poznámky:
Toto je v podstate prvý diel, v ktorom sa hrdinky prvý krát objímu. V prvom rozhovore je vidno na Gabrielle, že na toho "priateľa" jasne žiarli. V rozhovore, v ktorom preberajú čo by sa mohlo stať keby Xena niečo nezvládla, je jasné, že má o Gabriellu obavy a strachuje sa o ňu (pretože chce použiť meč na oslobodenie Promethea a asi to neprežije). V jaskyniach, kde sa Gabriella a Iolaus zastavia, to vyzerá ako žiarlivé gesto keď sa Xena tak rýchlo za nimi vráti. Rovnako žiarlivo vyzerá aj pohľad, ktorý na ňu vrhne Xena, keď chce dobrovoľne ostať s Iolaom. Vtedy keď sa objímu a Gabriella jej povie aby nezasadzovala ranu to vyzerá tak, že jej bude úplne jedno keby mal zomrieť Hercules namiesto Xeny. Gabriella myslí na Xenu, aj keď má v podstate v klíne Iolaovu hlavu. No a celý ten príbeh, ktorý rozpráva Iolaovi má hlbší kontext, ktorý som našiel už ani neviem na akom webe - ten príbeh je totižto oveľa dlhší a zložitejší. Pretože sa v ňom rozpráva o štáte kde existovali tri pohlavia buď muž/muž, muž/žena alebo žena/žena. A Zeus sa rozhodol človeka rozdeliť, kvôli tomu aby ho oslabil. Scenáristi určite o tomto celom príbehu vedeli.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Ioalos nebol počas natáčania zranený, avšak zelený mužíčkovia z vajíčiek žili dlho a v prosperite.

_________________________________________________________________________________

09. Death In Chains (Smrť v okovoch)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Gabriella poukazuje na bozkávajúci sa pár, cíti sa byť asi nedocenená:
 G: "Vyzerá to, že sa bavia. Nie že by som im závidela, alebo také nie čo. Myslím tým, čo ona má a ja nie?" Subtextom je aj ako chce odtrhnúť jablko - ponúkla by ho Xene? :)
B. Po ceste zase Gabriella prehovorí k Xene:
 G: "Premýšľala som, ak Sizyfos naplní svoju cestu a nikto už nikdy nezomrie, tak si ľudia budú musieť dávať viac pozor na to čo povedia. Myslím tým, že keď povieš niekomu, že ho miluješ navždy, tak to bude skutočne navždy." Xena vtedy popoženie Argo, ako keby bola inšpirovaná Gabriellinou rečou k rýchlemu dokončeniu svojej úlohy.
C. Xena s Gabriellou diskutujú o Talusovi.
 G: "Tak čo si myslíš o Talusovi?"
 X: "Je milý."
 G: "Milý?! Ty žartuješ, že? Nepočula si ten príbeh čo povedal. Bolo to vrúce a citlivé, povzbudilo to aj toho chudáka. On je perfektný, Xena. Je zábavný, je bystrý, je..."
 X: "Dobre, dobre... je viac než len milý."
Gabriella vyzerá, že ľutuje svojho predchádzajúceho správania (flirtovania).
 X: "... vyhni sa problémom." Xena vtedy prevráti oči a odchádza preč na Argo.
D. Gabriella sa vyhýba svojim povinnostiam, keď zisťuje, že Xena by mohla byť v ohrození:
 G: "Xena má problémy, musím isť za ňou, Talus."
 T: "Sizyfos má stráže pri každej bráne."
 G: "To nevadí."
Talus ukazuje Gabrielle, ako sa dostať do hradu.
 G: "Mal by si ísť naspäť."
 T: "A nechať ťa samú?"
 G: "Nie je potrebné aby sme riskovali oba naše životy. Pozri, Xena je moja priateľka. S tebou to nemá nič spoločné." Gabriella získala svoje a teraz ho už nepotrebuje a chce sa ho zbaviť.
E. Talus vysvetľuje Xene, prečo on a Gabriella sú na hrade.
 X: "Kde je teraz? Povedala som jej aby sa vyhýbala problémom." 
 T: "Mala o teba strach."...
 X: "Vo chvíli keď sa Gabriellina myseľ na niečo upriami, nič to nedokáže zmeniť. Poznáš to čoskoro sám." Takže Gabriella je tým "agresorom" vo vzťahu.
Xena vyzerá byť takmer potešená, keď zisťuje, že Talus zomiera.
 X: "To robí moju prácu oveľa ťažšou." a ešte sa pri tom usmieva.
Záver dielu uzatvára scéna s plačúcou Gabriellou v náručí Xeny. Keď ju Gabriella objíma tak sa zatvári prekvapene, až zaskočene, ako keby nečakala, že Gabriella bude hľadať útechu práve u nej (viz poznámky).

Poznámky:
Hneď na začiatku, keď Gabriella poukazuje na bozkávajúci pár to vyznieva ako by Xenu provokovala. Po predchádzajúcom diele Prometheus sa zdá ako keby Xena a Gabriella v svojom vzťahu vďaka prežitým skúsenostiam ochladli. Možno si len dávajú čas na rozmyslenie. Možno práve preto vyzerá Gabriella tak roztrpčene. Môžeme sa len dohadovať čo sa stalo medzi dielmi a počas reklám. To by vysvetľovalo aj to ako neústupne sa Xena chová napriek tomu, že Gabriella sa priam pred ňou predvádza s Talusom. A Xena sa správa chladne, vzdialene, ako ex-milenka, pri čom je však u nej vidno potešenie, keď zisťuje, že z tohoto vzťahu nič nebude, kvôli Talusovej smrti.

BTW:
1. Umiera prvý z Gabrielliných nápadníkov.
2. Prvý krát je použité nové "menšie" Gabrielline oblečenie. Konečne... tá vrecovitá sukňa a košeľa bola fakt hrozná.
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadny potkan veľkosti slona nebol zranený počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

10. Hooves and Harlots (Kopytá a neviestky)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Xena s Gabriellou prvý krát stretávajú Amazonky.
 Terreis hovorí smerom na Xenu: "Poznáš spôsoby Amazoniek, napriek tomu, že nie si jednou z nás." potom ukáže na Gabriellu "A ty naozaj nie si jedna z nás."
 Gabriela provokatívne odpovedá: "Hej, neposudzuj zvitok podľa jeho papiera."
B. Terreis očividne flirtuje s Gabriellou, ktorá na to samozrejme reaguje.
 T: "Svet Amazoniek sa zakladá na pravde: ženskej individuálnej sile."
 G: "No, som za to všetko. Vždy som sa považovala za dostatočne sebavedomú."
C. Ďalej je tu cítiť napätie medzi Xenou a Ephiny, ktoré sú k sebe podivne nevraživé.
 X: "Našla si na mne niečo zaujímavé?"
 E: "Áno."
 X: "Chceš mi to povedať?"
 E: "Nie."
 X: "Tak prestaň na mňa zízať lebo ti vydlabem oči."
D. Xena je veľmi ochranárska čo sa týka Gabrielly, len čo začuje zlomenú vetvičku pri útoku, kričí  jej meno a berie ju za ruku.
E. Gabriella ohrozuje vlastný život aby zachránila svoju novú priateľku, Terreis. Vrhne sa na ňu aby ju ochránila pred šípmi. Než Terreis zomrie, obdivuje Gabriellu.
 T: "To čo si urobila, by urobila len Amazonka pre inú Amazonku. Chcem aby si prevzala právo na moje nástupníctvo."
F. Xena odchádza do krajiny kentaurov, takže zanecháva Gabriellu v obci Amazoniek.
 X: "Toto je pravdepodobne najbezpečnejšie miesto kde môžeš zostať. Amazonky ťa ochránia, kvôli Terreis." Lenže Xena nevie o práve na nástupníctvo, takže to usudzuje len z puta, ktoré sa stihlo za krátky čas medzi Terreis a Gabriellou vyvinúť.
G. Gabriellu obliekajú do Amazonského oblečenia. Pri tom jedna z Amazoniek popisuje Terreis: "Terreis bola Amazonka v tom najčistejšom zmysle slova." Gabriella si pri týchto slovách prejde po prsiach a usmeje sa.
H. Amazonky Gabriellu vítajú medzi sebou. "Čas na tanec, princezná." hovorí jedna z Amazoniek a Gabriella sa pridáva k nim do tanca v kruhu.
I. Prišiel čas na súboj kráľovnej a Xeny.
 Ephiny sa pýta Xeny, odkazujúc na Gabriellu: "Je strašne otravná. Ako to s ňou môžeš vydržať?"
 Gabriella okamžite reaguje: "Hej, ale ona so mnou vychádza v poriadku!"

Poznámky:
Toto je v podstate prvá epizóda, kde sa Gabriella naučí bojovať a vyberie si svoju zbraň - palicu. Znamená to aj prvú bojovú scénu s ňou. Je tam evidentná chémia medzi Gabriellou a Amazonkami, najmä Terreis. Zároveň je tam cítiť napätie medzi Ephiny a Gabriellou, ako keby jej vadilo, že Gabriella je so Xenou a nie ona. No a na konci, Gabriella vyžaduje od Xeny, aby jej sľúbila, že nikdy jej nezamlčí žiadne tajomstvo. V podstate je táto epizóda zaujímavo osadená, pretože je to ako keby sa zase Gabriella vracala k ženám po úletoch s mužmi z dvoch predošlých dielov. Len mi nejde do hlavy prečo má na konci dielu zase na sebe to farmárske oblečenie a nie Amazonské. A podotýkam - Xena je Amazonka, aj keď to popiera - hovorí to ako Kráľovná Amazoniek, tak je to spomenuté aj v neskorších dieloch.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Behom natáčania neboli zranení žiadny muži, kentaurovia a ani Amazonky.

_________________________________________________________________________________

11. Black Wolf (Čierny vlk)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Kováč dáva Gabrielle Xenin odkaz: "Hovorila, že by si mala vyzdvihnúť  jej výbavu a stretnúť sa s ňou v taverne." Kto trochu pozná tento seriál si uvedomí, že to znie ako kód pre "Chcem mať s tebou sex." (kto to nechápe tak Gabriella po tejto odpovedi povie "No, to mi nenapovedalo kde je.")
B. Xena končí vo väzení, kde sa za ňu zaručuje Flora:
 F: "Xena ma naučila oháňať sa mečom ale aj vyšiť si svoje svadobné šaty."
 Diomedes: "Ty vyšívaš?" pozerá na Xenu.
 X: "Mám veľa zručností." (I have many skills)
 Posledná veta je samozrejme legendárna pre všetkých milovníkov subtextu v Xene :) .
C. Flora a Xena sa rozprávajú vo väzení, teraz už samé.
 F: "Ja viem čo robím, Xena. Nie som už malé dievča."
 X: "Nie, to nie si." jej hlas znie uznanlivo.
 F: "Už vtedy si mala tento talent na pochopenie čo chcú druhý, aj bez pýtania. To je jedna z vecí, ktoré som mala na tebe rada."
D. Gabriella končí po niekoľkých pokusoch tiež vo väzení, okamžite začne hľadať Xenu:
 G: "Nevidel si Xenu? Je vysoká, je krásna a má prenikavé modré oči. A tvrdý pravý hák, ktorý zrejme už aj použila."
E. Salmoneus, ktorý sa vďaka nej dostal neprávom do väzenia ju konfrontuje:
 S: "Ty?! Tá malá slečna nevinná, kvôli ktorej ma sem v prvom rade hodili!"
 X: "Ona je moja priateľka."
 S: "Ona je tvoja priateľka? ONA JE TVOJA PRIATEĽKA?! Ty máš priateľku? Čo je ona, bojovníčka?"
 G: "V prvom rade by si tu nebol, ak by si držal ruky preč od mojich rajčín." Xena vtedy venuje Salmoneusovi svoj známy pohľad smrti (look-of-death). Potom je vidno ako sa navzájom Xena s Gabriellou dotýkajú.

Poznámky:
Nedá sa moc pochybovať o tom, že Flora a Xena boli kedysi milenky. Možno práve to vysvetľuje tú počiatočnú príťažlivosť Xeny ku Gabrielle - kvôli ich podobnosti, čo sa týka naivity ich oboch. Zaujímavý je aj spôsob akým Gabriella prináša Xene chakram a bič - zdá sa, že má radosť z toho ako na ňu Xena zíza pri tom ako sa točí okolo.

_________________________________________________________________________________

12. Beware Greeks Bearing Gifts (Pozor na Grékov prinášajúcich dary)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
A. Keď má Helena zlý sen, neobracia sa na svojho vlastného manžela, ale posiela namiesto toho pre Xenu.
B. Gabriellin záujem o to ísť do Tróje je evidentný.
 X: "... pochybujem, že Trójania budú mať nejaké jedlo navyše." 
 G: "Bola to len myšlienka, jediná šanca ako vidieť Helenu, tvár ktorá vypustila na more tisíc lodí!"
 X: "Tisícku vojnových lodí. Zabudni na to." Xenina reakcia je až žiarlivá.
C. Xena sa rozpráva s Perdicom, keď sú chvíľu osamote.
 P: "Postarala si sa dobre o Gabriellu. Chcel by som ti za to poďakovať."
 X: "To nie je potrebné, ona je ako rodina."
D. Xena predpokladá, že Perdicas pôjde s nimi.
 X: "Myslela som, že Perdicas sa k nám na nejaký čas pridá."
 G: "Nie, on má iné plány." Xena sa zdá byť potešená.

Poznámky:
Je tam ešte jedna scéna, keď hovorí Xena s Gabriellou +/- polovica dielu - Gabriella počúva Xenu s veľmi vážnou tvárou, ale keď jej Xena položí ruku na predľaktie, tak sa zrazu usmieva. Vyzerá to byť tak, že Gabriella je znudená popri tom ako Xena sa snaží pomôcť Helene, prípadne odstrčená bokom. Tak jej ďalší úlet s Perdicom vyhovuje aby sa nejak zabavila.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadny nadrozmerný Polýnezsky bambusový kôň nebol zranený počas natáčania. Avšak, mnoho prútených záhradných stoličiek za nich položilo svoje životy.

_________________________________________________________________________________

13. Athens City Academy Of The Performing Bards (Aténska akadémia pre potulných spevákov)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Napriek tomu, že Gabriella pozná veľa rôznych príbehov, rozpráva na akadémii len o Xene. Je jasné, kto ju inšpiruje.
B. Xena hovorí Gabrielle o kyklopovi a že s ním ide bojovať. Okamžite predpokladá, že ju Gabriella bude nasledovať.
 X: "Predpokladám, že sa ťa nemusím pýtať, či máš záujem.
Gabriella poukazuje na to, že má iné plány a to ísť do Atén - Xene okamžite povädne usmiata tvár.
 X: "Ako dlho budeš preč?" v pozadí sa spúšťa smutná hudba.
 G: "Možno, že štyri alebo päť rokov." odvetí Gabriella, vidí že sa Xena zamračila a snaží sa ju upokojiť "Možno trochu kratšie, ak budem študovať tvrdo. Ani si nevšimneš, že som preč."
 X: "Aj keby som mala okolo seba celú armádu, všimla by som si že si preč."
C. Gabriella zdieľa s Xenou príbeh o dvoch sirotách, ktoré prehľadávali celý svet kvôli svojej rodine.
 G: "A ako jedna sirota končí svoju cestu, tak našiel sám seba na začiatku. Rodina ktorú hľadal a precestoval kvôli nej celý svet putovala s ním. Jediná rodina, ktorú kedy poznal, potreboval, stála celý čas vedľa neho."
 X: "Ďakujem, že si mojou rodinou."
D. Vo chvíli Xeninho odchodu dostáva Gabriella smutný pohľad a takmer sa rozplače.

Poznámky:
Moc podtextu tu nie je, pretože väčšinu času Xena ani nie je v epizóde. Najviac subtextu je na začiatku a na konci. Je to prvá epizóda, v ktorej sa ukazujú zostrihy z minulých dielov. Gabriella stále skúma svoje možnosti s mužmi, ako to robí často počas celej prvej sezóny.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Producenti by radi poďakovali a vzdali hold Stanley Kubrickovi, Kirku Douglasovi a všetkým, ktorý sa podieľali na výrobe klasického filmu "Spartacus". Ďalšie poďakovanie patrí Stevu Reevesovi.

_________________________________________________________________________________


14. A Fistul of Dinars (Hrsť dinárov)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
A. Gabriella a Xenin bývalý snúbenec spolu vedú slovnú bitku, v ktorej sa dohadujú kto je lepší na prehovorenie druhého človeka. Snúbenec napokon argumentuje, že on predsa prehovoril Xenu aby si ho vzala. Gabriella mu vtedy dáva na oplátku nejednoznačný slabý úsmev, ktorý by mohol byť porazeneckým, ale zároveň aj tým "čo by ona mohla povedať o Xene".
B. Xena v tábore po zachránení Gabrielly za ňou príde a veľmi ustaraným hlasom sa pýta či je v poriadku. Hneď potom ide za Thersitesom, hodí na neho "pohľad smrti", pri ktorom mu silne zmačkne ruku a povie:
 X: "Ak zomrie (Gabriella), zomrieš s ňou."
C. Keď Petracles zbiera drevo za ním zájde Gabriella a so žiarlivosťou v hlase sa ho pýta:
 G: "Chcem vedieť čo presne sa stalo medzi tebou a Xenou."
D. Gabriella keď sa vracia k ohňu po tom čo utiekla od Petraclesa, vyzerá skutočne previnilo. Ako by sa hanbila pred Xenou za to, že zradila jej lásku a dôveru. Xena na ňu DLHO pozerá (škoda, že jej nevidno v prvej chvíli do tváre), ale neskôr tam má výraz "nepáči sa mi čo sa tu deje".
E. Neskôr Xena varuje svojho ex-snúbenca Petraclesa za jeho flirtovanie s Gabriellou.
 X: "Nezahrávaj sa s mojou priateľkou!"
 P: "Prečo myslíš, že je to len hra?"
 X: "Videla som spôsoby tvojho zvádzania už predtým, pamätáš? Hádžeš po nej úplne rovnaké pohľady, aké si použil na mňa. Je to pre mňa dobre známe územie."
 P: "Kebyže v tomto okamihu nemám na krku tvoje prsty, tak by som povedal, že žiarliš. Žiarliš?"
 X: "Ublíž mojej priateľke a ja ti podrežem hrdlo." Tu sa dá odvodiť, že Xena žiarli na Gabriellu, kvôli ich vzájomnému vzťahu.

Poznámky:
Celá táto epizóda vyzerá ako malá súťaž o Gabrielline srdce. Otázkou je, či Xenu viac trápi to, že Petracles sa snaží zviesť Gabriellu, alebo to, že Gabriella na toto zvádzanie reaguje pomerne pozitívne, napriek jej varovaniu.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania nebola žiadna ambrózia vyliata, zkazená či inak poškodená. (vďaka dobe použiteľnosti na dobu večnú).

_________________________________________________________________________________

15. Warrior... princess (Bojovníčka... Princezná)

Hodnotenie: 50%

Subtext:
Až na úplnom konci, keď Gabriella s Xenou opúšťajú palác:
Gabrielle: "Aké to bolo ako byť ona?"
Xena: "Nie tak zábavné, ako si myslíš."
Gabrielle: "Skutočne?"
Xena: "Hej."
Gabrielle: "Mala si kopu ľudí, ktorý len čakali aby ti mohli splniť každý tvoj rozmar."
Xena: "Hej, na to mám predsa teba."

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Ani Xena a ani jej pozoruhodne identická dvojička, Diana, neboli zranené počas natáčania.

_________________________________________________________________________________


16. Mortal Beloved (Smrteľne milovaná)

Hodnotenie: 45%

Subtext:
Vo chvíli keď sa Gabriella preberie z útoku neviditeľného muža hovorí:
 G: "A potom ma kopol do hlavy... a ďalšie čo som uvidela si bola ty. Bol to potešujúci pohľad." a Xena ju ukľudňujúco pohladí.

Poznámky:
V tejto epizóde nie je príliš veľa subtextu, pretože je to v podstate milostný príbeh Xeny a Marcusa. Aj keď sa tam nájde fakt, že Xena hovorí o Marcusovi ako o "mužovi" ktorého milovala. Bolo v tom cítiť, že robí rozdiel medzi svojou láskou k nemu a Gabrielle. 

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadna z okrídlených harpií nebola zranená počas natáčania, a ani poslaná do ohnivého hrobu.

_________________________________________________________________________________


17. Royal Couple Of Thieves (Kráľovský párik zlodejov)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
Podarilo sa mi nájsť iba jediný a to vtedy, keď sa otvára schránka s "ultimátnou zbraňou", chytí Gabriella Xenu za ruku v náznaku ochrany ale aj neistoty. Gesto v hodine pravdy, ktoré hovorí, že síce spolieha ona na Xenu, ale chce ju aj chrániť.

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne z Starovekých a nepružných pravidiel morálneho chovania nebolo počas natáčania poškodené.

_________________________________________________________________________________

18. The Prodigal (Márnotratník)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
Keď sa Gabriella rozhodne opustiť Xenu, tá za ňou hľadí s veľmi emotívnym pohľadom.
Ďalší subtext sa naskytuje keď sa Lila neustále rozčuľuje (je priam zúrivá) nad tým, že ju Gabriella opustila kvôli Xene. Takisto je to aj v rozhovore na konci epizódy, keď jej Lila hovorí, že vždy poznala pravdu:
 L: "Dinár za tvoje myšlienky."
 G: "Neplýtvaj peniazmi."
 L: "Tak ti pomôžem. Miluješ túto dedinu. Miluješ svoju rodinu, svojich priateľov. Ale musíš odísť a nevieš, ako nám to máš povedať."
 G: "Nie je to také ľahké. Lila, chcela by som byť súčasťou tvojho života. Neubehne deň aby som na teba nemyslela a budeš mi veľmi chýbať."
 L: "Snívaš ale o niečom inom. Gabriella si predurčená k veľkým skutkom. Tvoje srdce je na cestách a nie v tejto dedine. Ak tu zostaneš, tvoj život nebude nikdy kompletný. Ži svoj život, Gabriella. Nenechaj si ho prekĺznuť medzi prstami."
 G: "Myslela som, že som jediná veštica v rodine."
 L: "Nemusím byť veštica aby som pochopila, že máš byť tam vonku... so Xenou. Pomáhať meniť ľudské životy k lepšiemu, tak ako si to urobila tu." v tejto chvíli vyzerá byť Gabriella veľmi zaujatá.
 G: "Vedela si to celý čas, že?" 
 L: "Áno. Si moja sestra a milujem ťa viac než kohokoľvek iného."
Celý tento rozhovor dáva väčší zmysel, keď si doplníte z prvej epizódy, že Lila vie, že je Gabriella "odlišná" než ostatní v dedine. Stačí si doplniť namiesto odlišná slovíčko gay, a rozhovor má zrazu hlavu aj pätu, pretože Lila je preto tak nahnevaná na Xenu. Nie len kvôli tomu, že jej odviedla sestru, ale ešte jej aj pravdepodobne vzala jej nevinnosť.

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Meleagera Mocného, neustále opitého a hodujúceho, volaného hrdina na prenajmutie, počas natáčania nikto nezranil.

_________________________________________________________________________________

19. Altered States (Schody k oltáru)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Hneď na začiatku začína epizóda s nájazdom na scénu vyzlečeného oblečenia hrdiniek pohodeného na kríkoch, v pozadí je počuť zvuky chichotania a špliechajúcej vody.
 G: "Aké to je?"
 X: "Veľmi dobré." hovorí to s pradením v hlase. "Už sa do toho dostávaš."
 G: "Skutočne?"
 X: "No tak, Gabriella, chceš to urobiť už celé veky. Proste siahni pod ten kameň... a ukáž čo v tebe je."
 G: "Okay..."
 Vtedy sa Gabriella ponorí a Xena vyzerá byť niečim potešená. Gabriella sa vynára s rybou.
B. Neskôr keď hlavný predstaviteľ zlosyna hovorí ku svojim druhom, poukazujúc na Xenu:
 M: "Pochybujete? Stačí sa len pozrieť ako je neprirodzená a uráža tým Boha. Žena, ktorá je silnejšia než 10 mužov? Sama až na tú jej vychrtnutú malú družkou! Je to úplná ohavnosť!"
C. Gabriella je zdrogovaná, dopadá na zadok pred Xenou a hľadí na ňu s fascinovaným pohľadom:
 G: "U všetkých Bohov... si prekrásna."
D. Xena s Gabriellou sú hodené do studne, kde sa Gabriella konečne preberá z drogy. Spôsob akým Gabriella lezie na Xenu vyzerá veľmi príťažlivo. Napokon sa Gabriella pýta:
 G: "Ublížila som ti?"
 X: "Nie nie, užívala som si každý okamih."

Poznámky:
V tejto epizóde začína známa subtextová téma s "rybami" a spoločným kúpaním sa nahých hrdiniek.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne prísne neúprosné alebo trestajúce Božstvá neboli počas natáčania zranené.

_________________________________________________________________________________

20. Ties That Bind (Putá, ktoré spájajú)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. V jednej scéne Xena relaxuje vedľa svojho koňa a zaujato pozoruje skupinu kúpajúcich sa žien.
B. Neskôr Gabriella diskutuje s Xeniným "otcom":
 F: "Gabriella, aby som vás ukludnil. Hneď ako dostaneme dievčatá domov a porazíme Corilliusa, pôjdem ďalej."
 G: "Čo to hovoríte? Nemyslite si že..."
 F: "O nie, ja vidím že vy a Xena ste tím. Nechcem sa medzi vás dve pliesť."
 G: "To nie. Ste jej otec. Ona má právo stráviť s vami nejaký čas."
 F: "Ja som nad tým premýšľal. Tak dlho ako vy spolu budete, a čo budete, tak tu nebude miesto aj pre mňa."
C. Na úplnom konci epizódy hovorí Xena s Gabriellou:
 X: "Gabriella, chcem aby si pochopila, že obe máme rodiny do ktorých sme sa narodili. Ale niekedy sa rodina zmení a my si musíme vybudovať svoju vlastnú. Pre mňa je naše priateľstvo silnejšie než puto krvi." 
 G: "Pre mňa tiež." a usmieva sa.

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Počas natáčania neboli zranený žiadny otcovia, či už biologický alebo duchovný.

_________________________________________________________________________________


21. The Greater Good (Vyššie dobro)

Hodnotenie: 95%

Subtext:
Xena je otrávená šípkou a hrozí, že to neprežije. Preto musí Gabriella vystupovať ako ona. V jednom momente, keď jej Xena hovorí, že bude musieť jazdiť na Argo je vyplašená a hovorí, že Argo ju nemá rada. Xena sa jej vtedy pýta na poníka, ktorého mala v detstve.
 G: "To som mala. Volal sa Tympani."
 X: "Nechala si ho u sestry?"
 G: "Nie, jedného dňa ochorel a... Myslela som si, že sa uzdraví, ale... To sa s vecami, ktoré miluješ stáva. Niekedy ťa proste opustia." Xena s Gabriellou si vymenia významný pohľad a Xena ju pohladí po ramene.
Neskôr dáva Xena Gabrielle príkazy na obranu mesta, aj útok, pri čom sama je smrteľne chorá.
 G: "Xena, môžeš aspoň na sekundu prestať myslieť na ostatných. Musí tu byť niečo čo by som mohla pre teba urobiť."
 X: "O mňa sa nestaraj. Čo som ti povedala? Sústreď sa."
 G: "Xena, ty zomieraš?" pýta sa s veľmi napätým výrazom v tvári aj hlase.
Neskôr keď Xena zomrie, stojí Gabriella pri jej mŕtvole a celá táto scéna a nálada v nej je veľmi intímna. Nakoniec Gabriella pokľakne k jej telu a nežne ju pobozká na tvár.
Na úplnom konci, keď sa Xena vracia z vlastnej smrti vedú posledný rozhovor.
 G: "Stále nevieš, kto ťa zasiahol tou šípkou."
 X: "Nech to bol už ktokoľvek vedel dobre čo robí." 
 G: "Musíme zistiť prečo."
 X: "Gabriella, keď si si myslela že som mŕtva, riskovala si vlastný život aby si ma dostala domov."
 G: "Bolo to predsa tvoje posledné prianie. A robila som to preto čo všetko si mi dala a koľkokrát si mi zachránila život. Šla by som aj do Tartaru aby som ho splnila."
 X: "Vždy som si hovorila, či sa niekedy vrátim... a teraz viem, že tak alebo tak sa raz vďaka tebe domov vrátim. Ďakujem."
 G: "Zmeň téma, začínam byť z teba na mäkko."
 X: "A to by sme predsa nechceli." odpovedá so sarkazmom v hlase.

Poznámky:  
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Nadmerné grganie môže spôsobiť poškodenie mozgu a vyhostenie z spoločnosti. Drahé deti, prosím, nebite sa so svojimi rovesníkmi. Hrajte fér.

_________________________________________________________________________________

22. Callisto

Hodnotenie: 90%

Subtext:
Xena s Gabriellou sedia pri ohni a diskutujú o Callisto a pomste:
G: Nie, pozri, musíš mi sľúbiť, že ak by sa mi niečo stalo nezmeníš sa v monštrum. Existuje len jediný spôsob ako prelomiť tento bludný kruh nenávisti a to cez lásku a odpustenie."
 X: "Nezmeň sa, Gabriella, mám ťa rada takú aká si."
 G: "Nie, sľúb mi to."
 X: "Sľubujem."
Nasleduje scéna pri ktorej sa navzájom o seba opierajú a zamyslene hľadia do ohňa. 

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Joxerov nos nebol počas natáčania zranený. Avšak jeho kuša bola trochu poškodená.

_________________________________________________________________________________

23. Death Mask (Maska smrti)

Hodnotenie: 60%

Subtext:
Keď Xena "prosí" aby mohla byť sama so svojim bratom (pošle ju za Argo), Gabriella jej ukľudnujúco pohladí ruku.

Poznámky:
Neskôr keď Xena chce poslať Gabriellu do dediny, tá reaguje až agresívne s tým, že dedina ju nepotrebuje, ale Xena áno. Je zaujímavé vidieť, že Gabriella reaguje týmto spôsobom, ako keby chcela Torisovi dokázať, že nerobí úplne všetko čo jej Xena povie. Napokon sa ešte pristaví pri Torisovi a povie "Prepáč, že si to musel všetko počuť." To stavia hádku do úrovne dvoch rozhnevaných mileniek a nie len priateliek. Rovnako aj neskôr keď sa čakajúc na Xenu rozpráva pri rieke s Torisom mu hovorí: "Keď som ju prvý krát stretla bola som len dievča z Potedei..." Takže to znamená, že Xena ju zmenila na ženu? Je zaujímavé ako v tej chvíli Toris reaguje, pretože ju okamžite prerušuje ako keby o tom nechcel viac počuť. 

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadne poštové holuby neboli zranené počas natáčania. Avšak pár sa ich stratilo, ale prebieha záchranná misia.

_________________________________________________________________________________

24. Is There A Doctor in The House? (Je v dome lekár?)

Hodnotenie: 95%

Subtext:
Jediná epizóda v ktorej Xena totálne stratí nervy kvôli Gabrielle. Keď Gabriella zomiera, odmieta akúkoľvek stratu a za každú cenu sa ju snaží oživiť aj umelým dýchaním. Kričí na ňu aby sa prebrala a rozplače sa.

Poznámky:
Spôsob akým Xena reaguje na Gabriellinu smrť dáva napovedať, že je tam v ich vzťahu viac než len priateľstvo, pretože reaguje ako pološialená.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Keďže vojna je peklo bolo veľa ľudí zranených počas natáčania tohto filmu. Lenže televízia je prostriedok drámy a tak sme odstránili všetky telá obetí, namaskovali ich a poslali domov s hlavami na krkoch.


_________________________________________________________________________________


Koniec prvej sezóny :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára