X:WP Season 4


Xena: Warrior Princess, Sezóna 04 - Subtexts
Takže... ako začať. Celý seriál Xena mnoho divákov nechápe a odsudzuje hneď len čo pozrú jediný diel. Hlavne asi kvôli Xeninmu "jačaniu" pri boji - to je taká len komixová vsuvka. Je to veľká škoda, pretože obsahuje obrovské množstvo subtextu (čo je subtext? niečo nevyslovené, v tomto prípade je subtextom lesbický vzťah Xeny a Gabrielly). Hlavne si ho treba pozrieť v ENG! Český preklad často skryl správne výrazy subtextov za nesprávne preložené slová (aby sa herci čo dabovali "trafili" do úst predstaviteľom). V ďalšom rade tu treba povedať, že každý diel je s malým "ponaučením" väčšinou na konci.

Hodnotím podľa svojho srdca/ako sa mi to páčilo/či môžem túto epizódu vidieť znovu.

Upozornenie: Text obsahuje spojlery!!!

Poznámky k 4 epizóde: Najlepšia čast je asi A Family Affair (a In Sickness And in Hell). Najväčšia blbosť je The Play's the Thing (fakt tejto časti neviem prísť na chuť).

________________________________________________________________

01. Adventures In The Sin Trade part 1 (Dobrodružstvá na tržisku hriechov časť 1)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
A. Xena je odhodlaná napriek vlastnému možnému utrpeniu vidieť znovu Gabriellu, nech sa deje čo sa deje. Konfrontuje drsne Háda aby jej povedal kde je Gabriella a dokonca odmieta stretnutie so Solanom, aj keď je to Hádes ponúkne. Ide jej len o Gabriellu. Počas svojej cesty neustále počuje hlas Gabrielly volať jej meno.
 X: "Gabriella, vstupujem do sveta temnoty, do ktorého som si sľúbila, že už sa nevrátim. Ale je to jediná možnosť ako ťa znovu vidieť. Moja myseľ stratila svoj stred. Točí sa... a točí, nezastaviteľne. Nemôžem to zastaviť. Ja ťa počujem... alebo je to len vietor?"
B. Xena myslí na svoju minulosť. Borias jej hovorí o tom, že ju miluje, ale ona reaguje veľmi negatívne, nechce o nejakej láske nič počuť. Keď však prichádza Alti s Anokin, je ňou hneď zaujatá. Anokin vyzerá byť veľmi podobná Gabrielle, výškou, vlasmi aj oblečením. Z celej scény je jasné, na čo Alti má svoju "učedníčku" resp. čomu ju priučuje.
C. Pri spaľovaní tela neznámej amazonky a spomína na svoju minulosť s Gabriellou:
 X: "Ani v smrti, Gabriella, nikdy ťa neopustím. Si tá najlepšia vec, ktorá sa mi kedy stala. Dala si môjmu životu zmysel a radosť, budeš navždy mojou súčasťou." Plače, kričí a narieka - poukázanie na fakt akým vždy reaguje na smrť Gabrielly (Is there A doctor in the House?) veľmi citovo. Je zvláštne, že tak nereagovala na smrť svojho "najlepšieho priateľa" Marcusa, dokonca ho zabila aby sa vrátil do záhrobia. Resp. nereagovala takto prudko emotívne na smrť žiadneho predtým blízkeho človeka (možno jedine na Solana, ale tam sa jej láska obrátila na nenávisť voči samotnej Gabrielle).
D. Jej myseľ sa presúva zase do hlbokej minulosti, kde počas boja zisťuje, že Anokin je mŕtva. Reaguje tiež veľmi emotívne, čo nechápe Borias, ktorý jej len odsekne aby ju prehodila cez koňa:
 X: "Nestarám sa o tvoj plán! Moja priateľka je mŕtva."
 B: "Však si ju nepoznala ani mesiac. Aké kúzlo to na teba uvrhli?"
E. Vďaka rituálu sa dostáva do duchovného sveta, kde ju osloví amazonka, ktorú s poctou pochovala pomocou ohňa a Xena dokazuje svoju ochotu zomrieť pre Gabriellu:
 A: "Si jediná kto sa mi postaral o dôstojný pohreb. A teraz si aj ty v zemi mŕtvych, ďakujem ti a trúchlim za teba."
 X: "Netrúchli za mňa, nie som mŕtva."
 A: "Ak nie si mŕtva, tak prečo si tu?"
 X: "Hľadám priateľku. Zrejme už teraz prešla cez bránu na večnosť."
 A: "Takže máš v pláne ju nasledovať na večnosť?"
 X: "Správne."
 A: "A budeš schopná sa dostať naspäť?"
 X: "To neviem."
 A: "Ona musí byť veľmi dobrá priateľka."
 X: "Je to jediná priateľka."
F. Neskôr spomínajúc na dávnu minulosť hovorí Boriasovi, že keď začne hovoriť o tom, že sú rodina tak sa povracia. Zaujímavé - nevadí jej ako rodina Gabriella.
G. Xena zisťuje, že jeden kmeň Amazoniek nemôže prejsť bránou na večnosť aj vďaka nej. Gabriellin vplyv sa na nej podpísal tak hlboko, že aj keď je neďaleko brány, vracia sa späť aby Amazonkám pomohla.
 X: "Nemôžem, Gabriella, nemôžem. Vieš nič by ma neurobilo šťastnejšou než ťa znovu uvidieť. Ty si moje svetlo. Uvedomila som si to čo si mi dala... moje vlastné svetlo. Je tu niečo čo musím urobiť, niečo čo by si chcela aby som urobila. Milujem ťa."

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadna z mŕtvych Amazoniek neprišla počas natáčania o život.

_________________________________________________________________________________


02. Adventures in The Sin Trade part 2 (Dobrodružstvá na tržisku hriechov časť 2)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Xena s Oterou zdieľajú spoločnú saunu. Xena spomína na svoje prvé stretnutie s kráľovnou Amazoniek Cyan, ktorú "špehovala" tiež v saune. Nasleduje boj medzi Xenou a Cyan, ktorá Xenu prakticky vyzlečie pri boji z jej vlastného oblečenia (pekné tangáče :D). Borias sa snaží zadržať Cyan, ktorá škrtí Xenu, s tým, že ona patrí jemu a nebolo by rozumné ju zabiť:
 C: "Ona sa pokúsila zabiť mňa."
 B: "Je to pravda, Xena?" Xena na to nič nepovie :).
B. Späť v saune v prítomnosti, kde Otere hovorí Xene, že napriek tomu, že k nej cíti zášť tak je aj ďakuje za to, že ju naučila prežiť:
 X: "Nie, Otere. Pokiaľ si sa niečo naučila od toho monštra, ktorým som bývala, tak jedine to ako zostať mŕtva, ako byť necitlivá k niečomu čo je krásne, alebo zmysluplné. Nikdy po tebe nebudem môcť žiadať odpustenie. Ale chcem ťa požiadať aby si ma nechala pomôcť ti vybudovať nový život. To je niečo, čo pre mňa urobila moja priateľka Gabriella." Vymenia si s Otere dlhý očný kontakt.
 O: "Dobre."
 X: "Ďakujem ti." Xena sa za každú cenu drží toho čo ju naučila Gabriella, a keď to nemôže už oplatiť Gabrielle snaží sa to oplatiť aspoň niekomu inému, pretože vie, že tak by to ona chcela.
C. V ďalekej minulosti sa Cyan snaží presvedčiť Xenu aby sa pridala k Amazonkám. Že oni žijú len jedna pre druhú. Keď jej Xena povie, že to nie je pre ňu, reaguje posmešne a pýta sa jej či je pre ňu to spojiť svoj život s Boriasom.
Neskôr Alti hovorí Xene: "Ty a ja máme radi rovnaké veci." Objaví sa Cyan a Alti s evidentnou žiarlivosťou na ňu zaútočí, avšak svoj boj prehrá. Cyan Xenu varuje, aby nedávala Alti svoju dušu, pretože jej ju zničí.
D. Zase v prítomnosti. Nad Xenou sa objaví duch Gabrielly, ktorý sa neskôr premení na Alti (narážka na to že obe boli Xenine milenky?). Tá sa znovu chová ako žiarlivá milenka, zápasí s Xenou a dožaduje sa s krikom odpovedí:
 A: "Povedz mi, kto to je! Povedz mi, kto je ta blondínka! Tak povedz mi, kto to je!"
 X: "Je to dobrota a nevinnosť, Alti, a ona bude vo mne žiť navždy. A ona ťa desí, pretože predstavuje to, čo ťa dokáže poraziť."
E. Alti pri boji s Xenou jej chce ukázať bolestivé udalosti z budúcnosti aby jej ublížila. V jednej scéne Xena leží na kríži a keď otočí hlavu, vidí vedľa seba Gabriellu, tiež na kríži v zasneženej pláni a sú križované Rimanmi. Obe sú zbité a Gabrielline vlasy oveľa kratšie.
 X: "Gabriella, si tá najlepšia vec v mojom živote."
 G: "Milujem ťa, Xena."
Táto scéna sa ukáže ešte niekoľkokrát v celej sérii. Alti sa jej vysmieva:
 A: "Tvoja malá priateľka zomiera spoločne s tebou, Xena. Aký máš z toho pocit?"
 X: "Dobrý." 
 A: "Dobrý?"
 X: "Pretože ak umiera v mojej budúcnosti... tak to znamená, že je nažive!"
Xena vďaka faktu, že Gabriella žije v jej budúcnosti získava silu nad Alti a dokáže ju poraziť. Po tom čo sa preberie z tranzu pozerá na svoje ruky, v ktorých sú rany po klincoch z kríža. Rýchlo budí ostatné Amazonky:
 X: "Yakut, nové sväté slovo, ktoré musí šamanka predať mŕtvym Amazonkám je: láska." Cyan v zemi mŕtvych okamžite vstáva a s dojatím hovorí: "Dokázala to! Xena nás oslobodila. Môžeme na druhú stranu."
Xena napokon opúšťa svoje nové spolubojovníčky:
Otere: "Kam ideš?"
X: "Domov, ona je nažive!" na tvári ma široký úsmev.

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Xenine hľadanie po Gabrielle nebolo počas natáčania narušené.

_________________________________________________________________________________

03. A Family Affair (Rodinná záležitosť)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
A. Xena sa snaží nájsť odpovede, kde môže byť Gabriella na mieste jej údajnej smrti. Je tam aj Joxer, ktorý jej nosí čerstvé kvetiny. Xena mu hovorí, že Gabriella je nažive, ale jeho to ako by ani nezaujímalo, pri čom je to on kto ju okato miloval. Lenže Xena je tá, ktorá si drží koncentráciu na svoj cieľ (Gabriellu).
B. Xena sa vracia do Potedei, a Joxer zase "apaticky" nehľadá Gabriellu, namiesto toho si ide vypočuť nejakú rozprávku (a to ju vraj miluje). Xena sa vďaka svojmu šiestemu zmyslu pre blízkosť Hope/Gabrielly v spomalenom zábere otočí a uvidí "Gabriellu". Okamžite na jej tvári vykvitá obrovský úsmev. Pribehne k nej a hneď ju chytá do náručia a hladí jej chrbát. Joxer odchádza s rozpakmi v tvári a necháva ich samé.
 G: "Nemožem uveriť, že si tu."
 X: "Ani Bohovia by ma nezadržali. Myslela som si, že si mŕtva. Myslela som, že som ťa navždy stratila." v hlase má dojatie. Avšak keď sa jej "Gabriella" pýta ako prišla na to, že je v Potedei jasne v pozadí cítiť, že Xena si začína byť "Gabriellou" neistá.
C. "Gabriella" odvádza Xenu do jej rodného domu, kde sa Xena stretáva s veľkou nevôľou. Cítiť tam celkovo silné napätie, ako od rodičov, ktorým sa nepáči, že si dcéra priviedla domov milenku.
 Herodotus: "Xena, premýšľali sme kedy sem dorazíš." hovorí to chladne až nenávistne.
 X: "Ahoj, je moc pekné vidieť vás všetkých." vyzerá roztržito. Obe stoja ako keby "náročky" ďalej od seba aby neprovokovali viac rodičov.
 Hecuba: "Oh, aký milý mladý muž, a aký galantný..." poukazuje na Joxera. S tými slovami chytí "Gabriellu" a odvádza ju čo najďalej od Xeny. Medzitým po sebe pokukujú Herodotus a Xena, ako by pohliadal otec na muža, o ktorom vie, že je milencom jeho dcéry.
 X: "Tak, ako jej je?"
 Herodotus: "Bez teba? Výborne."
 X: "Myslela som po tom všetkom čím prešla."
 H: "To by si mala vedieť. Keď si ju odlákala preč z domova svojimi hrdinskými skutkami? Poplietla hlavu podivnými ideálmi. Ako jej asi je? Zmenená navždy... kvôli tebe."
D. V stodole, kde Xena číha na Destroyera sa začne chovať trochu uvoľnenejšie a vidno, že na "Gabriellu" reaguje inak ako na ostatných ľudí. Avšak po útoku Destroyera je jej jasné kto je "Gabriella" a jej chovanie zase ochladne. Vo chvíli, keď vysvetľuje Joxerovi, že tá žena vedľa je Hope má v tvári zúfalý výraz.
E. Medzitým sa rozprávajú Gabrielliny rodičia:
 Herodotus: "Oceňujem, že jej zachránila život, ale to jej nedáva právo na naše malé dievčatko."
 Hecuba. "Ach miláčik, Gabriella nie je dieťa. Ak chce odísť s Xenou nemôžeme ju proste zamknúť v jej izbe."
 Herodotus: "Porozrávaj sa s ňou, objasni jej aký druh chyby chce urobiť."
 X: "O aký druh chyby ide?" vpadne im do hovoru.
 Herodotus: "O taký, ktorý jej zruinuje život, alebo jej ho vezme." odsekne jedovato.
 Hecuba: "Ak hľadáš Gabriellu, tak išla na prechádzku."
 Herodotus: "Bez teba." hovorí z dôrazom.
 X: "Prejsť?"
 Herodotus: "Správne. Oni chceli stráviť nejaký čas osamote."
 X: "Oni?" a hneď vidno v jej tvári znepokojenie. Keď sa Hecuba otočí, už Xena nie je vo dverách.
F. Xena sa vydáva za Hope, po tom čo zachránila Gabriellinu sestru Lilu, aby to raz navždy skoncovala. Prenasleduje ju po lese a pozdvihne proti "Hope" svoj meč, okamžite si však uvedomí, že to nie je Hope ale Gabriella.
 X: "Gabriella? Gabr... Si to ty?" spýta sa s trochou neistoty. Potom však svoj meč odhadzuje. Veľmi ticho zašepká "Oh, srdiečko!" (treba si dať zvuk nahlas a v eng) a prudko ju berie do náručia, obe majú v očiach slzy. "Je mi to tak ľúto. Hľadala som ťa. Hľadala. Bála som sa, že..."
 G: "Myslela si si, že som mŕtva."
 X: "Áno."
 G: "Čo iné si si mohla myslieť?"
 X: "Mohla som mať vieru. Ty by si ju mala. Mala som vedieť, že prežiješ."
Táto scéna je oveľa dojemnejšia než prvé stretnutie Xeny s "Gabriellou". Je tam veľa nevysloveného medzi riadkami, čo si priateľky vedia povedať aj bez slov, len dotykmi a očným kontaktom. Počas celej scény Xena drží Gabriellu za ruky a pobozká jej ich. Celkovo je cítiť veľký rozdieľ medzi tými dvoma scénami. Ako keby Xena od začiatku nejak cítila, že tá prvá Gabriella nie je tá jej a držala sa naspäť. Zároveň je to možno aj neprítomnosť Joxera/iných ľudí, takže toto stretnutie vyznieva oveľa intímnejšie.
 X: "Ja neviem, ako ti to povedať..." začne Xena s obavami/strachom v tvári, ale DOSLOVA sa jej zlomí hlas. Pretože vie že to čo chce povedať Gabriellu zraní.
 G: "Hope žije." dopovie namiesto Xeny.
G. Hope sa stretáva s Gabriellou v dome jej rodičov. Hope je evidentne v tom, že najprvoradejšou vecou v Gabriellinom živote je Xena:
 G: "Milovala som ťa, Hope. Ale proste som ťa musela zastaviť."
 H: "Kvôli Xene?" jej zlostný pohľad je jasný a tón hlasu tiež.
 G: "Nie, kvôli nám všetkým."
H. Na konci sa Xena rozpráva s Gabriellou:
 X: "Bola som v pasci kolobehu násilia a nenávisti. A bez ohľadu na to, ako som sa snažila vymaniť, čosi ma vždy stiahlo naspäť. Pokým si neprišla ty."
 G: "Xena..."
 X: "Nie, je to pravda. Hovoríš o snažení nájsť svoju cestu, ale pre mňa si mojou cestou ty."
 G: "Ako môžem byť tvojou cestou, keď sama som stratená?"
 X: "Tiež pátram po odpovediach. Ale nezáleží na tom, ako dlho ich budeme hľadať, pretože ich budeme hľadať spoločne. Ty a ja."
Gabriella si sadne vedľa Xeny, objíme ju okolo pliec a dá hlavu na jej rameno.

Poznámky:
Vyzdvihujem obe scény, kedy sa Xena stretáva s Hope/Gabriellou. Je neuveriteľné akým spôsobom to obe herečky zahrali. V prvej scéne má človek chuť povedať "čo to kurva? však sa milujú, kde sa to stratilo?" a zároveň pocit akejsi "prázdnoty" (ich pohľady, výraz tváre, a hlavne oči). Pri druhej je tam cítiť totálne silnú chémiu medzi herečkami resp. hlavnými postavami a to fakt silne. Tu chcem podotknúť tú poznámku na "zvukový" výmaz alebo ako to nazvať (resp. zašepkanie Xeny) slovko "sweetheart" (srdiečko/miláčik/milenec/milenka) - je to veľmi intímne oslovenie aké sa medzi "len" priateľmi nepoužíva - môžete si všimnúť, že rovnako nazvala Hecuba svojho manžela Herodota.

BTW:
Koniec titulkov (Disclaimer/Vyhlásenie):
Žiadny bodliakmi posiaty, ako zviera vyzerajúci, neuveriteľne hladný Potomok, ktorý nemôže stáť na slnku, nebol počas natáčania zranený. (škoda)

_________________________________________________________________________________

04. In Sickness And In Hell (V chorobe aj v pekle)

Hodnotenie: 100%

Subtext:
Úplne prvoradým a hlavným subtextom je samotný názov epizódy, ktorý je vlastne hra na známu repliku z manželského sľubu (v chorobe aj v zdraví, resp. tu sa dá aplikovať aj v dobrom a zlom).
A. Hneď úvodná scéna zaberá spiacu Xenu. Je počuť milý, kľudný až hravý Gabriellin hlas:
 G: "Xena... prebuď sa." tá sa k nej otočí a so zatvorenými očami sa usmieva. (netuší čo ju čaká).
B. Xena nahlas rozjíma o Argo v jaskyni, keď zrazu počuje stony/vzdychy (doslova vzrušené) spoza svojho chrbta a s neveriackym pohľadom sa obráti, že čo sa to deje. Nachádza vlniacu sa Gabriellu, ktorá sa "len" škrabká jej chakramom na chrbe. Keď Xena povie, že chce chakram naspäť, Gabriella sa ohradí a ešte k nej aj provokatívne zdvihne nohu a zakmitá prstami.
C. Na Xenu prídu po Joxerovej "skvelej" kuchyni brušné problémy a potrebuje použiť "záchod" (krík). Lenže tam je Gabriella, tak ju zdrapí a vyhodí von.
 G: "Nabudúce si nájdi svoj vlastný ker!"
 J: "Dievčatá, prosím, je tu kríkov dosť pre každého!"
D. Xena celá nešťastná nemôže uveriť, že Argo na sebe znesie iného jazca. Gabriella sa ju snaží utešiť hladením po ramene a zabráni jej aby prizabila Joxera.
E. Po všetkých prekonaných útrapách (vši, plieseň, skhytovia, ukradnutá Argo, Joxerova kuchyňa a Joxer samotný):
 X: "Ako sa cítiš?"
 G: "Budem žiť."
 X: "Myslím, že tento týždeň bol trochu priťažký na každého. Ale... vieš... som tu vždy pre teba a ty si tu zase vždy pre mňa. Priatelia. Už mám všetkých, ktorých potrebujem!" 

Poznámky:
V podstate v samotnej epizóde nie je veľa subtextových konkrétnych scén, ale vyznieva tak ako celok. Rovnako ako bol A Day in the Life, v ktorom sa tiež hrdinky neustále hašterili ako starý dlhoročný manželský pár. Proste je v epizóde subtextová "nálada" od začiatku až po koniec. A prvý krát tu mám rád Joxera - tajná Xenina zbraň :D .

BTW:
Koniec titulkov:
Žiadna poskakujúca voš nebola počas natáčania rozmačkaná, zbičovaná, zmlátená ani poškriabaná.

_________________________________________________________________________________

05. A Good Day (Dobrý deň)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Phlanagusova manželka a Gabriella sa bavia o svojich milovaných, ktorý čoskoro vyrazia do boja:
 T: "Už si to predtým robila?" 
 G: "Niekoľkokrát."
 T: "Nikdy som nebola vo vojne. Iba som mohla premýšľať aké to asi je. A keď som myslela na Phlanagusa, že je tam niekde vonku a bojuje... občas boli tieto myšlienky neznesiteľné."
 G: "Ja viem, čo máš na mysli."
B. Vo chvíli, keď sa Phlanagus lúči so svojou ženou bozkom, Xena ich sleduje a oblizne si pery. Pozrie na Gabriellu, a skutočne hlbokým/zastretým hlasom jej povie:
 X: "Gabriella, poď so mnou." a s položenou rukou na jej ramenách spoločne miznú zo záberu kamery.
C. Gabriella ide zadržať Phlanagusa aby nesťahoval vojakov, pretože Cézar je príliš arogantný aby stiahol svoje vojsko a že je to pasca. Phlanagus hovorí mužom, že Xena chcela aby Gabrielle veril. Okamžite/bez zaváhania jej predáva velenie - čo vypovedá o hlbokej dôvere Xeny smerom k Gabrielle, teda v schopnosti, ktoré ju za tie roky naučila, resp. veliace schopnosti nad celou armádou a zodpovednosť za mužov v nej.
D. Cézar prezrádza Xene ako prechytračil grécku armádu a Xena okamžite beží do vojny aby našla Gabriellu. Nestará sa o mužov okolo seba, ide jej len o Gabriellu.
E. Xena po bitke konečne nájde rozrušenú Gabriellu, ktorá jej rozpráva čo sa prihodilo. Je síce smutná, ale neplače.
 G: "Všetko dopadlo tak ako si povedala... (pozrie na telo Phlanagusa)... takmer všetko."
Snaží sa udržať slzy, ale v prítomnosti Xeny to už nejde. Nechá sa objať a plne vyjadrí svoj smútok plačom. Xena jej dá bozk do vlasov.
F. Na konci keď pália padlých:
 G: "Mohla som ho zachrániť. Ako sa mám cez to preniesť?"
 X: "Na túto otázku ti neviem odpovedať. Pretože tu nie je nič, čo by som mohla povedať aby to zmiernilo ten pocit čo máš. Mala by si vedieť, že všetko čo si urobila bolo zo správneho dôvodu. Ale  s tou bolesťou v tvojom vnútri a váhou na ramenách, je najlepšie si priznať, že to bol dobrý deň pre boj. Videla som toľko zmien v tebe. Vecí ktoré by som nikdy neočakávala. Ale nech boli tie zmeny sebetvrdšie, mala by si vedieť, že sa to deje z nejakého dôvodu. Všetko má svoj zmysel. Aký by to inak malo význam? Položila som si tú istú otázku keď som stretla prvý krát teba."  Xena tým vyjadruje fakt, že je Gabriella pre ňu významná/dôležitá. Gabriellu jej slová viditeľne ukľudnia a zrejme na sebe necíti ani takú tiaž. Je to svojim spôsobom intímna chvíľka, pretože Xena v podstate preberá na svoje ramená časť Gabriellinej bolesti/stojí za ňou pri každom jej rozhodnutí.
 G: "Mala by som si pohovoriť s Temeculou. Poviem jej, že to čo robil bolo pre vyššie dobro a malo to zmysel. Bol to dobrý deň pre boj."

Poznámky:
Povedal by som, že toto bola časť skôr o ukázaní hrôz vojny a jej dopadoch.

BTW:
Koniec titulkov:
Pri natáčaní neboli spôsobené žiadne trvalé jazvy z boja.

_________________________________________________________________________________

06. A Tale Of Two Muses (Príbeh dvoch múz)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Hneď úvodná scéna pripomína "obrátenú" scénu romantického odchodu do západu slnka. (add - možno je to aj narážka na 19 epizódu v 6 sérii, kde je to vlastne podobné, len Xena dáva zvitok Gabrielle). Tu číta Gabriella zvitok Xene:
 G: "Zúfalstvo zimy je nasledované jarnou nádejou, pekelnú žiaru leta odvanie jemný jesenný vánok. Kruté pravdy života sú zjemnené láskyplným milosrdenstvom."
 X: "To sa mi páči." ozve sa až vtedy, keď sa báseň dotýka niečoho dôvernejšieho, než len počasia.
B. Xena vylieza z toalety a splachuje (toaleta nemá takmer žiadne steny). Gabriella sa medzitým rozohnila pre tanec. Xena láka Gabriellu do postele. Gabriella si síce ľahne ale po chvíli sa chce zdvihnúť:
 G: "Musím tancovať." vtedy Xena švihne rukou, chytí ju vysoko za hrudník a mrskne s ňou naspäť do prikrývok. Ruka na hrudníku ostáva dlhšie než je nevyhnutné.
 X: "Choď spať." hundre výhražne.
C. Keď príde Autolycus ako Phillipan a baví sa s Xenou o odmene, je za/medzi nimi vidieť Tara s Gabriellou vo veľmi blízkom rozhovore, kde si stále niečo dôverne šuškajú do uška vo veľmi tesnej blízkosti.
D. Pri predslove "Phillipana", keď to značne preháňať, pozrie Gabriella na Xenu v štýle "Drahá, si si istá, že vieš čo robíš?"
E. Autolycus pozoruje Gabriellu ako sa neustále vrtí a poklepkáva palicou:
 A: "Gabriella, ja cítim v tebe nejakú potlačovanú energiu. Zožiera ťa nejaká frustrácia, nejaká nenaplnená túžba. Môžem ti povedať čo potrebuješ..."
 G: "Tancovať. Len chcem tancovať!" preruší ho skôr než vetu dopovie.
 A: "No, v skutočnosti som mal na mysli niečo iné."
F. Pri výučbe detí v tanci, Xena poukazuje na Gabriellu:
 X: "Takže decká, videli ste základné pohyby. Teraz vám to ja a moja krásna assistentka dáme dohromady." potom spolu s Gabriellou tancuje, pri čom Gabriella vyzerá skutočne nadšene.
G. Na konci keď deti a ostatní tancujú, tak jediná kto tancuje výhrade s ženami je Gabriella. Epizóda končí objatím Xeny a Gabrielly.

Poznámky:
Chvalabohu že Tara nebola taka protivná ako vo Forgiven. Dokonca bola veľmi sympatická, ako keby sa vďaka Xene a Gabrielle fakt odhodlala zmeniť aj samú seba.

BTW:
Koniec titulkov:
No Self-Righteous Magistrates intent on supporting the basic human right of freedom of expression were harmed during the production of this motion picture.

_________________________________________________________________________________

07. Locked Up And Tied Down (Uväznená a spútaná)

Hodnotenie: 85%

Subtext:
A. Hneď v úvodnej scéne robi Gabriella Xene evidentne uspokojivú masáž chrbta.
 G: "Nemôžem to nájsť." a pokračuje v preskúmavaní Xeninej zadnej časti.
 X: "Je to tam."
 G: "Mám to, mám to!" (nemá to)
 X: "Gabriella, prestať hľadať očami."
 G: "Dobre, tak bez očí." Gabriella zakloní trochu hlavu a evidentne začne viac pracovať rukami.
 X: "Máš to?" Xena spokojne zastoná. "Našla si to."
 G: "Učila som sa od najlepších." záber na jej ruky na nahom Xeninom chrbte.
B. Po tom čo ich prepadnú muži, ktorí majú odviesť Xenu pred súd, si Xena vybavuje spomienky na Thelassu a vyzerá to, že je to moment v ktorom sa láme. Aj keď Gabrielle povie, že to bola nevinná žena, ktorú zabila len kvôli svojim plánom, tak Gabriella to nechápe, že sa môže len tak ľahko vzdať (Xena predsa nikdy nič nevzdáva) a neveriacky hľadí ako jej podáva chakram.
C. Na súde svedkyňa popisuje Thelassu:
 S: "Urobila tak veľa pre našu dedinu. Je ťažké presne vysvetliť kto bola. Zdalo sa, že má... nemôžem nájsť to správne slovo."
 X: "Svetlo." Gabriella na ňu hneď pozrie, pretože doteraz ten termín opisu Xena používala výhradne na ňu.
D. Pri nastupovaní na loď, ktorá ju mala odviesť na Shark Island:
 X: "Čo? Čo to môže vyvážiť? Bolesť mladého dievčaťa, ktorá bola za živa zožratá?"
 G: "Prestaň."
 X: "Gabriella, ona bola ako ty. Ona mala presne tvojho ducha, a ja som ho zabila. Čo by to mohlo vyvážiť?" add - dalo by sa povedať, že Xena je najviac zhrozená z toho, že dokázala zabiť niekoho tak podobného Gabrielle, tj trápi ju fakt, že možno keby kedysi stretla Gabriellu a nie Thelassu bola by ju schopná tiež zabiť. Xena sa chce dotknúť Gabriellinej tváre, ale stráže ich rozdeľujú, tak sa snažia aspoň držať ruky spojené čo najdlhšie.
E. Ani vo väzení Xena neopúšťa svoju novú cestu, nemá záujem o spolčovanie sa s ostatnými "zlými" cell mates. Ochota v daždi pochovať jednu z väzeňkín dáva jasný impulz jej súnáležitosti so ženami (tak ako v prvom diele pochovala Amazonku), rovnako ako zabráni bičovaniu ženy, ktorá jej chcela pomôcť.
F. Ďalej je tu zjavné napätie medzi Gabriellou a Thelassou, ktorá hneď ako príde Gabriella do jej miestnosti, tak je ňou hneď zaujatá.
 G: "Masť si prikladaj dva krát denne."
 T: "Urobíš to pre mňa?"
 G: "Keď sem prídem na ošetrenie, áno."... ďalej v rozhovore
 T: "Prečo mám pocit, že tam ešte stále je?" (hovorí o svojej amputovanej ruke)
 G: "Možno si sa len nezmierila s jej stratou."
 T: "Čo ty môžeš vedieť o stratách?"
 G: "Niekoľko vecí." určite naráža na stratu Xeny, inak by nebola predsa na ostrove.
 T: "Máš také teplo a krásu. Kedysi som to mala tiež."
 G: "Pokiaľ si dáš šancu, tak môžeš znovu objaviť svoju dušu."
G. Thelassa zisťuje kto je Gabriella skutočne zač:
 T: "Aká som len bola hlupaňa. Vieš? Myslela som si, že ma máš rada, a ty si ma zatiaľ len využila aby si ju mohla oslobodiť... Na chvíľu som uverila, čo si povedala o znovuobjaveni krásy mojej duše."
 G: "Stalo sa to, vidím to."
 T: "Gabriella, je po všetkom." 
Napriek tomu čo Gabriella urobila, Thelassa s zdráha ju predhodiť katovi. Aj keď sa tak nakoniec stane, vonku už nedokáže vydať rozkaz k poprave.
Na dvorec prichádza Xena, kde jej príchod rozpúta veľká zburu. Xena si tvrdohlavo a jednoznačne čistí cestu ku Gabrielle so slovami "Vypadni mi z cesty! Gabriella?!"
H. Thelassa vysvetľuje Xene ako jej Gabriella pomohla znovuobjaviť svoju dušu a odchádza.
 G: "Tak urobíš to?"
 X: "Ako čo?"
 G: "Odpustíš sebe?"
 X: "Gabriella, to nie je nič pre mňa. Ale nenechám monštrum, ktorým som bola a ktoré mi spí tak blízko pri srdci, aby zničilo všetko to dobré čo môžem urobiť."
 G: "Nie, kým som na blízku."

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov:
Počas natáčania neboli uvarené žiadne besné mäsožravé kraby.

_________________________________________________________________________________

08. Crusader (Križiačka)

Hodnotenie: 0% za Najaru, 100% celkovo

Subtext:
No WTF... ani neviem či sa mi to všetko chce rozpisovať, toľko je toho.
1. Vo chvíli keď si Najara dáva dole rúšku, hodí po nej Xena hodne divný pohľad, ktorý môže znamenať všeličo (od "Wow, to je kočka" až po "A kurva, čo si ty zač?).
2. Gabrielle je Najarou okamžite fascinovaná. (hlavne po tom čo Najaru "ovládnu" djinnovia aby zabránili ju zabiť) Xena od prvej chvíle hľadí na ostatných s pokrivenou tvárou (hlavne jasne na Najaru).
 N: "Ty si veľa vytrpela, ale napriek tomu si si udržala dobré srdce." hovorí smerom k Gabrielle, čo znie vyzývavo v štýle "máme veľa spoločného". (Povie im o svojich djinnoch a vtedy si púta Gabriellinu pozornosť ešte viac  - pretože Gabriella je skôr duchovného rázu, takže jej toto u Najary imponuje, zatiaľ čo Xena je viac pre reálny svet. Po tomto Gabriella pozrie na Xenu pohľadom, ktorý hovorí "to je veľmi zaujímavé, teba to nezaujíma?").
3. Najara vyzýva Xenu a Gabriellu aby sa k nej pripojili. Xena je váhavá, dobre si všíma Gabrielliných pohľadov, ktoré jej družka hádže k Najare. Je jasné, že žiarli. A vidí, že Gabriella sa proste túži k Najare pripojiť. Tu je otázne, prečo tú ponuku prijala... chcela vyhovieť túžbe svojej partnerky? Alebo chcela prijať výzvu zo strany Najary? A je tu tretia možnosť, že z obavy o Gabriellin život (ukrižovanie) pre ňu už teraz hľadá iné možnosti. Keď Xena prijme ponuku, že sa pripoja na krátky čas, tak ju Gabriella vďačne pohladí po chrbte.
4. Najara a Gabriella sa dostanú k jazeru kde sú nejaký čas osamote.
 G: "Hľadáš Maratových mužov?"
 N: "Nie, len sa kochám krajinou."
 G: "Ty to robíš tiež?" (hovorí to štýlom - nepoznám nikoho iného kto by sa kochal krajinou)
 N: "Áno, stále."
Ty jo... Gabriella... pýtať sa či sa niekto kochá krajinou okrem teba, taký trápny počiatok pokusu konverzácie s Najarou, ešte k tomu v krajine, ktorá ani poriadnu scenériu nemá. Pravdepodobne netušila ako má začať (náznak že by Xena bola zatiaľ jediná žena v jej živote?). Gabriella sa pýta na djinnov:
 N: "Sú tak nádherný. Taký plný lásky a dobroty." Bum, ďalšia niťka do vzájomného puta. Gabriella je predsa tiež plná lásky a dobroty.
5. Večer sedia pri táboráku. (btw Xena s Gabriellou majú vlastný oheň mimo ostatných). Najara sa postaví a chvíľu len stojí, hľadiac k ich táboráku, je jasné že čaká reakciu. Samozrejme prichádza pozitívna od Gabrielly, ktorá sa usmieva ako slniečko, a tak sa k nim pripojí Najara a začne hovoriť o hospice, ktorý si praje založiť. Xena sa snáď s každým slovom mračí viac a viac (resp. sa občas zatvári že ju to nezaujíma). Je jasné, že dôvodom toho hnevu je žiarlivosť, pretože Najara hovorí o veciach, ktoré sú pre Gabriellu veľmi dôležité. Ono vlastne Xena je naštvaná asi celú epizódu (lepšie povedané, kým je poblíž Najara). Xena jej samozrejme aj kvôli žiarlivosti, ale aj kvôli opatrnosti neverí čo jej povedala o Maratových mužoch.  Najara jej opatrnosť pochváli a hovorí Gabrielle: "Mala by si ju počúvať. Never mi príliš skoro. V tomto je Xena múdrejšia." Xena snáď prvý krát ukáže poriadny úsmev (tie predošlé boli značne umelé) v zmysle - Ha! 1:0 pre mňa, Gabriella je stále moja (na ktorú aj bokom pozrie). Najara odchádza k svojmu táboráku.
 G: "Neviem čo si o nej myslieť."
Xena vtedy temným pohľadom (takmer až typickým look-of-death) pozrie k Najare a v pozadí sa ozve zlovestná hudba.
6. Na druhý deň v bitke je vidno ako sa Xena pozerá na Najaru aj počas boja, v zmysle "ty si lepšia bojovníčka než ja? prdlajs, pozeraj" a púšťa sa do boja ešte s väčšou vervou. Najara zachytí šíp a tým zachraňuje Gabrielle život. Šokovaná Xena, ktorá (kto vie či by to stihla alebo nie) síce skákala do strely, pohliada raz na jednu a potom na druhú. Potom sa v nej tvári objaví krátka rezignácia keď pozerá na Najaru, ako by tušila, že práve stratila Gabriellu. Počas prednesu Najary k otrokárom má Gabriella na tvári výraz dokonalého zbožňovania. Je jasné prečo ju tak fascinuje, Najaru majú dedinčania okamžite radi, dávajú jej kvety, objímajú ju. Úplný opak od Xeny, ktorá možno kvôli vzhľadu, alebo kvôli minulosti vyvoláva v ľuďoch v prvom rade obavy, strach a nedôveru.
7. Xena má zase víziu o ukrižovaní, keď prichádza do stajne Najara.
 N: "V tvojej vízii o smrti, je v nej...?"
 X: "Áno... je v nej aj Gabriella."
Ich hovor prerušuje Gabriella, ktorá sa usmeje len na Najaru a potom sa tvári že jej to je nepríjemné, keď ich vidí tak vedľa seba a neustále medzi nimi strieda pohľady. Najara ich požiada o to či sa k nej pripoja. Gabriella s Xenou si dlho pohliadnu do očí a plavovláska čaká odpoveď, ale tá neprichádza, ani keď na ňu pozdvihne spýtavo obočie.  Gabriella preto sama odpovedá "Áno!" A pozrie na Xenu v zmysle "ty si to chcela". Xenina neochota odpovedať je samozrejme skúška, čo Gabriella urobí... a koho si "vyberie". Ich puto je zlomené.
8. Ďalší deň putujú s Najarinou armádou a Xena sa strachuje o Gabriellu.
 X: "Gabriella, si stále ticho. Si v poriadku?"
 G: "Áno, len som premýšľala o včerajšku. Úžasné." (myslené na Najarin výstup)
 X: "Áno, úžasné." neznie príliš nadšene.
Gabriella s Najarou odcháza na jej koni aby šli pozorovať labute. Hlavne, že Gabriella má problémy jazdiť na Argo (dobre vycvičenej kobyle) a za Najaru sa vyšvihla behom sekundy čo ju o to požiadala! Samozrejme má hneď ruku okolo jej pásu. Kým sa a Gabriella sa Najarou rozprávajú, doklusá Xena do dostatočnej vzdialenosti aby ich mohla pozorovať - jasný dôkaz žiarivosti.
 G: "Zdáš sa byť tak šťastná. Zdá sa, že to čo robíš pre teba skutočne veľa znamená. Mám pravdu?"
 N: "Moc o tom nepremýšľam, ale teraz keď si to spomenula, tak áno, som veľmi šťastná. Ty nie si?" 
 G: "Ja len... Neviem či idem svojím životom po tej správnej ceste."
 N: "Bojuješ za dobro. Aká lepšia cesta môže byť?" 
 G: "Hovorila si o založení hospicu."
 N: "To by bola tiež dobrá cesta. Prečo to neurobíš? Nebude mi vadiť, keď začneš bezo mňa."
 G: "Vieš, keby som to urobila, musela by sa moja cesta odtrhnúť od tej Xeninej. Ona nie je na hospicy."
 N: "Áno, vidím. Ona ide po inej ceste. No a možno sa musíš úplne odovzdať svojemu životu s Xenou. Vy dve robíte veľa dobrého." 
 G: "To robíme."
Ďalej v rozhovore, kde Najara dokonale spracováva ďalej Gabriellu:
 N: "Gabriell, musíš sa úplne odovzdať svetlu. Získaš vieru, že to, čo robíš, je správne."
 G: "Svetlo... Niečo potrebujem." Rozhovor končí záberom na Xenu, ktorá vyzerá dokonale opustene.
9. Xena sa rozhodne obetovať vlastné šťastie, len aby zachránila život a spasila jej dušu. Oznamuje, že ide po Marata. Gabriella samozrejme prepokladá, že pôjdu spolu.
 G: "Kedy vyrážame?"
 X: "Ja odchádzam za úsvitu. Zostaň s Najarou."
 G: "Si si istá?"
 X: "Samozrejme." týmto vlastne dáva Gabrielle zvolenie, že môže byť s Najarou.
Xena ide za Najarou:
 X: "Najara, ten tvoj hospic, prečo ho neotvoríš v osade, ktorú zajtra oslobodíš?" 
 N: "Aha, už rozumiem. Neplánuješ sa vrátiť zo svojej misie proti Maratovi. Chceš miesto, kde by si nechala Gabriellu."
 X: "Ona zomrie, ak zostane so mnou." hovorí to s veľmi dojatým hlasom. "Hovorila si, že zmeniť náš osud bude drastické. Možno je práve toto ono."
 N: "Ty vieš, že keď zistí, že si ju opustila, tak pôjde za tebou."
 X: "Vieš, vidím takú radosť v jej očiach, keď hovorí o vašom poslaní. Ona hľadala zmysel. Myslim, že jej ho môžeš dať. Nebolo to vždy dobré pre ňu, keď bola so mnou. Pripadá mi, že som jej ublížila."
 N: "Ja viem, že ti odpustí. Sľubujem, že urobím všetko preto, aby som ospravedlnila tvoju dôveru."
 X: "To by si mala. Ďakujem."
Xena pozoruje spiacu Gabriellu. "Zbohom Gabriella."
10. Gabriella požiada Najaru o to že chce byť tiež súčasťou svetla. (celý obrad prijímania pripomína skôr svadobný obrad než nejaké prijímanie).
Xena sa vracia a konfrontuje Najaru o jej praxi na zabíjanie zajatcov. Celý spôsob akým Najare kladie otázky, pohľady, Xena chce aby bola Najara vinná. Xena chce aby s ňou Gabriella odišla, lenže Najara jej v tom bráni:
 N: "Gabriella sa obrátila k svetlu, teraz je ona mojou zodpovednosťou. Ako si sama povedala, len si jej ubližovala. To sa už znovu nestane." (takže ten obrad bol svadobný)
Tasí meč a nastane súboj. Gabriella sa vrhá na Xenine bezvládne telo aby jej zachránila život.
 G: "Budeš nás musieť zabiť obe." sľúbi Najare, že ak odloží meč tak s ňou odíde. "Nikdy by som nemohla ŽIŤ s niekým, kto ju zabil. To by sa nedalo nijako odčiniť."
Xena sa preberá celá domlatená, ešte aj o zub prišla.
 "Je to tvrdé dievča, ale aj ona má slabinu. A presne takú ako ja." hovorí Xena barmanovi, jasne že tou slabinou je Gabriella. Vymyslí plán a postaví sa Najare, ktorá sa domnieva, že Gabriella je v ohrození. Xena zahrá na svoju temnú stránku (otázne je či naoko, alebo skutočne).
X: "Keď ju nemôžem mať ja, nebude ju mať nikto." hovorí o Gabrielle.
Vďaka využitiu "slabiny" ala Gabrielly, sa jej podarí Najaru poraziť.

Poznámky:
V podstate strašne temná epizóda, človek čaká každú chvíľu, že sa Najara s Gabriellou na seba vrhnú a bude po vzťahu X+G.

BTW:
Koniec titulkov:
Počas natáčania neprišla Xena o svoj najlepší zub.

_________________________________________________________________________________

09. Past Imperfect (Nedokonalá minulosť)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Na začiatku taká poznámka, Xena chce ísť varovať mesto Actus pred útokom. hovorí smerom k Gabrielle.
 X: "Nemá zmysel aby sme tam šli obe. Zostaň tu, a odpočin si."
Z akého dôvodu by jej hovorila aby si odpočinula, keď bolo evidentne ráno a oni si tam ešte skladali práve prikrývky a deky? Obavy kvôli vízii?
B. Minulosť, Satrina dáva Xene masáž (po Alti preferuje ženy služobníčky?)
C. V prítomnosti, keď Xena s vojakmi chcú zničiť priehradu, tak Pasicus na jej konto povie "Je úžasná." Gabriella na neho pozrie značne divným pohľadom.
D. Minulosť, Borias sa vplíži do Xeninho stanu a hovorí jej:
 B: "Pred Alti, pred tým všetkým, sme mali lásku, Xena."
No a samozrejme záverečný táborákový záber, ktorý zase nechajú stmavnúť.

Poznámky:
Hlavným subtextom je asi hlavne Xenina starosť o bezpečnosť Gabrielly. Na konci je to jasne vidieť, keď sa má rozhodnúť či bežať a Satrinou alebo Gabriellou tak beží za družkou.

BTW:
Koniec titulkov:
Behom natáčania Borias pohorel so svojimi plánmi.

_________________________________________________________________________________

10. The Key To The Kingdom (Kľúč k kráľovstvu)

Hodnotenie: 50%

Subtext:
Žiadny :-/

Poznámky:
Taká suchárska časť, vôbec mi nesedeli tí traja dokopy.

BTW:
Koniec titulkov:
Žiadne neoceniteľné prasiatko, buď z organického alebo keramického materiálu nebolo poškodené počas natáčania.

_________________________________________________________________________________

11. Daughter of Pomira (Dcéra Pomiry)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
V podstate žiadny. Iba keď Gabriella hovorí Rahlovi, že vie, že dieťa má mať oboch rodičov, tak pozrie Xene krátko (a bezdôvodne) do výstrihu. A ešte občasné dotyky X+G.

Poznámky:
Hneď od začiatku som mal chuť toho Mila prizabiť, strašný chuj.

BTW:
Koniec titulkov:
Žiadne zlatovlasé, modrooké dievčatá z Hordy alebo ich početná rodina neboli zranené pri natáčaní. Lakota Toti. Bona. Soli Bona.

_________________________________________________________________________________

12. If The Shoe Fits... (Ak črievička sadne...)

Hodnotenie: 80%

Subtext:
A. Hneď po zobudení začne Xena hľadať Gabriellu, následné nadávanie na ňu vyznieva zase ako frfľanie dlhoročnej partnerky/milenky. Tu by som podotkol - odkedy vstáva Gabriella tak skoro ráno? Vždy ju musela budiť Xena.
B. Xena sa pýta Gabrielly prečo má namiesto oblečenia len vreco, tá jej vysvetľuje:
 G: "Vstala som, vykúpala som sa... viem, že som si dala košieľku na tento strom. Ale je proste preč. To jednoducho nedáva žiadny zmysel, jedine že by ju vzalo zviera. Módou posadnutý bobor, alebo... alebo... !" Gabriella pozerá na svoju šnurovačku (BGSB) v uslintanej tlame Zantara. "To snáď nie!"
C. Gabriella je napaprčená na Xenu, kvôli svojej šnurovačke (niet sa jej čo diviť):
 G: "Hovorím ti, hnedá nie je vôbec moja farba."
 X: "Mne sa páči. Má takú drsnú príťažlivosť." Gabriella sa vtedy konečne široko usmeje.
 G: "Vhodnú pre teba, že?" 
D. Pretože sa Gabriella ujala varenia, tak Xena sedí a znepokojene počúva Joxerove rozprávanie:
 X: "Možno sme nemali nechať Joxera rozprávať tú rozprávku."
 G: "Ale mali. Kde je olej?"
 X: "V brašne na sedle. Už zase robí zo seba obeť."
 G: "No, nepočula som, že by si sa prihlásila dobrovoľne."
 X: "Nie? No, ja nie som rozprávačka, ja som skôr žena akcie."
 G: "Výborne, tak sa chop akcie a choď nabrať vodu." šmarí po nej vak na vodu.
Xena sa vracia:
 X: "Videla som Zantarových mužov dole za riekou. Pôjdem tam a vybavím si to s nimi."
 G: "A čo chceš odo mňa? Moju sukňu? Moje topánky? Moje spodné prádlo?"
E. Xena dostáva možnosť dopovedať rozprávku po svojom. Princ sa jej príde dvoriť, ale ona neprejaví ani záblesk záujmu a ešte ho "vyplieska" mečom von z domu. V jej príbehu je Gabriella jej Dobrá Víla. Keď sa jej spýta či jej môže nejak pomôcť, dosť neomalene povie Tyrella/Xena:
 X: "Áno, môžeš umyť ten riad? Toto miesto je bordel."
Gabriella sa hneď namosúrene ohradí:
 G: "Takže to si o mne myslíš po tom všetkom čím sme si prešli? Dobrá Víla na umývanie riadu? Xena, to je to jediné na čo som ti dobrá?"
 X: "Ale no tak, je to len príbeh. Proste som tým myslela, že sme ako rodina a v rodine..."
 G: "Ty nemáš ani tušenia aká som užitočná. Odchádzam, to je ono. Potrebujem priestor!"
 X: "Gabriella... Ona sa vráti, toto robí každú chvíľku. Že, Joxer?" ten sa tvári pochybovačne a zmysle  - teraz si to princezná posrala. "Je len naštvaná." už vidno na nej obavy. "Gabriella?" 
F. Po súboji so Zantarom a jeho mužmi, dopovedá Xena rozprávku a Alesia sa pýta:
 A: "A vzala si princa, a žili spolu šťastne až do smrti?" Xena vystrúha "tvár".
 X: "Nie, ale ona a jej Dobrá Víla (Gabriella) urobili dohodu, že od tejto chvíle si budú navzájom pomáhať." 
Neskôr v rozhovore:
 X: "Gabriella, prečo si sa vrátila?"
 G: "Je to tým čo si povedala, že sme ako rodina. Uvedomila som si, že každá rodina má svoje problémy. Ale čo je dôležité, že zostaneme spolu. Zapracujeme na tom."
Konečná scéna je v spoločnom objatí (aj keď Xena Joxera nie príliš ochotne objíma). Od tejto časti má Xena trochu "normálnejšie" vlasy a nie tú priblblú čelnú ofinku, je viac sexy bez nej.

Poznámky:
Ľúbilo sa mi ako Xena "ukradla" Zantara, alias SpiderWoman :D. Zase časť, ktorá je v celkovom dojme subtextová aj bez nejakých silnejších subtextových scén či narážok. Naj je, keď ide Xena variť, napokon ju Gabriella zadrží: "Xena, daj mi tú panvicu, lebo si ešte ublížiš."

BTW:
Koniec titulkov:
Počas natáčania nebolo ublížené žiadnej z pokomolených bájok.

_________________________________________________________________________________

13. Paradise Found (Raj objavený)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Hneď na začiatku je Gabriella zabalená len v kožušine, a pomáha Xene zašiť ranu. Neskôr sa nahá oblieka chrbtom otočená k Xene. (zaujímalo by ma prečo si oblečenie sušila len Gabriella, a že ho má už suché aj keď vlasy ešte mokré).
B. Xena bez nejakého váhania skáče do hlbokej jamy, keď tuší, že tam padla aj Gabriella. Budia sa v Aidenovom svete:
 G: "Čo sa to stalo? Xena... Ja spadla som do... diery."
 X: "Hej, čo je to s tebou a tými dierami?"
C. Nachádzajú Aidena, ktorý ich víta až podozrivo nadšene. Ponúka im občerstvenie, nocľah a pýta sa čo by pre nich mohol urobiť:
 G: "Teplú kúpeľ?" a hlasne dlaňou pleskne Xenu (otázne je kam, podľa reakcie asi po zadku).
 X: "Gabriella!"
V kúpeľoch Gabriella vidí ako je Xena nervózna, nežne ju chytí za ruku a dá jej masáž ramien.
 G: "Aiden má pravdu, mala by si sa naučiť spomaliť. Vieš, udivuješ ma, Xena."
 X: "Prečo?"
 G: "Pre niekoho ako ty, kto videl čo dokázala Lao Ma a Alti, je divné, že nie si zvedavá na Aidena."
 X: "Videla som dosť, aby som spoznala, že väčšina ľudí nedokáže zvládnuť duševnú silu. A Aiden nie je Lao Ma." Xena žiarli na Aidena a uštipačne pripomenie Gabrielle silu Lao Ma (ako by chcela aby aj ona žiarlila). Zároveň je tu aj fakt - Xena mala záujem o silu Lao Ma a Alti (žien) - Aiden (muž) ju nezaujíma. Ich rozhovor prerušia zvuky pri dverách a Xena ich nahá otvára. Dnu vpadá muž, ktorého stretli na začiatku:
 G: "Poručík Garr," rozpačito sa pozrie hore na nahú Xenu a potom prilepí zrak k zemi. "hlásim sa podľa rozkazu... s oblečením, pane."
 X: "Pane?!" pozdvihne obočie, pootočí sa a pozrie na Gabriellu. Tej zrak klesne na úroveň Xeninho pásu/zadku a zatvári sa divne.
D. Xena prichádza na Aidenovu hodinu dýchania a pozoruje ako cvičí s Gabriellou. Jej výraz je jasnou žiarlivosťou. Potom čo sa Gabriella rozplače sa chce k nej rozbehnúť, ale keď vidí, že ju utešuje Aiden s bolestným výrazom sa zastaví (ten výraz vyznieva úplne ako "toto by som mala robiť ja a nie on").
E. Xena a Gabriella spia na jednom lôžku (resp. dvojlôžku) v tvare jing-jang symbolu. Xena sa snaží ovládnuť svoju temnú stránku cvičením:
 G: "Myslím, že Aiden má niečo do seba."
 X: "Ah, Zeus, snáď sa ti ten chlap nezapáčil?" spýta sa znechutene. Keď Gabriella neodpovedá, jej výraz znechutenia úplne zmizne a zrazu je žiarlivá a nahnevaná. "To je ono, že? Máš ho rada. Mala som to vedieť."
F. Xena konfrontuje Aidena, aby jej povedal o čo mu vlastne ide a čo sa to s ňou deje. Snaží sa ju presvedčiť o tom aby odišla, skôr než ublíži Gabrielle.
 X: "Nie, nikdy by som Gabrielle neublížila."
 A: "To hovoríš ty a možno tomu aj veríš. Ale ak temnota v tebe vyhrá, nebude nikto v bezpečí. Dokonca ani ľudia, ktorých miluješ."
G. Xena píše zvitok (divný pohľad - asi aj odkaz na 6x07 epizódu, kde sa s Gabriellou tiež tak rozlúči), keď vojde zničená Gabriella. Rozhodne sa jej dať masáž, rozopne jej šnurovačku:
 X: "My dve sme spolu prešli dlhú cestu. Dlhú... (lež)... A naučila si ma veľa... o láskavosti, súcite a láske... máš dobré srdce, Gabriella, je tak čisté a čestné. Nikdy by ti nikto nemal ublížiť. Nikto ti nikdy nesmie ublížiť... Zbohom, Gabriella."
H. Na konci je Aiden porazený a ocitajú sa v ich pôvodnom tábore. Chudák Gabriella je nahá (mala na sebe šaty "vytvorené" Aidenom), tak sa skrýva za Xenou - kde tá má asi pravú ruku keď cúva dozadu? Rozhodne nie pozdĺž tela. Gabriellu trápi, okrem nahoty, aj poznámka zo začiatku, a pýta sa "Naozaj mám ruky ako námornik?"

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
Koniec titulkov:
Raj bol objavený avšak počas natáčania nebol bezpodmienečne prijatý.

_________________________________________________________________________________

14. Devi

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Keď prídu na predstavenie Eliho a ten vyzve divákov aby sa presvedčili, že to nie je ilúzia. Gabriella pozrie dole a Xenu, plesknúc ju po zadku, postrčí k Elimu.
B. Kamera zaberá mesto počas západu slnka, pri čom sa ozývajú vzrušené Xenine vzdychy.
 X: "Oh, áno... to je skvelé." záber sa prenesie dovnútra, kde Gabriella (zase) masíruje Xenin chrbát. "Možno si predsa len Devi." ďalší hovor je o duchoch a sile, pri čom sa Xena tvári nedôverčivo, pretože vie o silách svoje a aj opatrne Gabriellu na to upozorňuje. Na konci rozhovoru pristúpi Gabriella k oknu:
 G: "Teraz, keď mám túto schopnosť, myslím, že tej sile rozumiem. Moc kontrolovať život a smrť." Xena sa zatvári vydesene, takéto niečo by Gabriella nepovedala.
C. Ďalší deň sa Xena pokúša obnoviť moc Lao Ma, pretože tuší, že sa deje niečo zlé. Nedarí sa jej to a tak aj za cenu, že by mala cvičiť jógu, chce Gabriellu presvedčiť aby odišli.
D. Xena otestuje, či je ešte aspoň duševne Gabriella taká aká je, aj keď vie, že svätá voda z jej rúk Gabrielle nič neurobí.
 G: "Ty berieš slovo pouličného kúzelníka vážnejšie než moje?"
 X: "Tak to nie je."
 G: "Prečo je to pre teba také ťažké prijať? Xena, ja neubližujem ľuďom, ja ich liečim..."
Xena ju berie do náručia.
 X: "Nie, nie, neplač ... teraz neplač... je mi to ľúto ... je mi to ľúto ..."
E. Gabriella sa mení na Tataku. Xena skúša každú možnosť ako Gabriellu zachrániť, a keď jej Eli odmietne pomôcť tak sa rozhodnie pre vymietanie. Tataka/Gabriella ju pri tom provokuje:
 T/G: "Chceš ma dostať von? To budeš musieť zabiť toto sladké malé telíčko. A to ty nedokážeš."
 X: "Varujem ťa Tataka, vyjdi von, kým môžeš."  
 T/G: "A vzdať sa tejto tváre? Tohto pevného a silného tela? Nikdy!" vrhne sa na Xenu a oblíže jej tvár (ako chutí makeup Lucy Lawless? :D).
 X: "Vráť Gabriellu späť."
 T/G: "Poď a vezmi si ju!" odvetí vyzývavo.
Xena zdvíha meč aby Tataku/Gabriellu zabila, ale zastaví ju Eli (bola by ju fakt schopná zabiť?). Podarí sa mu vymiesť Tataku a Xena objímajúc Gabriellu jej dá bozk na čelo.

Poznámky:
Reneé má fakt vymakané telo.

BTW:
Koniec titulkov:
In memory of Woman's Best Friend: Bear, Dodger, Kali, Samantha, Taffy, Bear.

_________________________________________________________________________________

15. Between the Lines (Medzi linkami)

Hodnotenie: 85%

Subtext:
A. Gabriella odmení Xenu v jej novom indickom oblečení obdivným výkrikom (Oooh):
 X: "Ja neviem, Gabriella. Pozri, toto nie som ja."
 G: "Nie, nie, si to ty... tie farby... tie šperky, je to... uhm, hovorí to... ležérne, hovorí to... sexy, hovorí to..." obdivne Xenu obchádza.
Xena vyskočí a s výkrikom urobí výkop vzad.
 G: "Napovie to veľa."
B. Zachránia Naimu, a Xena prehľadáva dom v ktorom sa ukrývajú, do chvíle, než za ňou príde Naima, ktorá za sebou zavrie vráta/dvere.
 X: "Naima, ja neviem, čo si myslíte, že robíte... " zmĺkne, keď Naima rozhalí plášť a ukáže svoje telo.
C. Naima poslala Xenu do budúcnosti a Gabriella nástojí aby ju tam poslala tiež.
 N: "Nie som si istá, či je to rozumné."
 G: "Tá karma o ktorej hovoríš. Dokážeš vidieť moju? Môžeš vidieť ako veľmi je Xena jej súčasťou?"
 N: "Áno. V mnohých životoch, minulosti aj budúcnosti. Máš pravdu. Ale pokiaľ pôjdeš, musím ti predať zbraň, ktorú som nedala jej." Naima učí Gabriellu mehndi a napokon ukrýva krabičku s nástrojmi do steny pod symbol ženy.
D. V budúcnosti:
 X: "Srandovné, tu si bojovník, hrdina." hovorí smerom k Shakti/Gabrielle.
 G: "Xena, v tomto živote je matka mieru bohyňou pre mňa. To je hrdinské."
V Altinom stane omýva Xena Gabriellu. Tá keď sa preberie začne malovať mehndi, Xena sa pri tom tvári veľmi blažene.
E. Prítomnosť:
 N: "Ona sa vráti ešte mnoho krát, naplnená zlom. Ale vždy tu budeš aby si sa jej postavila. Aj ty, Gabriella, obe kráčate spoločnou cestou. Myslite na seba ako na linky v mehndi. Samostatné... ale spojené navždy." (btw Xena má zase kde tú pravú ruku? na bruchu Gabrielly?)
Kráčajú preč z mesta:
 G: "Však vieš čo povedala? Že tvoja a moja karma sú prepletené."
 X: "Možno to nie je prvý krát, čo ideme touto cestou."
 G: "Možno ani naposledy. Podľa čoho ťa spoznám?"
 X: "Potrebujeme znamenie." (nakreslí symbol ženy na nohu) "Takto, bez ohľadu na to ako vyzeráme, si vždy budeme pamätať ženy, ktorými sme boli. Páči sa ti?"
 G: "Milujem ho."

Poznámky:
Gabriella tu získava nový účes.

BTW:
Koniec titulkov:
Počas natáčania Xenin chakram dostal Gabriellu tým, že jej zostrihol vlasy na krátko.

_________________________________________________________________________________


16. The Way (Cesta)

Hodnotenie: 70%

Subtext:
Málo subtextu, okrem snahy Xeny zase za každú cenu chrániť Gabriellu. Na konci hádže Gabriella svoju bojovú palicu do rieky:
 X: "Takže si zvolila cestu lásky?"
 G: "Áno, tak ako je tvoja cesta bojovníčky."
 X: "Vždy som vedela, že moja cesta nie je pre teba. Prepáč, že som ťa od tvojej odviedla."
 G: "Neospravedlňuj sa... Xena, myslíš si, že by som mohla pochopiť silu nezištnej lásky, keby nebolo nášho priateľstva?"
 X: "Napriek tomu si myslím, že by si asi mala na nejaký čas cestovať s Elim."
 G: "Nie. Ty a ja zostaneme spolu."
 X: "Gabriella, mierime v živote úplne rozdieľnymi smermi."
 G: "Všetky rieky skončia v mori. A my skončíme na rovnakom mieste. Som si tým istá." nastane mlčanie, pri ktorom jej dá Xena ruku na rameno a ona ju chytí. "Ďakujem."
 X: "Za čo?"
 G: "Že si nespomenula priehrady."
 X: "Nie je zač."

Poznámky:
Zaujímavé ako epizóda o miere, láske a ceste sa dokázala zvrtnúť na usekávanie končatín.

BTW:
Koniec titulkov:
Akákoľvek podobnosť medzi Hanumanom a hlavnou postavou z klasického filmu Planéty opíc je čisto náhodná.

_________________________________________________________________________________

17. The Play's The Thing (Hra, to je vec)

Hodnotenie: 35%

Subtext:
Dopíšem neskôr, na túto divnú (blbinu) časť nemám ATM náladu.


Poznámky:
...

BTW:
Koniec titulkov:
Hoci neboli žiadne veľké literárne umelecké diela poškodené alebo plagiátované počas natáčania, niekoľko hercov ukradlo zopár scén/kulís.

_________________________________________________________________________________

18. Convert (Prestúpiť)

Hodnotenie: 0% za Najaru, 85% celkovo

Subtext:
A. Xena sa otáča aby zistila, že zmlátená žena v Gabriellinom náručí je Najara. Okamžite reaguje negatívne, naštvane, podráždene (kto by sa jej divil):
 X: "Najara... čo ty tu robíš? A nehovor, že ťa pustili pre dobré chovanie." 
 G: "Asi jej zlomil rebrá." len vďaka prosebnému pohľadu Gabriell sa odhodlá Xena Najaru prezrieť. Neustále však hádže skúmavé pohľady na Gabriellu.
B. Dostanú sa do mesta kde odovzdajú Crytonovo telo a Xena sa vracia k Gabrielle a Najare.
 X: "Si v poriadku?"
 N: "Nikdy mi nebolo lepšie." (jasne že naráža na to, že je v Gabriellinej tesnej blízkosti)
 X: "Výborne. Pretože, čím skôr sa vyliečiš, tým skôr poputuješ späť do väzenia."
 N: "Zmenila som sa, Xena. Odložila som meč."
 X: "A ja som kráľovná Egypta."
 G: "Prestala si bojovať? Úplne?" pozrie na Xenu. (bože Gabriella... prečo ju musíš stále provokovať?)
 N: "Myslíš si, že by mi toto mohol Cryton urobiť, kebyže nie?"
 X: "Gabriella, prosím, povedz mi, že si jej na to neskočila."
Rozhovor pokračuje v jasnom zmysle... Gabriella si zastáva Najaru a Xene zase v tvári vidno nové obavy, ktoré kedysi dávno zmizli. Pošle Gabriellu aby založila tábor za mestom a vydáva sa za Joxerom.
C. Medzitým v tábore Gabriella ošetruje Najaru, ktorá jej rozpráva o človeku, ktorý ju "zmenil". A to o Elim. Gabriella je okamžite a znovu zaujatá. A Najara ju zase spracováva:
 G: "A čo si medzitým robila?"
 N: "Pestovala som plodiny, pomáhala pri zbere, zošívala oblečenie... pracovala som, čakajúc na deň, ktorý mi Djinnovia predpovedali. Deň, kedy sa znovu stretneme. Spojené v zvláštnom pute, ktoré Xena nezdieľa."
 G: "To ti povedali Djinnovia?" Najara prikývne. 
 N: "Kráčame rovnakou cestou, Gabriella." ďalej hovorí o ceste Eliho a o tom, že zísť z tejto cesty, z akéhokoľvek dôvodu, bude ničivé pre všetkých. (pizda)
D. Večer, Gabriella zväzuje Najaru aby neutiekla (na Xenin pokyn):
 N: "Xena je veľmi nedôverčivá. Ale ak si myslí, že teraz pôjdem preč, keď som našla teba a cestu... tak je blázon." Gabriella sa vracia k Xene a ich vlastnému táboráku.
 Gabriella prakticky ignoruje pochvalu od Xeny na jej "oslepujúce krabičky ". Len hovorí o tom, že sa nemá ubližovať. Celý rozhovor o boji, Joxerovi atd, vyznieva ako rozhovor dvoch manželov/manželiek pred spaním - konštatovanie dňa, ktorý práve prežili. Napokon sa Gabriella snaží s Xenou hovoriť o Najare, a o tom kto ju priviedol "na cestu dobra". Xena si však len cez seba prehodí prikrývku a predstiera, že zaspala. Jej tvár je však ustarostená, smutná a trochu temná. (add - tu by niekto možno poznamenal, že prečo sa nesnaží Xena počúvať svoju družku/milenku/priateľku, lenže ona vie o svojej temnej stránke a vie, že je ťažké ju zmeniť. A preto sa bojí Najary... aby Gabriellu nestiahla dole).
E. Xena vedie Najaru na Argo:
 N: "Si strašidelne tichá, Xena. Ale, ty si vlastne nikdy neplýtvala slovami."
 X: "Nič sa nezmenilo."
 N: "Vrátane mňa, je to tak? Mýliš sa."
 X: "Nové oblečenie, nové náboženstvo... pod povrchom rovnaký blázon."
 N: "Zmenila si sa. Prečo nie ja? Napokon... máme predsa rovnakú inšpiráciu... Gabriellu. Ale narozdieľ od teba som zmenila kvôli nej svoj celý život. Ty si zmenila iba stranu." Xena sa hneď na ňu otáča so zlostným výrazom tváre.
 X: "Ublížiš Gabrielle, a ja ti ublížim takým spôsobom, ktorý nie je rozhodne mierumilovný."
 N: "Zabudla si? Ubližovať Gabrielle je tvoja práca. Alebo sa tvoje vízie stratili? Však vieš, vízie tvojej a jej smrti. Ja chcem zdielať s Gabriellou život v mieri. Ty chceš zdielať s ňou násilnú smrť. Tak mi povedz, kto je ten darebák? Ty alebo ja?" (huh, v tomto má Najara pravdu).
F. Gabriella ošetruje Najaru:
 G: "Najara, myslím si, že to čo robíš je nádherné. Vzdala si sa boja, pracuješ na prímerí. A založiť hospic je pre teba to najlepšie. Je to dobré pre teba, ale nie pre mňa. Moje miesto je pri Xene."
 N: "Ja viem, a vždy bude. Pokiaľ ju to násilie konečne nedoženie k niečomu čo ani ty neospravedlníš."
 G: "To sa nestane."
 N: "Ale stane. A vtedy si budeš musieť vybrať. Nie medzi mnou a Xenou, ale medzi Xenou a vlastnou dušou."
G. Gabriella sa snaží presvedčiť Xenu o tom, že sa Najara zmenila (btw majú zase svoj vlastný táborák)
 G: "Bola taká než stretla Eliho. On jej ukázal pravdu. A teraz chce len liečiť ľudí... vieš? Dávať im nádej."
 X: "Chceš povedať, že Najara nepatrí späť do väzenia?"
 G: "Zdá sa mi to byť nezmyselné, keď sa zmenila. Nie je lepšie mať okolo seba mierumilovných ľudí, ktorý konajú dobro, než bitkárov?"
 X: "Ako mňa?"
 G: "To som nepovedala. Xena, snažíš sa nájsť svoju cestu. Svoj smer. A to robí aj Najara."
 X: "Najara nemá žiadny smer. Ide len tam kam povedia tie jej hlasy. Neveríš mi? Tak ju otestuj. Povedz jej nie. Vybuchne ti do tváre." (zaujímavá zmena Xeny, už riadne bojuje o Gabriellu proti Najare)
H. Ďalší deň ráno pokračuje diskusia:
 G: "Vedieš ju do väzenia aj po tom čo sa zmenila. Ty vieš aká je to zbytočnosť." 
 X: "To sa ti snažím povedať. Najara sa nezmenila."
 G: "Ako to môžeš vedieť?
 X: "Lebo je rovnaká fanatička akou bola, ale teraz ešte nebezpečnejšia."
 G: "Prečo si to myslíš?"
 X: "Pretože si ťa získala."
I. Na konci:
 G: "Skutočne som uverila, že sa zmenila. Tak ako ty."
 X: "Alebo ty." .... "Ukázala si mi možnosti, ktoré by som inak bez teba nikdy nevidela."
 G: "Je to smiešne... zdá sa, že niekedy keď príde na vec, tak neostáva iná možnosť len ranu vrátiť. Ale s tou cestou na ktorej som, to nesmiem urobiť."
 X: "Ak budem nablízku tak ani nemusíš."

Poznámky:
Ďalšia temná epizóda.

BTW:
Koniec titulkov:
Argoin apetít bol obnovený po ukončení natáčania.

_________________________________________________________________________________

19. Takes One To Know One (Berie/vyhráva ten kto pozná druhého)

Hodnotenie: 75%

Subtext:
Takmer žiadny. Rodinná atmosféra. Minya a Lila sú k sebe až moc priateľské. No a samozrejme Xena sa snaží ochraňovať Gabriellu a naopak.

Poznámky:
Zvláštna epizóda v štýle Sherlocka Holmesa. Len mi pripadá divné, že Lila napísala "milostný" list Joxerovi. WTF? (potom to už rozoberané nebolo a Lila na to ani nereagovala).
Naj:
Discord: "Chceš mi povedať, že ju zabil tvoj kôň? Ale ja nemôžem vziať koňa. Ja zvieratá nerobím!"
Minya: "Počula som o tebe niečo iné." 

BTW:
Koniec titulkov:
Argo počas natáčania znovu preukázala, že je nevinná.

_________________________________________________________________________________

20. Endgame (Koniec hry)

Hodnotenie: 90%

Subtext:
A. Gabriella chytá ryby:
 G: "Vidíš, vôbec to ryby nebolí. Nebudú vôbec trpieť."
 X: "To ti oni povedali?"
 G: "Áno, to urobili. Chceš to vidieť?" hádže na Xenu rybársku sieť.
 X: "Vieš, Gabriella... Existuje iba jediný spôsob ako môžeš vedieť čo ryby skutočne cítia... a to stať sa jednou z nich." v tvári jej vykvitá zlovestný a hravý úsmev. Gabriella zdvíha ruky v obrane.
 G: "Nerob to."
 X: "Ale áno."
 G: "Xena, toto oblečenie schne celú večnosť."
 X: "Nevadí, ja mám čas. No tak, ryba, rybka, rybička." chce skočiť ku Gabrielle.
Medzi ne vpadá Amarice s vytaseným mečom a hovorí ku Gabrielle:
 A: "Na čo čakáš? Utekaj! Ja ju zdržím."
 X: "Nie, ja som sa už Gabrielle vzdala." 
B. Xena hovorí s Amarice:
 X: "Gabriella nie je taký slaboch ako si myslíš. Vie o živote a smrti viac než ty kedy budeš vedieť. Toto je len jedna z bitiek a ona sa rozhodla ju vybojovať svojim spôsobom."
 A: "Tým že ho nechá ísť? Zbláznila si sa?" (hovorí o Brutovi)
 X: "Ona nebojuje s Brutom. Ale s týmto... (vytiahne meč) a s týmto ... (vytiahne Amaricinu dýku). A s vojnou a nenávisťou. A vieš čo? Nie vždy sa mi páči akou cestou ide, ale prišla som na to, ako jej porozumieť."
Epizóda končí spálením tela Ephiny.
Subtextom je asi hlavne chovanie medzi Xenou a Gabriellou. Jedna druhú ticho a nevyslovene podporujú (čo dokazuje ich vzájomné poznanie). Xena síce robí svoje rozhodnutia, ale plne rešpektuje (ctí) tie Gabrielline - jedna z Amazoniek chce nechať zomrieť Bruta po pinchi (hmate), ale Xena hneď hľadí ponad jej rameno na Gabriellu.

Poznámky:
Btw chovanie Xeny k Amazonkám, nechce dopustiť aby ich národ skončil a to aj keď nie je (údajne) jedna z nich. Ďalší impulz k súnáležitosti k ženám. Xena je sexy s tými copíkmi :).

BTW:
Koniec titulkov:
Pompeyus prestal počas natáčania ovládať svoju hlavu.

_________________________________________________________________________________

21. The Ides Of March (Marcové idy (činy))

Jedna z najsilnejších epizód.

Hodnotenie: 0% (kvôli smrti hrdiniek), inak 100%

Subtext:
A. Amarice sa rozčuľuje:
 A: "Budem hádať. Tento chlapík Eli, je ten ktorý ťa naučil veci ako "miluj svojho nepriateľa"?"
 X: "Správne."
 A: "Xena, prečo musíme vidieť toho kazateľa? Keď sú tu bitky, v ktorých môžeme bojovať, zadky k nakopaniu."
 X: "Pretože to čo Gabriella chce, to aj dostane."
Ak by sme boli riťopichný subtextári, tak by som ešte podotkol, že "miluj svojho nepriateľa" znie tiež subtextovo. Pretože Gabriella je v podstate nepriateľom Xeninej temnej stránky.
B. Gabriella s Amarice odchádzajú na žiadosť Xeny, stretávajú Eliho. Ten ju chce objať, vtedy Gabriellin úsmev upadá. Keď chce Eli podať ruku Amarice, tak tá od neho podesene ustúpi.
C. Callisto oznamuje Xene, že Gabriella je na ceste do rímskeho väzenia. Tá sa bez odkladu hneď vydáva ju zachrániť. Vyhľadá Bruta aby zistila, v ktorom väzení sa nachádza.
 X: "No tak Brutus. Gabriella ti zachránila život. Daj mi šancu zachrániť ten jej."
 B: "Dal som ju do väzenia pod úpätím Mount Amaro. Neverím tomu čo si povedala o Cézarovi."
 X: "To bude tvoj pohreb... Brutus... Snežilo na Mount Amaro?"
 B: "Áno, snežilo keď som odchádzal."
D. V ďalšom rozhovore ponúka Callisto Xene možnosť žiť s Gabriellou šťastne až do smrti (podotýkam, že na Gabriellu použije slovo PARTNER a nie friend/best friend).
E. Xena zachraňuje Gabriellu, ktorej sa hneď rozžiari tvár, keď ju uvidí. Okamžite sa objímu. Xena bojuje s rímskymi vojakmi a už to vyzerá, že vyhrá. Prichádza najsilnejší moment v celom seriále:
Gabriella vydesene hľadí na Callisto, ktorá vrhá chakram na Xenu. Ten sa rozbíja o jej chrbát. Xena padá k zemi (perfektne zahrané 10* Lucy). Gabriella vidí, že asi prvý krát za celé ich partnerstvo Xena potrebuje jej nezištnú pomoc. Opúšťa všetky svoje ideály aj cestu lásky. Zabíja všetkých, ktorí Xenu ohrozujú a kričí na Xenu aby vstala.
F. Vo väzení sa Xena prebudí a jej prvé slovo je "Gabriella". Tá sa nakloní a držiac jej hlavu vo svojom lone ju pobozká na čelo.
 X: "Spôsobila som, že si opustila cestu lásky. Je to moja vina."
 G: "Mala som na výber. Nerobiť nič, alebo zachrániť moju priateľku. Vybrala som si priateľstvo."
 X: "Je mu ľúto všetkého toho času kedy som sa k tebe nechovala správne."
 G: "Xena... vyvolala si vo mne to najlepšie. Predtým než som ťa stretla ma nikto nevidel takú aká som. Pripadala som si neviditeľná. Ale ty si to uvidela, všetky tie veci, ktorými by som mohla byť. Zachránila si ma, Xena."
 X: "Priala by som si..."
 G: "Čo?"
 X: "Aby som raz mohla čítať tvoje zvitky."
 G: "Páčili by sa ti."
 X: "Ja viem."
G. Na kríži:
 X: "Gabriella, si tá najlepšia vec v mojom živote."
 G: "Milujem ťa, Xena."
Po smrti Xena okamžite vyhľadáva Gabriellu a držiac sa za ruky miznú v "svetle".

Poznámky:
Žiadne.

BTW:
V zábere kde točí Callisto chakramom je vidno, keď spúšťa ruku, že chakram je na "tyčke".
Koniec titulkov:
Xena a Gabriella boli počas natáčania zabité. 

_________________________________________________________________________________

22. Déjà Vu All Over Again (Déjà Vu zas a znova)

Hodnotenie: 65%

Subtext:
 Annie (Joxer): "Harry, my sme si nikdy neboli predurčený. To ona je tvoja spriaznená duša." poukazuje na Mattie (Gabriellu).
 Harry (Xena): "Moja spriaznená duša?"
 Annie (Joxer): "Keby si zostal hore aspoň počas jedinej epizódy, tak by si tieto veci vedel."
... (Flashback do A One Agaist Army) ...
 Mattie (Gabriella): "Srandovné, podivne ma priťahuješ." 
 Harry (Xena): "Na čo si spomínaš?"
 Mattie (Gabriella): "Myslím, že si spomínam na naše prvé stretnutie."
... (Flashback do Sins of the Past a prehliadka ich spoločných chvíľ)...
 Mattie (Gabriella): "Je to tak strašne dávno."
 Harry (Xena): "Príliš dávno... priateľka."
Dajú si dlhý bozk priamo na ústa. (Aha! Tak takto je myslené slovo "priateľka" pre Xenu, vedel som to.)

Poznámky:
Úprimne povedané som z tejto časti značne v rozpakoch. Na jednej strane si človek hovorí "super sú spolu", na druhej - omg, oni pichli Xenu do mužského tela (ešte k tomu Joxerovho) a urobili z Xeny a Gabrielly v podstate "normálny" párik (muž a žena). Nespravodlivé! A subtextom je aj prítomnosť Johanky z Arku, ktorá bola (je?) považovaná za lesbu (resp. transsexuálku).

BTW:
Koniec titulkov:
No Sword-Wielding, Card-Playing, Therapy-Seeking French Freedom Fighters were deflowered during the production of this motion picture. However, rumors of Custer and Pocahontas remain unconfirmed.

_________________________________________________________________________________


Koniec štvrtej sezóny :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára